biosin päivitys

ajttelin päivittää biosin jospa tapahtuis vaikka jotain parannuksia.mut luin netistä ettei kannata päivittää jos kone toimii täydellisesti sillä se saattaa mennä epäkuntoon .tää masiina toimii kyllä hyvin mut ajattelin ny kuitenkin sen päivittää.niin emolevy on asus p5n-e sli et meenkö mä ny anuksen sivuille ja lataan sieltä tän emon bios tsydeemit ja asennan ne,niin onko homma sillä hyvä.
9600
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

jos tietotasosi on tuota taso.

Äänestä

Valmistajan kotisivulta katsotaan mitä biospäivitys korjaa ja onko päivitys omalla kohdalla tarpeellista.

Seuraavaksi luetaan tarkasti päivitysohjeet niin monta kertaa että asia tulee varmasti ymmärretyksi. Ohjeet on myös hyvä tulostaa paperille.

Lopuksi toimitaan tarkasti ohjeiden mukaan.

Äänestä
  • Meet vaan biosiin ja annat sen päivittää kaikki mitä löytyy, niin itsekkin tein ja kone nopeutu ja koneen tehot nousi 1.8Gh, 2.6Gh :) Joten suosittelen!! :)

    Äänestä

  • turvallista :) kirjoitti:

    Meet vaan biosiin ja annat sen päivittää kaikki mitä löytyy, niin itsekkin tein ja kone nopeutu ja koneen tehot nousi 1.8Gh, 2.6Gh :) Joten suosittelen!! :)

    ..ja kuu on juustoa...

    Äänestä

"jos se ei ole rikki, ÄLÄ korjaa sitä"

Eli jos kone toimii täysin niin ei ole mitään syytä päivittää.

Tietysti kannattaa lukea mitä uusi BIOS päivitys muuttaa ja parantaa. Jos parannukset ovat jotain mitä ei tarvitse niin miksi pitäisi päivittää?

Äänestä

ASUS Updatella hoituu windowsin kautta ja jos jotain menee käteen niin emolevyn mukana tullut CD asemaan, niin emo fläshää itseensä alkuperäisen BIOSin (CrashFree BIOS 2).

Äänestä
  • Jos kone toimii, älä päivitä. Jos tarvitset jotain ominaisuutta, mikä uudessa biossissa on päivitä.

    Äänestä

Vie roskat ulos, tampaa matot, käy parturissa, tee fillariin syyshuolto, rasvaa ovilukot ja saranat, sulata ja siivoa jääkaappi, hae jätskiä ja nauti, suunnittele ensi kesän lomaa ja hae sukset esille.;)

Äänestä

sinne. :)

Mut oikeesti, mun emo hajos kun päivitin biosin ihan ohjeen mukaan. Huoltokeikka.
Ja An.., öh, Asuksen emo mullakin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


gegrwegtt kirjoitti:

ajttelin päivittää biosin jospa tapahtuis vaikka jotain parannuksia.mut luin netistä ettei kannata päivittää jos kone toimii täydellisesti sillä se saattaa mennä epäkuntoon .tää masiina toimii kyllä hyvin mut ajattelin ny kuitenkin sen päivittää.niin emolevy on asus p5n-e sli et meenkö mä ny anuksen sivuille ja lataan sieltä tän emon bios tsydeemit ja asennan ne,niin onko homma sillä hyvä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu