Mikä olisi paras (ja halpa) tapa saada mökille videovalvonta siksi aikaa kun siellä ei olla paikalla?
Toimisiko liiketunnistin kamera, vai onko jotain parempia systeemejä? Entä miten kamerat kuvaavat pimeässä?
Toimisiko liiketunnistin kamera, vai onko jotain parempia systeemejä? Entä miten kamerat kuvaavat pimeässä?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Nokian PT-6 etäkamera toimii. Tosin ei enää valmisteta, mutta käytettynä myynnissä kohtalaisen paljon. Googlettamalla löytyy perustiedot - täälläkin ollut aiemmin puhetta laitteesta.
Iso puute. Nerokas systeemi sinänsä.
akulla/verkkovirralla toimiva valvontakamera, joka lähettää liikettä havaitessaan kuvaa ja ääntä valittuun sähköpostiosoitteeseen, tai puhelimeen. Hintakin oli muistaakseni alle 400€.
Liekkö sitten enää saatavilla samanlaista systeemiä muilla valmistajilla.
Pikaisesti hakemalla huuto-netissä 1 kpl ja hinta jo yli 500 EUR. Ei mitään tolkkua tuossa tasossa ottaen huomioon luurin sisällön. Mistähän noita käytettyjä voisi oikeasti löytää edullisemmin? Ei kännyliikkeiden nuoret alipalkatut myyjät ole moisesta laitteesta kuulleetkaan.
Minä ostin Clas Olssonilta 150€:lla kameran ja nauhottajan. Siihen mahtuu 10sek pätkiä n. 40kpl. Kuvan laatu ei kyllä kovin hyvä mutta on väri kuva ja saa kohtalaiset tuntomerkit. Kosvot tunnistaa läheltä ei kaukaa. Pimeässä ei kuvaa ollenkaan.
Huono puoli kun mulla asennettu ikkunaan sisäpuolelle nauhoittaa kärpästen ja muidenkin lentävien liikkeet. Alkaa nauhottamaan liikkestä.
Puutteista huolimatta halpa hinta ja kohtalainen kuva, jolla olen jo tunnistanut yhden hiipparin.
Kamera on pienikokoinen noin 5x5cm, saa helposti piilotettua rakenteisiin.
kestääkö pakkasta,jos laitan talvella puuhun ulos
Clas Ohlson on ruotsalainen myymäläketju firma , olla on ainakin pääkaupunki seudulla 5 myymälää ja ainakin Tamperella ja Turussa. Lienee muuallakin. Sillä on ilmainen kataloogi mistä näkee mallien ominaisuudet sekä hinnat. Minulla oleva kamera pitää olla säältä suojassa. Ko. liikkeellä myytävänä myös ulkokäyttöön sopivia muistaakseni.
että goodlasin olssonia,mutta löytyihän se ja tilasin kataloogin
.. sitten tarvitset kaksi järjestelmää. Hyvän ja halvan.
Toimivan saat kun asennat tallentimen ja kameran.
edulliset liiketunnistukset videokuvasta ottavat laitteet on jossain 500 euron luokkaa ja kamerat 100 eurosta lyöspäin. (longse)
näkee ja tallentaa.
kalliimmat laitteet (1000e ) saadaan myös GPRS verkkoon, tai "mökkinettiin" vanhaan nmt450 verkkoon
löysin; Alnet, Dahua, Xenos, EDR.
Halvat on hyviä jos halvoilla pärjää. Hyvät on halpoja, jos niitä käyttää.
Helppo ja edullinen vaihtoehto erilaisten tilojen valvontaan on BiiSafe-turvajärjetelmä. Tila voi olla: koti, mökki, varasto, kioski, asuntovaunu, vene jne.
Sijoitat vain BiiSafe sovelluksella varustetun matkapuhelin/tabletti-laitteen valvottavaan tilaan, mitään muuta et välttämättä tarvitse. Tällä hetkellä sovellus on saatavilla iOS-laitteille (iPhone, iPad, iPod) ja Android-puhelimille/tableteille (5.11.2012).
Valvovassa laitteessa on mm. seuraavat ominaisuudet: Kuvat/videot, ilmoitukset sähkökatkosta/akun tasosta ja sijaintitiedot. Sovellus kuuntelee myös ääniä ja tunnistaa hälytysäänet, kuten palo- tai varashälyttimet. Voit etäohjata toisesta kännykästä/tabletista valvontaa päälle/pois ja pyytää kuvia/videoita. Saat hälytykset puhelimeesi (hälytys ilmestyy äänimerkin kera näyttöön vaikka sovellus ei ole päällä). Valvonta toimii 2G/3G/4G-verkoissa sekä Wi-Fin kautta.
Laitteen käyttöönotto on yksinkertaista, annat vain sähköpostiosoitteeen ja valitsemasi salasanan tilin luontia varten. Kun lisäät laitteita tiliin, annat vain samat tunnukset ja laite liitetään automaattisesti tiliisi. Et tarvitse mitään IP-osoitteita tai palomuuriasetuksia, kuten useissa muissa valvontalaitteissa. BiiSafella on erilaisia palvelutasoja, myös täysin maksuton Free-tili.
Lisää tietoja: www.biisafe.fi
Terveisin
Pekka Kettunen
BiiSafe Oy