yllättää joka vuosi. Tänä vuonna meilläpäin yleisin sieni on toistaiseksi kantarelli, mitä useimpina vuosina ei juuri näy. Tänään sain kantarelleja yhtä paljon kuin kehnäsieniä, punikkitatteja ja haperoita yhteensä. Esim. kangasrouskua ei juuri näkynyt, yleensä sitä on joka paikassa.
Sienisato
sibyllavon
3298
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
onkin, yllätyksellisyydessä. kanttiksia meilläkin pohjoisessa, ihanaa.Kangasrouskuja oli aikaisemmin kesällä mutta vähän. Nyt näitä männyntuoksuvalmuskoita(matsutake) löytyy ja viimeinkin saatiin se kauppasieneksi ja myyntiin sekä vientiin.Hauskaa ihanaa kun on syksy ja sieniä!!!
tutustunut tähän matsutakeen. Pitänee mennä vaikka Sturenkadun sieninäyttelyyn, jotta näen luonnossa. Olen sienineuvoja, mutta tämä on uusi tuttavuus, onko hyvä?
Kanttarelleja on paljon, olivat vain ehtineet vähän vanhentua.
Lakritsarouskuja, tai ainakin sinä niitä pidän, oli paljon. Juuri muita ei sitten ollutkaan, kun kävin jonkun pyynnöstä katsomassa sienimarkkinat metsässä. Meillä ei niitä paljon nautita, puoliso ei ollenkaan ja itsellä on maksaarvot nousseet, joten taidan jättää muutamaan sienisalaattiin. Tai lähden toisille mörönsyötiksi metsään ja tunnistamaan, siihen suostun kyllä.