viihdettä lapsille?

Mihin kannattaa 3v ja 7v lasten kanssa mennä Soussessa tai sen lähistöllä!? Onko vesipuistoja, eläinpuistoja!? Jos on ni missä??? Ja jos tiedossa lapsiperheille hyviä ruokapaikkoja ni mielellään otetaan tieto vastaan!!! Kiitos!
5635
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Port el Kantaouissa on eläinpuisto ja Soussesta löytyy vesileikkipaikkoja usein hotelleistakin... taitaa olla vähän isompikin vesipuisto melko rannassa lähellä hotelleja.

Äänestä

Port el kantaouissa on vesipuistoAcqua Palace. Se on avoinna n.1.5.–30.10. joka päivä klo 9-18. Maksaa n. 15d(9€)/aik ja n. 7d(4,20€)/3-12-v.

Hannibal Park -huvipuisto, port el kantaouissa. Pieni huvipuisto jossa n.20 laitetta, sisäänpääsy maksuton ja laitteet syövät yleensä 3 lippua/hlö 3d(1,80€). Aika meluisa paikka ja sesonki iltoina täynnä porukkaa.

Port el kantaouissa myös pieni eläin/kasvitarha Oasis Parc missä on marsuja, kaneja, kyyhkysiä, kameli, lintuja, tuhansia erilaisia kasveja...ei mitenkään erityinen paikka.

Matkatoimistot tekevät retkiä tai voi itse matkustaa Friguian eläintarhaan se on 40 hehtaarin luonnoneläinpuisto, jossa on yli 25 Afrikan eläinlajia ja n. 100 eläintä. Mielestäni ehdottomasti näkemisenarvoinen paikka.

Äänestä
  • Tähän Palmun toteamukseen on pakko kommentoida..""Port el kantaouissa myös pieni eläin/kasvitarha Oasis Parc missä on marsuja, kaneja, kyyhkysiä, kameli, lintuja, tuhansia erilaisia kasveja...ei mitenkään erityinen paikka.""

    Nimittäin ei ehkä aikuisen silmin mitenkään erikoinen paikka mutta en ole tavannut lasta (erityiseti 3-7 vvuotiasta), joka ei olisi pitänyt paikasta erittäin paljon. Siellä voi mm. ostaa eläinten ruokaa ja kaikkia eläimiä saa ruokkia mikä on lapsista älyttömän hauskaa puuhaa. Lisäksi saattaa olla myös kameliratsastusta mistä lapset myöskin diggaa.

    Eli suosittelen lapsiperheille!

    Äänestä

  • minareetti kirjoitti:

    Tähän Palmun toteamukseen on pakko kommentoida..""Port el kantaouissa myös pieni eläin/kasvitarha Oasis Parc missä on marsuja, kaneja, kyyhkysiä, kameli, lintuja, tuhansia erilaisia kasveja...ei mitenkään erityinen paikka.""

    Nimittäin ei ehkä aikuisen silmin mitenkään erikoinen paikka mutta en ole tavannut lasta (erityiseti 3-7 vvuotiasta), joka ei olisi pitänyt paikasta erittäin paljon. Siellä voi mm. ostaa eläinten ruokaa ja kaikkia eläimiä saa ruokkia mikä on lapsista älyttömän hauskaa puuhaa. Lisäksi saattaa olla myös kameliratsastusta mistä lapset myöskin diggaa.

    Eli suosittelen lapsiperheille!

    Hei!
    Olemme lähdössä koko perheen (äiti, iskä, lapset 4x->3-14v, mummu ja pappa)voimalla ensi maanantaina viikoksi Hammamettiin. Olen paljon lueskellut kysymyksiä ja vastauksia ja paljon olen jo tietoa saanutkin. Aikaisemmat matkat (lasten kanssa) ovat suuntautuneet lähinnä Kanarialle ja Turkkiin, mutta nyt siis ekka kertaa Tunisiaan. Hotellimme on "Le Hammamet". Luin, että Hammametissä on ihan "soveliasta" kulkea turistin tavoin pukeutuneena, onko asia näin? Ilmeisesti myös pidemmän hameen mukaan ottaminen olisi hyvä asia? Olen myös seurannut säätilannetta. Kuitenkin vielä näyttää säät siellä olevan ilmeisesti hyvän suomen kesän kaltaista, vai kuinka? Iltaisin kuitenkin jotain pitkähihaista tarvinnee? Ehdotuksia lomanviettoon? Lapset odottavat mm. uintia todella innokkaasti. Mikä tahansa tieto on mukavaa asiasta saada. Pyykäten ja pakaten innolla odottelen vastausta!

    Äänestä

Kopsasin tän mun aikaisemmin naputteleman viestin tähän..

---------------------------------------------------

Soussessa pienen käveymatkan päässä keskustasta on jo vuosien ajan toiminut pieni lasten huvipuisto Aladdin Park. Sijainti on vastapäätä kaupungin isoa sairaalaa nimeltä Farhat Hached. Keskustasta kävelee reippaasti vartissa ja taksi maksaa noin dinaarin suuntaansa.

Sisäänpääsy puistoon on ilmainen. Ainakin viikolla puisto aukeaa vasta kolmelta iltapäivällä mutta viikonloppuna aiemmin mutta en tiedä ihan tarkkoja aikatauluja (kysyn seuraavalla kerralla kun käyn).
Suosittelen kuitenkin menemään mielummin viikonloppuna koska silloin kaikki laitteet ovat auki toisin kun usein viikolla kun puistossa on muutenkin hiljaisempaa kun paikallisia ei käy silloin paljon.

Yhden laitelipun hintaa en muista. Mutta 12 kpl lippuvihkonen maksaa 5 dinaaria. Yhteen laitteeseen menee 1-2 lippua. Yhteen neljän pomppulinnan kompleksiin menee 4 lippua.

Laitteita löytyy:
*useampi pomppulinna
*pallomeri
*trampoliineja
*vuoristorata
*mikroautot
*törmäilyautot
*pieni "maailmanpyörä"
*kolme erilaista "karuselli/juna" systeemiä
*junarata

Lipunmyynnissä myydään tikkareita, keksejä, pillimehuja sekä popcornia ja joitain leivoksia (hinnat järestäin 300 millimeä/kpl).
Niiden syömiselle on pöytiä ja tuoleja katoksen alla mutta pitkin puistoa löytyy myös puistonpenkkejä sekä pari katosta levähdyspaikoiksi.

Paikka ei ole iso eikä kummoinen mutta ainakin alle kouluikäiset lapset tykkää paljon.
Joissakin laitteissa (vuoristorata, törmäilyautot, yksi korkealle nouseva laite) on 8 vuoden ikäraja mutta muuten puisto on enemmän minusta 3-7 vuotialle tarkoitettu.

t.minareetti

PS. Soussen keskustassa rantakadun ja pääkadun kulmassa Saksalaisen kahvilan vieressä (rantaa vastapäätä toisella puolen katua kuin hevosvaunut lähtee) on lasten leikkipuisto (entisen lintupuiston paikalla). Liukumäkiä, karuselleja, kiipeilytelineitä, keinut jne. Paikka aukeaa vasta kesäkuussa ja on auki vain kesällä. Sisäänpääsy hintaa en muista mutta ei varmaankaan kaksinen hinta.    

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lapsiperhe kirjoitti:

Mihin kannattaa 3v ja 7v lasten kanssa mennä Soussessa tai sen lähistöllä!? Onko vesipuistoja, eläinpuistoja!? Jos on ni missä??? Ja jos tiedossa lapsiperheille hyviä ruokapaikkoja ni mielellään otetaan tieto vastaan!!! Kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu