Hamsterin häkki=)

Hamsuliini

No elikkä olisin hankkimassa hamsteria..en tiiä paljonko häkit maksaa eihän sen tarvitsisi olla mikään luksus häkki mut häkkki kuiteski..elikkä hinta ois hyvä..ja mitkä hamsteri rodut on niinku parhaimpii ja elinikä kuinka vanhaksi elää..oon saanu semmosen käsityksen et noi 2-5 vuotiaiksi=) elikkä vastauksii tulemaaan

10

726

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ....

      eläin kaupas maksaa dunat jtn. 50-70euroo ja hamsut ei todellakaa elä 5 vuotiaiks!!!! 1-3vuotiaiks

    • Jos haluat asuttaa hamsterisi häkissä, jossa sen on hyvä olla, joudut maksamaan siitä noin 60-90€. Nykyään on enää hyvin harvoin tarjolla hyvälaatuisia häkkejä alta viidenkympin.

      Käytettynä saat häkin hieman halvemmalla, hyvällä tuurilla jopa parilla-kolmella kympillä.
      Eläinkauppa on kallein paikka hankkia häkki, mutta niissä on aika hyvät valikoimat (jos ei tuijota hintoja). Kirpparit, osto- ja myyntipalstat ja huuto.net ovat halvempia, mutta niistä on vaikeampi löytää hyvä häkki. Terraariota et saa juuri halvemmalla kuin häkkiäkään.

      Hamstereita pidetään lemmikkinä viittä eri lajia. Ne ovat syyrialainen hamsteri, venäjänkääpiöhamsteri talvikko, venäjänkääpiöhamsteri roborovski, venäjänkääpiöhamsteri campbelli ja kiinankääpiöhamsteri. Pitkäikäisin laji on roborovski, jotka elävät usein jopa 3-vuotiaiksi. Urokset elävät kaikissa lajeissa pidempään kuin naaraat.

      Parasta lajia ei voi kukaan sanoa. Sinun pitää itse tutustua kaikkiin lajeihin; niiden luonteisiin ja hoitoon. Siten saat selville, mikä laji olisi sinulla paras.

    • Julia.

      eivät kaikki hamsterit niin vähän elä! oma kääpiöhamsteri (talvikko) eli n.4,5vuotiaaksi.

      • .....

        4,5 vuoden ikään hamsteri ei pysty elämään terveenä. Luultavasti vanhempasi olivat ostaneet sinulle salaa uuden hamsterin jottet olisi tullut surulliseksi kun hamsterisi kuoli


    • .,.

      No syyrialaiset, että myös kääpiöt elävät YLEENSÄ 2-2,5 vuotiaiksi.. HYVIN harvat hamsterit elävät 3 vuotiaiksi.
      Mutta itse suosittelen syyrialaista ensimmäiseksi hamteriksi, koska syyrialaiset ovat (MINUSTA) paljon helpompia hoidettavia.

      Häkin hinta alkaa yleensä 50e ylös päin. Voi tietenkin olla että hamsterin hintaan kuuluu myös häkki esim. terraario.. (Minulle kävi niin yhdesti) sen hinta oli vain 20 e ja sain 2 syrkkiä sillä hinnalla kaikki terraariossa olevat tavarat.. Mutta se johtui siitä että se eläinkauppa lopetti.. Mutta siis jos muovihäkin haluat se on yleensä se 50 e, mutta jos kalterihäkin niin sen hinta voi olla vähän enemmän. Riippuu tietenkin häkin koosta! :)

    • Roborovski <3

      Minä sain hamsterilleni muovisen häkin 40 € (hamsterini on venäjänkääpiöhamsteri roborovski). Siellä ei siis tietenkään ollut mitään tavaroita mukana, mutta ne ostin erikseen, eli hinta oli n. 90- 100 € :)
      Jos olet hamsteria hankkimassa, roborovski on hyvä ;)

      • tykkään hamsuistaa

        mut hei Roborovski


    • hamsterit on kivoi

      Mäkin olisin halumassa kääpiöhamstereille häkkii joku halpa ja pieni mut ei liian pieni koska mulla ei ole ennaltaan häkkiä :) ja miten pitkään kääpiöhamsterit elää

    • Hamsu neiti

      "Hamsterit on kivoi" Kääpiötkin elävät yleensä n.1 - 2,5 vuotta. Voivat elää hieman pidempään, on niitä yli 3v. tavattu. :)

      Kääpiöhamsterille suosittelisin terraariota tai akvaariota, häkistä se voisi päästä karkuun pienen kokonsa vuoksi ja terraarioon saa enemmän purua kaivelemiseen.

      Eläinkaupoissa on monesti kääpiöhamsterille sopivia muovisia terraarioita mutta hintaa voi olla sopivan kokoisella 100 euroa, pienintä ei kannata ostaa.

      Suosittelen jos vaan mahdollista niin katsomaan Huuto.net tai Tori.fi sivujen terraario osastoja, joista saa halvallakin asumuksia kääpiöhamsterillekin. :) (Hakukenttään terraario omalta asuinalueelta)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      50
      4154
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      35
      1959
    3. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      153
      1346
    4. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      154
      1232
    5. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      42
      1024
    6. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      192
      992
    7. Sari Multala teki "riikkapurrat"

      Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.
      Maailman menoa
      229
      976
    8. Sinut mies vain haluan

      Olet kohtaloni. Kaikessa riipaisevassa rakkaudessa, sinä se olet. ❤️
      Ikävä
      80
      947
    9. Mitähän sä näit siinä akassa?

      Älä nyt vain sen kanssa ala mitään.
      Ikävä
      55
      820
    10. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      122
      815
    Aihe