Kokemuksia Prahasta

bassikhi

Olin 2 viikkoa Prahassa ja voin suositella jokaiselle. Nähtävää riittää ja kaikki toimii. Varasin lennot netistä 149 euroa, Finnairin tarjoushinta aikanaan. Hotelli Dum *** keskustan ulkopuolella mutta hyvien yhteyksien päässä 340 euroa. Hintaan sisältyy buffet aamiainen ja iso huoneisto. Erillinen olo- ja makuuhuone. Varattu Octopustravelin kautta netistä. Bussilla metroasemalle ja metrolla keskustaan. Vuorovälit eivät ole pitkiä ja matkustaminen edullista. Taksia ei tarvitse vaivata. Itselläni oli 15 päivän lippu n. 12 euroa. Ei tarvinnut huolehtia joka matkalla lipun ostosta eikä vaihtolipuista.
Rahanvaihto joko pankissa tai keskustan vaihtotoimistoissa. Unohtakaa Forex. Vaihtotoimistoissa kannattaa olla tarkkana sillä kurssit ovat vaihtotoimistoissa usein ilmoitettu myyntikurssina ( sell ) mutta pitää kysyä ostokurssi ( buy ). Esimerkiksi viimeistä edellisenä päivänä vaihdoin 50 euroa. Vaihtotoimistoista tarjottiin 1055 korunaa alimmillaan ja vaihdoin 1365 korunaan. Eurolla pitää saada vähintään 27 korunaa, mieluummin 27,30 mutta kurssit tietysti vaihtelevat. Isommat summat kannattaa ehkä vaihtaa lähellä vanhankaupungin aukiota olevassa toimistossa Maiselovan ja Kaprovin kulmassa. Minimivaihtomäärä tuossa toimistossa on 150 euroa. Ongelmia ei ole kun tietää mitä tekee mutta jatkuvaa kinastelua toimistoissa käydään kun ei tunneta Prahalaista systeemiä. Jonkun pitäisi saada tuo villi meno kuriin.
Lentokentältä eri puolille keskustaa löytyy hyvä taksifirma hintaan 20 euroa www.prague-transfers.cz.
Prahan linnan alueella olevaan kadetraaliin on vapaa pääsy mutta jonot ovat pitkät. Ne etenevät kuitenkin nopeasti ja ehdottomasti kannattaa käydä. Moneen muuhun linnan alueella olevaan kohteeseen pitää hankkia lippu. Valittavana on kaksi vaihtoehtoa 280 tai 350 korunaa.

2

1037

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...kysymys

      Näkeekö siellä myös prahalaisia?

      • Elokuu on parhain turistisesonki ja keskustassa on todella paljon turisteja. Oma hotellini oli metro- ja bussimatkan paassa ja prahalaisia tapasi runsaasti. Eivat kylla ole kovin halukkaita kanssakaymiseen ja jos kysyy jotain niin vastaukset ovat vaivautuneita ja lyhyita. Tama kahden viikon kokemuksella. Noin yleensa voisi sanoa, etta ihmiset ovat tyypillisia itablokin kansalaisia.
        Kirjoitan tata Bulgariassa ja siita syysta kaikki kirjaimet eivat ole kaytettavissa.
        Olen kirjoittanut Bulgarian kokemuksia ko. maan sivuille jos jotain kiinnostaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      55
      3793
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      33
      2231
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      40
      2104
    4. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      17
      1721
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      1552
    6. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      25
      1492
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      80
      1447
    8. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      141
      1186
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      22
      1143
    10. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      90
      1115
    Aihe