talopakettien hinnoista

Pitääkö se paikkansa että talopaketin hinta kerrotaan kolmella, niin se on sitten koko rakentamisprojektin kokonaisbudjetti?
174722
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Kerro vähintään 3,5-4 niin ehkä sitten

Äänestä

Talopaketteja on todella monenlaisia; niiden laajuus vaihtelee ja erityisesti asennuksen laajuudessa on huomattavia eroja.

Lisäksi kokonaishintaan vaikuttaa se, mitä sinne taloon laittaa - sisustusmateriaaleilla, sähköistyksellä, laitteilla ja mm. keittiöillä on suuria hintaeroja.

Kolmas kokonaiskustannuksiin vaikuttava seikka on omatoimisuus - eli miten paljon pystyy itse tekemään ja organisoimaan ja hankkimaan hyviä urakoitsijoita ja tarjouksia.

Talon kokonaishintaa voi haarukoida Talopeli-ohjelman avulla; jos sinne laittaa mahdollisimman rehellisesti kaikki suunnitellut materiaalit yms. saa paremmin suuntaa kokonaiskustannuksista.
Jos talopaketin valitsee pelkän hinnan perusteella, voi loppukustannus tulla kalliimmaksi - varsinkin, jos materiaaleja joutuu hankkimaan pienissä erissä ja teettämään enemmän työtä omilla timpureilla.

Äänestä
  • Takoitus olisi ottaa mahdollisimman laaja toimitus ja mahdollisimman laaja asennus, normaalia keskitasoa sisustus ja varustelu, vain vähän omaa työtä. Mikähän olisi kokonaiskustannusten kerroin paketin hinnalle? Niin, ja tontti aika haastava eli savinen alava maa jossa pitää tehdä melko paljon maanvaihtoja ja salaojitusta (näin olen kuullut).

    Äänestä

  • mutta eri kysyjä. kirjoitti:

    Takoitus olisi ottaa mahdollisimman laaja toimitus ja mahdollisimman laaja asennus, normaalia keskitasoa sisustus ja varustelu, vain vähän omaa työtä. Mikähän olisi kokonaiskustannusten kerroin paketin hinnalle? Niin, ja tontti aika haastava eli savinen alava maa jossa pitää tehdä melko paljon maanvaihtoja ja salaojitusta (näin olen kuullut).

    ...tai udella toisilta. Oma paketti maksoi 44000ja lopullinen hinta on vähän yli 170 000€. Vierasta voimaa käytettiin runkoon, kiviseiniin, putki/sähkötöihin, lattianvaluun, eli kohtuu paljon tehty itse. Ei kalleimmilla mutta ei halvimmillakaan materiaaleilla.

    Äänestä

  • mutta eri kysyjä. kirjoitti:

    Takoitus olisi ottaa mahdollisimman laaja toimitus ja mahdollisimman laaja asennus, normaalia keskitasoa sisustus ja varustelu, vain vähän omaa työtä. Mikähän olisi kokonaiskustannusten kerroin paketin hinnalle? Niin, ja tontti aika haastava eli savinen alava maa jossa pitää tehdä melko paljon maanvaihtoja ja salaojitusta (näin olen kuullut).

    Jos oman työn osuus on minimissä niin silloin kannattaa harkita valmistaloa. Silloin ei tule yllätyksiä kustannusten suhteen. Jos olette ensimmäistä taloa tekemässä niin voin vakuuttaa että prosessissa on ihan riittävästi opeteltavaa vaikka kyse olisikin valmistalosta.

    Äänestä

  • mutta eri kysyjä. kirjoitti:

    Takoitus olisi ottaa mahdollisimman laaja toimitus ja mahdollisimman laaja asennus, normaalia keskitasoa sisustus ja varustelu, vain vähän omaa työtä. Mikähän olisi kokonaiskustannusten kerroin paketin hinnalle? Niin, ja tontti aika haastava eli savinen alava maa jossa pitää tehdä melko paljon maanvaihtoja ja salaojitusta (näin olen kuullut).

    Tuossa ketjussa alempana oli hyvät esimerkit arvioiduista neliöhinnoista niska limassa vs. teettämällä. Meillä ha on noin 175 25 at; talopaketin hinta oli noin 100 kE ja kokonaiskustannukset n. 330kE. Neliöhinnaksi tulee noin 1700 neliö, jos autotallin osalta lasketaan 1000e. Kerroin näyttää mukavalle, mutta paketissa oli paljon tavaraa ja hyvä valmiusaste (valmiit elementit ylä- ja alakerrassa asennettuna & kantavat rakenteet & räystäs- ja otsalaudat & kateasennus). Lisäksi pakettiin kuuluivat kaikki eristeet, levyt, puutavara saunaa myöten), väliovet, ulko-ovet ja ikkunat. Sisustusmateriaalit keskimääräisesti kohtuullisen hyvää tasoa - kallista, keskihintaista ja välissä jotain edullisempaakin.

