Lennot LA

lissukka30

Kokemuksia lentoyhtiöistä ja lennoista LA:hin. Mitä kautta olette lentäneet? Hyvät/huonot koneet/yhtiöt? Entä Lontoon kautta lentäneet, riittääkö vaihtoon 1,5 tuntia ja ehtiikö laukut myös?

Lennetään 4 henkinen perhe ja mielummin kivoilla koneilla ja yhdellä vaihdolla.

7

2532

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • enya777

      Itse lensin aina L.A.hin Lufthansalla Frankfurtin kautta. Frankki on ehkä luotettavampi kenttä vaihtaa kuin Heathrow (vaikka hieman sekava) ja Lufthansa ihan hyvä yhtiö.

      • matkailija x

        En ole Los Angelesiin lentänyt, mutta Lufthansalla viimeksi New Yorkiin mennessä kone oli vanha ja jalkatilaa oli todella vähän.

        KLM:llä San Franciscoon oli pari vuotta sitten uusi kone, omat videomonitorin jokaiselle ja "viihdekeskus", josta sai omaan tahtiin katsoa leffoja ja sarjoja, pelata ja kuunnella musiikkia. Jalkatilaa sielläkin oli vähän.

        Viime vuosina olen lentäny tpitkiä lentoja myös Air Francella ja SASilla, mutta niiden turistiluokista ei ole mitään erikoista jäänyt mieleen.

        Jalkatiloista löytyy muuten tilasto http://www.airlinequality.com/Product/seats_global.htm, kaikilla suuremmilla eurooppalaisilla yhtiöillä jalkatilaa oli 31", Finskillä yllättäen 32". 2,5 cm tekee jo ison eron pitkälle ihmiselle.


    • Lissu

      Matkustan paljon Suomen ja USA'n väliä, ja paljon juuri länsirannikolle. Ehdoton suosikkini British Airways/Lontoon kautta. Mainettaan parempi kenttä, hyvin opastettu jne. Vaihtoaikaa mieluummin yli tuon 1,5 tunnin, jotta laukutkin ehtii jatkolennolle. Tänä kesänä Heathrow'lla ollut paljon matkatavaraongelmia, mutta tilanne paranemaan päin. BA'lla ehdottomasti parhaat matkustamot ja suurin valikoima eri matkustusluokkia, ja myös palvelu pelaa.

    • vielä aikaa

      Kun Helsingistä LAX:iin pääsi suoralla lennolla. Perheen kanssa 2 2 lensimme vuonna 1991. Iltapäivän puolella tulimme Hki-Vantaalle, lähtö oli muistaakseni 14:20, Lento kesti 10:30. LAX:issa oltiin noin klo 17:00 paikallista aikaa. Lentokenttähotelliiin siinä vetäydytttiin ja nukkumaan. Aamulla klo 6 paikallista aikaa herättiin sudennälkäisinä etsimään aamiaispaikkaa. Oi niitä aikoja, kun läntinen maailma oli lähellä. Eikä se matka mansikoita maksanut. Vajaat 6000 markkaa oli aikuisen lippu edestakaiselta lennolta, muistaakseni 16000 markkaa koko perheen lentomatka. No olihan se enemmän kuin minun yhden kuukauden bruttopalkkani, mutta ei se kallilta tuntunut.

      • *Mashie*

        Aamulla Helsiki-Vantaalle klo 7 (check-in kotona netissä) ja lento Lontooseen. Koneen vaihto Lontoossa ja lento LAX. Perillä klo 15 paikallista aikaa. Hinta 750 € eli karvan alle 4500 mummon markkaa. Muutaman päivän netto palkkahan siihen uppoaa. Lensin muuten BA:lla ja palvelu oli mielestäni hyvää. Olen joskus lentänyt matkan Business luokassa ja jos ei rahasta ole kiinni niin suosittelen. Omat ja kahden alle 12-vuotiaan lennot Business luokassa maksoi alle 5000 euroa.

        En muistele niitä aikoja kovin kaiholla. 80-luvun puolivälissä oli vielä välilasku Seattlessa mutta 90-luvulla lennot olivat jo suoria. Ja koko opintolaina meni melkein lentoihin.


    • Losangeles
    • TBIT

      En pidä tarjoushaukan hintoja erityisen halpoina. Kyseessä Norwegian lennot. Samaan ~330 euron hintaan SAS myi länsirannikon lentoja pari päivää sitten ja SAS hintaan kuuluu ruumalaukku, ruuat, juomat ja istuinpaikan valinta. Näiden lisäpalvelujen hinta tekee Norwegianilla lisähintaa 150 euroa. Juuri tästä syystä en ole koskaan pitänyt Norwegianin mannertenvälisiä lentoja erityisen halpoina. Samaan hintaan saa lennot perinteisillä yhtiöillä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      157
      1448
    2. Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?

      Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️
      Ikävä
      103
      1193
    3. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      255
      1033
    4. Olet mieleni päällä edelleen, J

      En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞
      Ikävä
      42
      856
    5. On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja

      Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien
      Kemijärvi
      75
      837
    6. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      55
      797
    7. Olet aika julma minua kohtaan

      Antaisit vähän armoa.
      Ikävä
      69
      725
    8. Olisitko valmis

      Siihen?
      Ikävä
      47
      695
    9. Kuinka nainen jaksat ja voit

      Toivottavasti hyvin.
      Ikävä
      43
      671
    10. Mulla ei ole Suomessa enää mitään

      4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.
      Turku
      175
      664
    11. Oletko miettinyt

      Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä
      Ikävä
      37
      650
    12. Provider miehistä..

      Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah
      Ikävä
      199
      618
    13. Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?

      Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh
      Kotimaiset julkkisjuorut
      30
      597
    14. Miksi älyllinen ponnistelu ei ole kaikille ihanaa?

      Auttakaa minua, en ymmärrä. 🥵 Miten on mahdollista, että joku ei pidä pähkäilystä ja älyllisestä ponnistelusta? Minus
      Sinkut
      104
      565
    15. Mihin hävisi Sofia?

      Palasiko mies ex-vaimon luo takaisin?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      201
      544
    16. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      59
      533
    17. Jasmin Vähäkangas

      Jasminin poika on tänään jo puolitoistavuotias.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      106
      518
    18. Ottaisit yhteyttä!

      🙄
      Ikävä
      35
      511
    19. Oulaisten kaupunki/ Honkamajan kuntolenkit

      Mikä ihme riivaa Oulaisten kaupunkia,kun honkamajan kuntopolut jääneet koko kesältä heinät ja pajut niittämättä? Kenelle
      Oulainen
      18
      492
    20. Miten tehdään Todellavaikeeta hulluksi?

      Tässä on nainen, jolla on korkea vaatimustaso! Todellavaikeeta voisi lukea tämän ja kiehua kateudessaan. 🤭 "[Etunimi
      Sinkut
      91
      478
    Aihe