Paha mieli

Minulla on ollut hoidossa dobberin 5-kuukautinen urospentu ja olin tänään aamulla sen kanssa koulutuslenkillä niin eikös joku keski-ikäinen mies tullut huutamaan (ihan ilman mitään syytä), että miten "tuo vielä tappaa jonkun lapsen joku päivä" ja kaikkea muutakin törkeyksiä! Siis koira ei tehnyt YHTÄÄN mitään väärää vaan kulki pentumaisen nätisti rinnalla! Pohdin vain sitä, että ei käy kyllä kateeksi teitä dobberin kunnollisia omistajia, millaisiin ennakkoluuloihin törmäätte!
3943
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Mun dobberi on 5,5 vuotias ja lammaskin on äkäsempi, eli siis todella kiltti ja suloinen koiruliini. Minä olen kuullut pahempaakin,tappo uhkauksia yms. Mutta pointti on se, että ihmiset pelkäävät rotua(tieto elokuvien perusteella..) ja tulevat aina pelkäämään. Tälläiset kommentit ovat Dobermannin omistajalle melkein joka päiväisiä. Itse olen yrittänyt "sivistää" ihmistä siinä tilanteessa, mutta jos henkilöä ei ole todellakaan kiinnostanut niin olen jatkanut kävelyä(huomioimatta kokonaan). Tälläisiä kommentteja ei vaan kuulu ottaa itseensä muuten pilaa vain oman päivänsä.

Äänestä

dobermanneja pelätään kovasti ja asumme kerrostalossa, missä PALJON lapsia..
ensimmäiset kysymykset lapsilta oli että onko noi tyttöjä vai poikia, eli lapsen suusta ihan normaaleja kysymyksiä koirista .. seuraavana päivänä tuli kysymys; onko noi niitä tappajakoiria? vastasin, että ei, ne on dobermanneja.. ...mietin vaan että vanhemmat opettaa lapset luulemaan kaikkea muuta niistä kuin totta.
Nyt kun olen koirien kanssa ulkona ja lapset näkevät meidät, ne tulevat jo silmät täynnä ihailua ja iloa meidän koirien luokse (ensimmäisillä kerroilla kysyivät kyllä hienosti luvan) leikkimään ja rapsuttamaan ja juttelemaan minulle ja kysyvät paljon kaikkea mahdollista..
Toivon että vanhemmat ihmiset näkevät nämä tapaamiset ja siten voivat ajatella, että ne ovat ihan samanlaisia koiria kuin esim. lammaskoirat. Jokaisesta rodusta varmasti on luonnevikaisia yksilöitä (myös ihanissa dobbereissa), mutta silti ei kuulu yleistää..

Äänestä

verikoiraksi mun äiti dobermanneja kutsuu, nyt vasta tiiän mikä niiden oikea nimi on, eli dobermanni :D
Niin on se aika kamalaa, että näinkin leimataan koiran rodun perusteella että "jaah, verikoira, ei lapset älköö silittäkö, se tappaa" ja sitten jostain paimenkoirasta voidaan sanoa jotain ihan muuta.
Meillä ei ole dobermannia, mutta suomenpystykorva on, ja se on ihan kaheli (eli haukkuu ja pureeki jos liian tarpeeksi menee, mutta ei sentään omaa perhettään)
Ja aina saa kaikille puliukoille olla sanomassa, ettei liian lähelle kannata niitä viinanhajuisia kätösiä työntää kun ei se meidän pikku kultakoira siitä tykkää :D silti jaksavat sanoa "joo, suomenpystykoprvako tää on? jeps, uskollinen koira, niin kiltti, ai ai.."
ehkä siinä mielessä omistaisin mieluummin jonkun dobermannin kaltaisen koiran jota kartettaisiin, vaikka kyllähän negatiiviset kommentit ärsyttää jos koira on kerran ihan kiltti :o
mut niiku jokanen ihminenki on erilainen, niin on kyllä koiratkin, jotkut puree ja räksyttää, ei kannata kattoo rotua silloin kun joku haukkuu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hoitaja kirjoitti:

Minulla on ollut hoidossa dobberin 5-kuukautinen urospentu ja olin tänään aamulla sen kanssa koulutuslenkillä niin eikös joku keski-ikäinen mies tullut huutamaan (ihan ilman mitään syytä), että miten "tuo vielä tappaa jonkun lapsen joku päivä" ja kaikkea muutakin törkeyksiä! Siis koira ei tehnyt YHTÄÄN mitään väärää vaan kulki pentumaisen nätisti rinnalla! Pohdin vain sitä, että ei käy kyllä kateeksi teitä dobberin kunnollisia omistajia, millaisiin ennakkoluuloihin törmäätte!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu