Palomuuri

Virustorjunta...

Mikä olisi paras yhdistelmä ilmaisohjelmista virustorjunnaksi ja palomuuriksi?

7

1490

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Useamman vuoden kokemuksen perusteella on vähiten/ei ollenkaan viruksia koneelle laskenut ilmainen Antivir. Kevyt ja hyvin suojaava ohjelma. Kokemusta f-sekundariitistä ja avastista myös. Nämä laskivat viruksia koneelle jotka löytyi siten online scannereilla ,antiviruksen aikaan viruslöydökset loppuivat.

      Palomuurina minulla on vain vistan oma, ei ainakaan huutele liikoja ;)

    • juitsuksi

      on Sygate vallan erinomainen. XP-hen sopiva versio 5.5.2710 (tosin enhän tiedä käyttistäsi).

      http://www.oldversion.com/program.php?n=sygate

      Jostain syystä 5.6 tökki koneessani. En tiedä onko tehty Vistaa varten.
      Ohjetta Sygateen
      http://www.kotiposti.net/string/SPF_fin/SygateOhje.html

      Avastista päinvastaista kokemusta kuin Vistaajalla.
      Mutta, nämähän on aina paljon fiilis- ja imagojuttuja. Testeihinkään ei voi tuijottaa, kun niihin otetaan mukaan sellaisia argumenttejä kuin käytettävyys, ulkoasu, sujuvuus jne. ja niiden osioiden arvostusta tai painotusta voidaan muuttaa halutun lopputuloksen aikaansaamiseksi. Ja testeihin on usein kytkeytyneenä liiaksi erilaiset palveluntuottajat.

      • toi menee maksulliseksi

        niin kuinka käy päivitysten?


    • xp...

      Kiitos vastauksista.

      Minulla on itselläni linux, mutta joudun toiselle kytkemään yhteydet nettiin ja asentamaan virustorjunnan sekä palomuurin xp:hen.

      Olen jo aika pihalla windowsista (siitä on pitkä aika, kun viimeksi sen kanssa olen touhunnut), joten siksi tällainen simppeli kysymys: Miten laitan xp:n oman palomuurin päälle?

      • laitetaan päälle

        > Miten laitan xp:n oman palomuurin päälle?<

        Jo muutaman vuoden on ollut asennuslevyissä SP2:n valmiina. Siinä on palomuuri ja se on päällä asennuksen jälkeen oletuksena heti. Näin on minulla ollut asentaessani winukan noin 15 kertaa uudelleen.

        Jos (SP2) tuota ei ole niin se pitää ensin imuroida Microsoftin sivuilta jollakin toisella koneella ja asentaa koneelle ennen nettiyhteyden avaamista.


      • juitsun

        voit tarkistaa Ohjauspaneli->Windowsin palomuuri, jos sinulla on jo SP2.
        SP1:ssä se oli jotenkin eri tavalla. Oliskohan ollut Ohjauspaneli->Internetasetukset.
        SP1:ssä palomuuri muistaakseni ei ollut oletuksena toimintakunnossa vaan oli erikseen asetettava.


    • Vastauksista

      Kiitos kaikille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      23
      3133
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      3
      753
    3. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      68
      750
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      3
      680
    5. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      35
      597
    6. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      32
      591
    7. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      19
      530
    8. Oletko varma

      Ettei meistä tule mitään?
      Ikävä
      40
      521
    9. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      3
      519
    10. Mitä ajattelet

      Meistä nykyään.
      Ikävä
      37
      513
    Aihe