Hamsterin häkki=)

Hamsuliini

No elikkä olisin hankkimassa hamsteria..en tiiä paljonko häkit maksaa eihän sen tarvitsisi olla mikään luksus häkki mut häkkki kuiteski..elikkä hinta ois hyvä..ja mitkä hamsteri rodut on niinku parhaimpii ja elinikä kuinka vanhaksi elää..oon saanu semmosen käsityksen et noi 2-5 vuotiaiksi=) elikkä vastauksii tulemaaan

10

747

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ....

      eläin kaupas maksaa dunat jtn. 50-70euroo ja hamsut ei todellakaa elä 5 vuotiaiks!!!! 1-3vuotiaiks

    • Jos haluat asuttaa hamsterisi häkissä, jossa sen on hyvä olla, joudut maksamaan siitä noin 60-90€. Nykyään on enää hyvin harvoin tarjolla hyvälaatuisia häkkejä alta viidenkympin.

      Käytettynä saat häkin hieman halvemmalla, hyvällä tuurilla jopa parilla-kolmella kympillä.
      Eläinkauppa on kallein paikka hankkia häkki, mutta niissä on aika hyvät valikoimat (jos ei tuijota hintoja). Kirpparit, osto- ja myyntipalstat ja huuto.net ovat halvempia, mutta niistä on vaikeampi löytää hyvä häkki. Terraariota et saa juuri halvemmalla kuin häkkiäkään.

      Hamstereita pidetään lemmikkinä viittä eri lajia. Ne ovat syyrialainen hamsteri, venäjänkääpiöhamsteri talvikko, venäjänkääpiöhamsteri roborovski, venäjänkääpiöhamsteri campbelli ja kiinankääpiöhamsteri. Pitkäikäisin laji on roborovski, jotka elävät usein jopa 3-vuotiaiksi. Urokset elävät kaikissa lajeissa pidempään kuin naaraat.

      Parasta lajia ei voi kukaan sanoa. Sinun pitää itse tutustua kaikkiin lajeihin; niiden luonteisiin ja hoitoon. Siten saat selville, mikä laji olisi sinulla paras.

    • Julia.

      eivät kaikki hamsterit niin vähän elä! oma kääpiöhamsteri (talvikko) eli n.4,5vuotiaaksi.

      • .....

        4,5 vuoden ikään hamsteri ei pysty elämään terveenä. Luultavasti vanhempasi olivat ostaneet sinulle salaa uuden hamsterin jottet olisi tullut surulliseksi kun hamsterisi kuoli


    • .,.

      No syyrialaiset, että myös kääpiöt elävät YLEENSÄ 2-2,5 vuotiaiksi.. HYVIN harvat hamsterit elävät 3 vuotiaiksi.
      Mutta itse suosittelen syyrialaista ensimmäiseksi hamteriksi, koska syyrialaiset ovat (MINUSTA) paljon helpompia hoidettavia.

      Häkin hinta alkaa yleensä 50e ylös päin. Voi tietenkin olla että hamsterin hintaan kuuluu myös häkki esim. terraario.. (Minulle kävi niin yhdesti) sen hinta oli vain 20 e ja sain 2 syrkkiä sillä hinnalla kaikki terraariossa olevat tavarat.. Mutta se johtui siitä että se eläinkauppa lopetti.. Mutta siis jos muovihäkin haluat se on yleensä se 50 e, mutta jos kalterihäkin niin sen hinta voi olla vähän enemmän. Riippuu tietenkin häkin koosta! :)

    • Roborovski <3

      Minä sain hamsterilleni muovisen häkin 40 € (hamsterini on venäjänkääpiöhamsteri roborovski). Siellä ei siis tietenkään ollut mitään tavaroita mukana, mutta ne ostin erikseen, eli hinta oli n. 90- 100 € :)
      Jos olet hamsteria hankkimassa, roborovski on hyvä ;)

      • tykkään hamsuistaa

        mut hei Roborovski


    • hamsterit on kivoi

      Mäkin olisin halumassa kääpiöhamstereille häkkii joku halpa ja pieni mut ei liian pieni koska mulla ei ole ennaltaan häkkiä :) ja miten pitkään kääpiöhamsterit elää

    • Hamsu neiti

      "Hamsterit on kivoi" Kääpiötkin elävät yleensä n.1 - 2,5 vuotta. Voivat elää hieman pidempään, on niitä yli 3v. tavattu. :)

      Kääpiöhamsterille suosittelisin terraariota tai akvaariota, häkistä se voisi päästä karkuun pienen kokonsa vuoksi ja terraarioon saa enemmän purua kaivelemiseen.

      Eläinkaupoissa on monesti kääpiöhamsterille sopivia muovisia terraarioita mutta hintaa voi olla sopivan kokoisella 100 euroa, pienintä ei kannata ostaa.

      Suosittelen jos vaan mahdollista niin katsomaan Huuto.net tai Tori.fi sivujen terraario osastoja, joista saa halvallakin asumuksia kääpiöhamsterillekin. :) (Hakukenttään terraario omalta asuinalueelta)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      252
      3834
    2. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      60
      3721
    3. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      111
      3033
    4. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      57
      2738
    5. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      127
      2574
    6. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      35
      2132
    7. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      101
      2051
    8. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      44
      1911
    9. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      124
      1896
    10. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      71
      1249
    Aihe