Huuhaata

koko fengshui?

Minä uskon ihan oikeasti, että hyvällä järjestyksellä ja siisteydellä, tasapainoisella sisustuksella, sopivilla väreillä,ym. on merkitystä ihmisen hyvinvoinnille. Ja sitten tietysti on mukavuusarvoa asumiselle sillä, mihin ilmansuuntaan eri huoneet ovat. (Aamulla valoisa keittiö, illalla valoisa olohuone, makuuhuone hämärä ja viileä...) Valoisuus ja raikas ilma ovat luksusta. Ja kokemuksesta voin sanoa, että paremmin nukkuu, kun makuuhuoneen ovi on kiinni ja ikkuna auki - huone pysyy viileänä. Ja sitten vesi ja tuli ovat niitä elementtejä, joita voisi istua tuijottamassa tunnista toiseen. Näin maaseudulla asuvana maa ja puu ovat itsestäänselviä elementtejä asumisessa.
Mikähän tässä fengshuissa on sitten huuhaata?

7

2068

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ohjeista

      katsotaan huuhaaksi. Itsekin vähän vierastan kovin pilkulleen meneviä ohjeita (ja uskonkysymyksiä yleensäkin).

      Mutta olen kanssasi samaa mieltä, että tämä pohjoismainen Feng Shui -suuntaus on kyllä ihan järkeenkäyvää. Ne Feng Shuin perusideat ja "säännöt" helpottavat paljonkin hyvän kodin sisutuksen laatimista ja ylläpitoa. Ja ne paguan eri "huoneet" erilaisine painotuksineen (elämänura, parisuhde jne.) antavat psyykkistä vahvuutta ja työkaluja erilaisten elämäntilanteiden hallintaan. Alitajuntahan siinä työt tekee, kunhan sille tarjoillaan sopivat eväät.

      • Sisustus-suski

        Uskonto ja muut järjestelmälliset uskomukset, myös feng shui, tarjoavat henkistä kainalosauvaa
        niille, jotka eivät jaksa tai osaa elää itsenäistä tasapainoista elämää.
        Suotakoon se heille, vaikka sivullista välillä ihmetyttää/huvittaa.


      • mistä on kyse?
        Sisustus-suski kirjoitti:

        Uskonto ja muut järjestelmälliset uskomukset, myös feng shui, tarjoavat henkistä kainalosauvaa
        niille, jotka eivät jaksa tai osaa elää itsenäistä tasapainoista elämää.
        Suotakoon se heille, vaikka sivullista välillä ihmetyttää/huvittaa.

        Minä en olekaan tutustunut koko fengshuihin niin tarkasti, että tuntisin sen perimmäisiä ideoita. lähinnä olen lueskellut näistä sisustusjutuista. Ja ne ovat mielestäni ihan järkeviäkin siinä mielessä, että onhan siistissä ja tasapainoisessa ympäristössä, jossa ei ole turhaa rojua nurkat täynnä, paljon mukavampi elää kuin alituisessa sekamelskassa ja tavaroiden kaaoksessa. Ainakin minun mielestäni. Mitähän ne uskonnolliset piirteet fengshuissa ovat? Kuka kertoisi minulle lyhyesti ja selkeästi (ja asiallisesti, vaikka kaikki eivät ehkä asiallisesti aiheeseen osaa des suhtautuakaan), en jaksaisi lähteä etsimään tietoa eri puolilta. Voihan asioihin perehtyä ja niitä tutkia, vaikka ei kaikkia henkimaailman juttuja uskoisikaan :-)


    • Missukka

      Fengshui-lipun alla on eri koulukuntia ja suuntauksia, joten aina löytyy jotain mihin ei usko vaikka kannattaisikin "fengshuita".
      Kaikki on huuhaata -mielipiteet voi jättää omaan arvoonsa.

      • turbofengshui

        Ei kannata kiinnittää huomiota mielepiteisiin, joiden mukaan kaikki on huuhaata. Kannattaa kiinnittää huomiota mielipiteisiin, joiden mukaan feng shui on huuhaata.


      • mikäänoppinut
        turbofengshui kirjoitti:

        Ei kannata kiinnittää huomiota mielepiteisiin, joiden mukaan kaikki on huuhaata. Kannattaa kiinnittää huomiota mielipiteisiin, joiden mukaan feng shui on huuhaata.

        enkä fanaatikko, mutta käänsin sänkymme länteen ja unet ovat olleet paremmat ja makuuhuoneemme yleisilme avarampi ja mielenkiintoisempi. kokeeksi käänsin takaisin sängyn perinteselle paikalle ja ei tuntunut hyvältä, joten nyt nukumme taas huoneessa vinottain länteen. olemme molemmat länsi ihmisiä, opin mukaan.


      • minukin sänkyni
        mikäänoppinut kirjoitti:

        enkä fanaatikko, mutta käänsin sänkymme länteen ja unet ovat olleet paremmat ja makuuhuoneemme yleisilme avarampi ja mielenkiintoisempi. kokeeksi käänsin takaisin sängyn perinteselle paikalle ja ei tuntunut hyvältä, joten nyt nukumme taas huoneessa vinottain länteen. olemme molemmat länsi ihmisiä, opin mukaan.

        väärinpäin. Tuli sellainen muutospuuska viime viikon vaihteessa, sateisena päivänä, niinpä käänsin lähes kaiken. Nyt on selkeetä ja siistiä, tavarat kaapeissa nätisti.
        Jostain olen lukenut, että ulko-ovi tulisi olla idän suunnalla ja aueta sisäänpäin. Aika mahdotonta, monessa talossa uloskäynti vaikka mihin suuntaan. Enkä tiedä kuin yhden talon jonka ulko-ovi aukeaa sisäänpäin ja on idän puolella.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      124
      1486
    2. Kysely : Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan

      Ylen kysely: Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan – eivät edes halli­tus­puolueiden omat kannattajat Kes
      Hallitus
      103
      1211
    3. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      136
      1122
    4. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      54
      1079
    5. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      72
      773
    6. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      100
      766
    7. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      25
      746
    8. 34
      738
    9. Lautturin poliisipiiritys

      Mitä Lautturilla yöllä tapahtui
      Huittinen
      9
      635
    10. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      26
      629
    Aihe