vain "tuntuu" siltä? Entä onko pakko lähteä vaikka hakija olisikin vähän iloisessa maistissa lavalla mutta tanssikykyinen. Entäpä tällainen tositapaus lavoilta: nainen hakee miestä joka antaakin pakit jonka jälkeen nainen kysyy samantien viereiseltä mieheltä: "no, lähtisiks sää sitten?". Ja mies pakittaa. Menikö väärin - vai mitähän naiset tekisivät jos mies hakisi samalla tavalla. Pakittaisitteko?
Vastaukset 8
- Alan mies
Kännissä örveltävät kerran kesässä lavalla- naiset saa aina pakit.
Mikään ei ole niin karmeeta kuin tanssia osaamattoman ja humalaisen ämmän kanssa.
Yleensä nää yrittää vielä iskeä. Hyi saatana.- kun siltä
tuntuu esim. mies humalassa, tanssii kun jauhosäkkiä veis kainalossa, haisee hielle hyi h....ja yhtään ei ole kyllä miehellä tuolloin olla suu mutrussa.
- Päivi, tanssitytsä
Kyllähän se niin on, että lavatanssimaailmassa miehet ja naiset eivät tässäkään asiassa ole käytännössä tasa-arvoisia. Tällä kertaa epätasa-arvoisuus koituu meidän naisten eduksi:
Käytännössä naisen on paljon hyväksyttävämpää antaa miehelle pakit kuin miehen naiselle.
Sen pohdiskelusta, mistä mistä tämä johtuu, voisi kirjoittaa vaikka gradun...
Juontaa varmasti juurensa ainakin tapakulttuuriin (herrasmiehet), naisten vähäisempään osuuteen hakuajasta ja biologiaan (miehet "yrittää", naiset valikoi tarjonnasta ->> miehet on tottuneempia pakkeihin, muussakin elämässä).Kyllä naisen antamat pakit aiheuttavat aina närästystä sekä pakitetun, että muiden tapauksen näkevien miesten keskuudessa ja ne tulkitaan aivan yhtä törkeiksi ja etiketin vastaisiksi kuin miesten antamat pakit, jos niihin ei ole näkyvää syytä. Tieto pakittajasta kiertää miesten joukossa nopeasti.
Ainahan tietysti saa pakitta, mutta onko se etiketin mukaista, on eri asia.
Jos vain "tuntuu" - ei
Vähän maistissa - rajatapaus, en pakittaisiMinusta pakittaminen on hyväksyttävää, jos hakija on tuhdissa humalassa tai käyttäytyy jotenkin törkeästi. Tai jos pakittaja on sopinut tanssista etukäteen jonkun toisen kanssa, tai on oikeasti väsynyt tai koipi kipeänä. Nämä syyt pitää selkeästi ilmaista pakitettavalle, eikä vain tylysti kieltäytyä. Muista syistä pakittajat painukoot johonkin ravintolaan nirsoilemaan.
"Tai jos pakittaja on sopinut tanssista etukäteen jonkun toisen kanssa, tai on oikeasti väsynyt tai koipi kipeänä."
Jos tanssija on väsynyt tai koipi on kipeä eikä meinaa tanssia, hänen ei silloin myöskään pidä olla hakurivissä. Jos hän siellä seisoskelee, eivät nuo ole perusteltavia syitä kieltäytymiseen. Ja jos taas henkilö ei ole hakurivissä/hakualueella, voi tanssista kieltäytyä eikä niitä IMHO voi oikeiksi pakeiksi laskeakaan.avanaq kirjoitti:
"Tai jos pakittaja on sopinut tanssista etukäteen jonkun toisen kanssa, tai on oikeasti väsynyt tai koipi kipeänä."
Jos tanssija on väsynyt tai koipi on kipeä eikä meinaa tanssia, hänen ei silloin myöskään pidä olla hakurivissä. Jos hän siellä seisoskelee, eivät nuo ole perusteltavia syitä kieltäytymiseen. Ja jos taas henkilö ei ole hakurivissä/hakualueella, voi tanssista kieltäytyä eikä niitä IMHO voi oikeiksi pakeiksi laskeakaan.Ilmaisin itseäni tapani mukaan huolimattomasti. Ajattelin näissä erikoistapauksissa lähinnä penkillä istuvaa henkilöä. Monissa paikoissa kun on penkit hakurivin takana ja sieltäkin tehdään paljon hakuja. Ainakin minä lasken myös nuo penkit hakualueeksi, eikä sielläkään saa siten ihan miten vain pakitella. Varsinaisessa hakurivissä seisojalla ei ole minun mielestä muita hyväksyttäviä syitä kieltäytymiseen kuin hakijan humalatila ja törkeä käytös.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1011673
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä431220Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?
Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk23970Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..
Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita170806Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13770Olivia Oras kuollut
Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS37728Nythän todellisuus on kuitenkin se
että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja201703- 46689
Kuka oli kuskina
Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?13657Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.40616