Vittu näitä jeppiksen kuoppaisia katuja...
Eikö kaupungilla oo varaa täyttää niitä. Katuja kaivetaan auki enemmän ku päällystetään... vittu ku kyrpii, pitää vissiin mennä ottamaan pillerit että rauhoitun ja mennä takas suljetulle!
Eikö kaupungilla oo varaa täyttää niitä. Katuja kaivetaan auki enemmän ku päällystetään... vittu ku kyrpii, pitää vissiin mennä ottamaan pillerit että rauhoitun ja mennä takas suljetulle!
Vastaukset 4
Vanhimmat
Sitten vielä laitetaan niitä halvatun töyssyjä, jos katu on muuten kohtuullisen ajettavassa kunnossa.
Niin... huoh.
Ei ne osaa katujakaan tehdä. Laittais perhana suodatinkankaan ennen mursketta, niin ei tulis kumppuja.
tätä tässä mietinki eilen...
oletetaan että tie on suht ok kunnossa. siihen tulee yksi aivanen kuoppa, se täytetään ja tehdään kolme uutta jotka viiden vuoden kuluttua täytetään, ja sitten onki 9 uutta kuoppaa.
pietarsaaren kaupunki myhäilee tyytyväisenä.
treffiksen ohi menevä pitkä suora on kyllä pietarsaarelaisuuden riemuvoitto. koko se tienoo siinä on muutenkin täynnä "meijän perhe kuuntelee lordia" perheitä, joiden lapset puetaan mustiin jo pienestä pitäen ja opetetaan että pyörätie on pyöräilijöille, kävelkää tiellä. joka kerta kun osuu johonki kumppuun hypähtää sydän kurkkuun kun pelkää että ajo jonku lordi piposen päälle. kattoo peruutuspeilistä ja huokasee "pieni monttuhan se vain".
mitä jos joskus käy toisin?
se onki sitte jonkun rakas reino-petteri joka jää auton alle, ja ei kävis mielessäkään kattoo, oliko se ehkä lapsi, kun on jo niin tottunut siihen että puskurit tömähtää maahan.
tulipa pitkä vuodatus. mutta oikeesti tää kaupunki on ongelma.
No just se tie ja muut siellä lähistöllä on pahimmat. Mä en oo huomannu mitään lordipipoja, mutta ehkä on ollut niin pimeetä että ei peilistä huomaa jos kolahtaa kun luulin sen olevan kumppu.