mitä enduroa suosittelette?

elikkäs, kysymys olisi että mitä enduroa katu- sekä hieman crossikäyttöön suosittelisitte minulle?

- pituutta löytyy 168cm ja painoa tarpeeksi..
- ei virittelyä (ehkä kuristin pois, mut ei ainakaan heti muuta)
- alle 2500€
- ei ainakaan kokonaan musta
- semmoinen, jossa ei olisi vikoja koko ajan
- joka toimisi myös pakkasilla ja vesisateella
- tämän vuosituhannen mopo

kummasta pidätte enemmän, 2- vai 4-tahdista?
paljonko HYVÄT piikkirenkaat maksavat?

ja ekstrana vielä: millaisella mopolla juuri sinut tyttö hurmaisi?

kiitellen asiallisista vastauksista ensi kevään mopoilija (:
3601
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Nimimerkissäsi esiintyvästä vuosiluvusta päätellen olet etsimässä mopoa. Eli tuota sekä katu- että crossikäyttö-kriteeriä ei voida täyttää. Jos tarkoituksena on siis tosiaan mennä crossiradoille. (pehmeä pohja)

Jos sinulla on käytössäsi 2500€ budjetti, voit oikeastaan kävellä kauppaan ja ostaa haluamasi mopon. Tai sitten nettimoto on täynnä hyviä vaihtoehtoja.

Itse olen vannoutunut nelitahtien ystävä, mutta noissa pienemmissä laitoksissa 2-tahti voi olla parempi. Ne eivät ole yhtä korkeaviritteisiä kuin crossit, joten männän vaihtoväli on huomattavasti pidempi. (pari vuotta) HYVÄT piikki renkaat ainakin enduroihin pyörivät 300€ tienoilla. Kysy paikallisesta hintaa Trelleborgeihin. Veikkaan, että kadulla ajeluun niitä ei sinulle myydä. Ne ovat piikkirenkaat! ;) Moni on kuitenkin löytänyt edullisesti mopoihin nastarenkaita. Niiden hinnoista minulla ei ole tarkempaa tietoa.

Minut tyttö hurmaisi 400 cc 4-tahti Husabergillä. Jos vielä tulisi vastaan spoorilla. :D

Minulla on sellainen tunne, että paremmin löydät kaipaamaasi tietoa katselemalla tuolta mopo-osastolta.

Äänestä

Sori vaan, mutta noi speksit ei millään täyty. Pyydät hyvää, halpaa ja uudehkoa... mahdoton yhtälö.


Mutta jos säästät vielä, niin.......

Tytölle nelitahti ehdottomasti, 2T öljy haisee vaatteissa kauan.

Ktm 4T 250 enduro voisi olla sulle hyvä valinta. Kevyt ajaa ja muutenkin notkea kuin mikä. Hiukan laama ehkä moottoriltaan, mutta harrastusta aloittelevalle aivan loistava laite.
Matalaviritteisenä tosi kestävä pyörä.

Tossa esimerkki:

http://www.nettimoto.com/viewVehicle.php?id_bike=508815&show=inline&status=F&id_bike_type=&id_make=156&id_model=2598&id_sub_type=&pfrom=&pto=&yfrom=&yto=&efrom=&eto=&eng_type=&mileageFrom=&mileageTo=&id_domicile=&search=Hae&PN[0]=simp_search&PL[0]=simpleSearch.php?show=inline@status=F@id_bike_type=@id_make=156@id_model=2598@id_sub_type=@pfrom=@pto=@yfrom=@yto=@efrom=@eto=@eng_type=@mileageFrom=@mileageTo=@id_domicile=@search=Hae

Äänestä
  • ... olitkin noin nuori!

    Osta kadulle joku halpa mopo ja crossiin erikseen joko joku Japanilaisista tai sitten KTM 125 2T.

    Kun oot pyöräsi ostanut ja treenaat Crossia 3-4 kertaa viikossa, niin saat hyvät pakarat ja hoikan vyötärön, eiköhän ne kuitenkin uppoa poikiin parhaiten, moposta niin viis...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tyttö93* kirjoitti:

elikkäs, kysymys olisi että mitä enduroa katu- sekä hieman crossikäyttöön suosittelisitte minulle?

- pituutta löytyy 168cm ja painoa tarpeeksi..
- ei virittelyä (ehkä kuristin pois, mut ei ainakaan heti muuta)
- alle 2500€
- ei ainakaan kokonaan musta
- semmoinen, jossa ei olisi vikoja koko ajan
- joka toimisi myös pakkasilla ja vesisateella
- tämän vuosituhannen mopo

kummasta pidätte enemmän, 2- vai 4-tahdista?
paljonko HYVÄT piikkirenkaat maksavat?

ja ekstrana vielä: millaisella mopolla juuri sinut tyttö hurmaisi?

kiitellen asiallisista vastauksista ensi kevään mopoilija (:

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu