Mulla on ajatuksena tehdä kevyt väliseinä ja siihen liukuovi. Onko vinkkejä millainen rakenne on hyvä siihen että saan liukuoven menemään seinän sisään?
Meilellään seinän paksuus pitäisi olla se noin 100mm eli 2x4 kipsilevyt.
Liukuovi seinän sisään
5
5895
Vastaukset
- linkki yhteen vaihtoehtoon
- oli teko-ohjeet
En ole varma oliko edellinen vai sitä edellinen numero. Kirjastosta se kuitenkin löytyy.
Tässä näkyy vähän siitä sisusrakenteesta, mutta koko ohjeen lataamiseen tarvitaan lehden tilaajanumero.
http://www.teeitse.com/Crosslink.jsp?d=798&a=10183
- Puuseppä...
Olen tehnyt tuollaisen joskus seinään, jonka paksuus oli 100 mm 2xkipsi, eli satasen peltirangat, joihin tila ovelle rälläkällä. Oven paksuus oli 44 mm. Seinän pintaan ek:t ja tietty siten, ettei vastakkaisten puolien saumat ole koskaan kohdakkain. Jäykkä seinä siitä tuli ja tuolla tavoin pääsin mielestäni helpoimmalla ja vähällä työllä.
- Puuseppä...
Rankoihin voi jäykkyyden lisäämiseksi vaikka niitata (niittejä tiuhaan) 25x25 profiililistat (L- tai U-lista) molemmin puolin. Tämä lisää jäykkyyttä huomattavasti mutta itse katsoin sen tarpeettomaksi, kun rangat oli 400 mm:n jaolla.
- kokeillaan näitä
katsotaan miten käy
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?961886- 881340
- 1101143
- 761037
- 1191010
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘57873- 47791
- 36782
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis48741- 33693