Lapsi tuossa kyseli äng-äänteestä ja automaattisesti vastasin että se on ng-äänne. Niinhän meille koulussa aikanaan opetettiin. Jos sanassa oli nk, sitä sanottiin änk-äänteeksi.
Nyt kaikki ovat äng-äänteitä (tai itse asiassa se n-kirjain muuttuu äng-äänteeksi).
Korjatkaa nyt muut. Muistanko minä väärin vai opetettiinko 60-70 -luvun vaihteessa erikseen äng ja änk?
Nyt kaikki ovat äng-äänteitä (tai itse asiassa se n-kirjain muuttuu äng-äänteeksi).
Korjatkaa nyt muut. Muistanko minä väärin vai opetettiinko 60-70 -luvun vaihteessa erikseen äng ja änk?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tarkoitatko että nykyisin ...
1) sekä nk että ng ovat äng-äänteitä
vai
2) mikä tahansa n-kirjaimen sisältävä äänne on äng-äänne?
vaan et vain muista asiaa ihan tarkasti.
Sanassa lanka on äng-äänne, jolla ei ole omaa kirjoitusasua suomen kielessä, joten se merkitään nk:lla. Sen huomaa, kun lukee sanan juuri niin kuin se kirjoitetaan eikä niin, kuin olemme sen tottuneet ääntämään. Sanassa langan on kaksi äng-äännettä peräkkäin eli geminaatta, joka merkitään ng:llä (vrt.kisa yksi s, kissa kaksi s:ää).
siis nk=ng eli äng-äänne
kenkä-kengän
länki-längen
onki-ongen
jotenkin näin..."Suomen kielessä on yksi äänne, jolla ei ole omaa kirjainmerkkiä. Tämä äänne on äng-äänne.
Se voidaan kirjoittaa joko n- kirjaimella tai g- kirjaimella. Ei millään muulla merkillä."
http://edu.ouka.fi/~harski/ang-aanne/
Äänteen nimi on äng-äänne. Sille ei ole omaa kirjainmerkkiä, mutta merkittäköön sitä tässä vaikka merkillä "N". Äng-äänne voi esiintyä sanassa lyhyenä tai pitkänä: Kenkä: keNkä Kengät: keNNät Edellinen esimerkki osoittaa, että äng voi esiintyä joko k:n edellä lyhyenä (merkitään nk) tai vokaalien välissä pitkänä (merkitään ng). Kolmaskin vaihtoehto on: n:n edellä lyhyenä (merkitään gn): Magneetti: maNneetti Signaali: siNnaali
Eikö voitaisi vaan adoptoida uusi kirjain suomeen merkkaamaan sitä? Paljon yksinkertaisempaa. Kenkä -> Keŋkä, Kengät -> Keŋŋät
Laittakaa semmosiii mis on äng eikä änk