    Äänestä

Vaikea juttu tuo hinnan laskeminen. Se on selleinen nyrkkisääntö talopakettix3. Mutta eihän se ihan niin mene..
Eli voit ottaa paketin hintaan 54000 ja kertoa 3 tai paketin 89000 ja kertoa 3, hoksaatko..
Siinä kalliimmassa paketissa on varmasti muutakin kuin ilmaa enemmän mukana kuin halvemmassa.
En siis väitä, että kalliin paketin tekee aina valmiiksi halvemmalla, vaan pelkkä paketti ei anna oikeastaan mitään käsitystä lopullisesta talon hinnasta.
Ja keskiluokan varusteet on tosi vaikea määrittää. Toiselle ne pitävät silti sisällään design-hanoja ja kivi/massiivipuu tasoja. Toisella on ne Oras Safirat ja laminaattitasot.

Äänestä

Huoneistoalan perusteella puutalon pystyy itse niskalimassa vääntämällä tekemään paketista johonkin 1400-1500 euroon/ha m2. Teettämällä kaikki ulkopuolisilla hinta nousee 2000€/m2:n. Kivitalon taas itse tekemällä 1800€/m2 ja teettämällä hinta nousee vähintään 2500€/m2. Eivät nämä luvut mitään tarkkoja ole, mutta väittäisin että -200€/m2 pätee suuressa osassa taloja..

Pari esimerkkiä:
150m2 puutalo, itse tekemällä --> 220 000€
135m2 puutalo, avaimet käteen --> 270 000€
200m2 kivitalo, avaimet käteen --> 500 000€

Näissä siis mukana kaikki kustannukset (piha, liittymät, perustukset, talo, koneet jne.) paitsi tontti.

Äänestä

Ei pidä. Kerroin (jos halutaan puhua kertoimesta) riippuu mitä tarjoushinta sisältää
ja mitä/minkälaatuista valitset sen päälle. Lisäksi
kertoimeen vaikuttaa mm. rakennuspaikka (tontti, paljonko joudutaan ajamaan maita pois, paljonko tilalle, paalutukset jne), rakennatko kaupunkiin,
maalle, rakennatko pääkaupunkiseudulle, minne sinne,
rakennatko Utsjoelle jne,jne,jne...

Joillakin toimittajilla kerroin voi olla 1.5, korostan voi olla vrt. teksti yllä, toisilla se voi olla vaikka 7.35, korostan voi olla.

Äänestä
  • Älä poika poloinen sotkeudu tänne rakennusalalle, opeta vaan niitä sinun eläkkeen maksajia vieraankielen saloihin pysyy kertoimet ymmärrettävinä, sinun holynpölyn tarinasta ei ymmärrä kukaan mitään.

    Äänestä

käyppä rakentaja.fi sivuilla (muistaakseni se oli tuo). Siellä on eritelty hämeenlinnan okt-messujen rakennusten kustannukset taloittain. Antaa vähän osviittaa missä mennään. Todennäköisesti on messualuelisää aika paljon mutta kuitenkin.

Äänestä
  • Eipä paljoakaan eroa. tuo messulisä on enemmänkin selittelyä korkeilta tuntuville kustannuksille, ettei mene matti meikäläiselle luu kurkkuun jo alkuvaiheessa. Eihän sitä muuten taloja myytäisikään.

    Äänestä

...pidä paikkaansa tuo tuollainen. Parempi olla kuvittelematta, että talopaketit olis toistensa kaltaisia - ne pyrkivät olmaan mahdollisimman erilaisia, ettei niiden hintoja osais kukaan vertailla.

Loppukustannusten kannalta on olennaisempaa se, kuinka paljon ja millaisia tiloja tehdään - ei niinkään se, minkä merkkinen talopaketti on valittu.

Kustannukset pitää arvioida periaatteella talopaketti kaikki siitä puuttuva. Se kerroin, jolla talopaketin hinta kerrotaan vaihtelee välillä 1,20...4,00 riippuen talopaketin toimitussisällöstä.

Äänestä
  • maata sen rauno kankaan kanssa joka terrorisoi newssejä?

    Äänestä

  • samaa? kirjoitti:

    maata sen rauno kankaan kanssa joka terrorisoi newssejä?

    ...minä, mutta newssejä terrorisoi aivan jotkut muut kuin Rauno Kangas.

    Äänestä

Meillä talopaketti 73000e. Kokonaishinnaksi tuli 245 000 ilman tonttia. Tehtiin paljon työtä itse ja saatiin todella halvat rakennusmiehet. Kaikki erikoiset ratkaisut polttaa rahaa salakavalasti. Esim. jos huluat taloosi enemmän kuin 4 nurkkaa, niin jokainen lisätyö kertautuu monissa eri työvaiheissa.

Äänestä
  • Eli älä mieti talopaketin hintaa, katso neliöt ja hintaa tulee 1500-2000,-/neliö jos on kaikki suht kohtuullista. Minulla tulee hilkun yli 1500,-/neliö 150m2 talo ja nurkkia on ainakin 10 kpl eli ei ihan perusmalli. Mielestäni sain hyvän diilin, sisältää pohjatyöt ja betonilaatan jne. Ei pääkaupunkiseudulla taida kyllä onnistua tuohon hintaan. Etsi urakoitsija, jolla ei ole tarpeeksi töitä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


haaveilija kirjoitti:

Pitääkö se paikkansa että talopaketin hinta kerrotaan kolmella, niin se on sitten koko rakentamisprojektin kokonaisbudjetti?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu