Kalastusluvista

Mitkä on sanktiot jos jää kiinni luvattomasta uistimen heitosta? Tuntuu niin typerältä maksaa kalliit lupamaksut kun kerran pari kesässä mökin laiturilta heittelee. No vehkeethän ne voi viedä mutta mitä vielä muuta?
81063
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Itsekkin harmittelen samaa!
Pitäis maksaa siitä,että kerran,kaksi kesässä kävis rannalta tai kajakista heittelemässä!
Eri juttu isot ökyveneet,joissa on vapa poikineen,niille pitäis laittaa tuplamaksut ja meille sunnuntaikalastajille ilmatteeksi.

Äänestä
  • Mielestäni ei ole kovin kallista jos maksaa valtion kalastuksenhoitomaksun 20 euroa ja siihen päälle esim mökkijärvensä vieheluvan 5-10 euroa vuosi .

    Äänestä

  • jorma,,, kirjoitti:

    Mielestäni ei ole kovin kallista jos maksaa valtion kalastuksenhoitomaksun 20 euroa ja siihen päälle esim mökkijärvensä vieheluvan 5-10 euroa vuosi .

    Eikös luvat ole 20e valtion lupa ja 29 e lääninkohtainen. Elikkä ei ole halpaa. Ei ihme että lupia ei muutaman kerran vuodessa kalastavat hanki.

    Äänestä

  • asiaan kirjoitti:

    Eikös luvat ole 20e valtion lupa ja 29 e lääninkohtainen. Elikkä ei ole halpaa. Ei ihme että lupia ei muutaman kerran vuodessa kalastavat hanki.

    valtionkortti 20e lääninkorttia ei ole pakko ostaa jos ostaa paikallisen luvan just siihen lähi järvelle 5 - 10 e vuosi

    Äänestä

Käräjille tommoset salakalastajat vaan ja sakinhivutusta päälle.

Äänestä
  • viikkoluvat, joiden hinta pyörii tossa 6-7 euron välillä. Jos muutaman kerran heittelee niin ei oo paha kustannus, menee kuitenkin hyvään tarkotukseen...

    Äänestä

joinakin päivinä sen mäyräkoiran ostamatta.Huomaisit,että saatkin hankittua mitättömänhintaiset kalastusluvat. Asiat tärkeysjärjestykseen!

Äänestä
  • ja sitten vasta kilohinta kalasta. Eihän kukaan perämoottorikaupoillakaan ensin maksa kalliista perämoottorista ja siihen pultattavasta bulibotskimuovialumiinipaatista ja jää siihen pihalle toiveikkaana odottelemaan, tuleekos sieltä bulibotskimuovialumiinipaattiliikkeestä sitä bulibotskimuovialumiinipaattia ja sitä sitä perämoottoria vaiko eikö sieltä tule bulibotskimuovialumiinipaattiliikkeestä sitä bulibotskimuovialumiinipaattia ja sitä perämoottoria.

    Tässä kohdin on ihan turha kenenkään valittaa, että eihän tällä lukuisista järvistämme ja yhdestä ainokaisesta merestämme ongittujen kalojen kilohintamenetelmällä saataisi yhtään kalatuloja, koska ei mukamas millään ainakaan sesonkiaikana riittäisi kalastuskilohinnan vartijoita jokaiselle kalastajalle. Tuollainen väite olisi varmasti teidänkin mielestänne tässä kohdassa suoranainen emäkalavale: nythän on hyvinkin pitkälti niin, että vahditaanhan nykyäänkin ja tiedetään epäillä näitten kalavahtien toimista varsin tarkkojen kiikarointien seurauksina, keiden luvat ovat mökillä piirongin ylälaatikossa ja keiden kirkolla, vaikka yhdenkään ammattikalastajaveneenkään mastoon ei ole vedetty mustaa lippua, jossa olisi pääkalloja ja poikittaisia sääriluita. Tälläiseen kalan kilohintamenetelmäiseen kalastuslupalaskustuskäytäntöön vedoten kaikki mökkiläiset sitäpaitsi voitaisiin kalastuslin nojalla velvoittaa palkkaamaan laiturilleen kalan kilohintavahdin, mikäli aikovat kalastaa ja mikäli eivät aio kalastaa, voitaisiin mökkiläiset velvoittaa palkkaamaan laiturilleen vahdin, joka vahtii, ettei kalan kilohintoja siitä huolimatta millään vilingeilla yritetä mökkiläisten toimista kiertää, jolloin syrjäseutujen monasti vaikeat työllisyysnäkymät kirkastuisivat kuin taikaiskuista, kun laitureillaistumatyötä olisi tarjolla pilvin ja pimein.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


huonot vehkeet ei väliä kirjoitti:

Mitkä on sanktiot jos jää kiinni luvattomasta uistimen heitosta? Tuntuu niin typerältä maksaa kalliit lupamaksut kun kerran pari kesässä mökin laiturilta heittelee. No vehkeethän ne voi viedä mutta mitä vielä muuta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu