heippa!onko kellään tietoa että paljonkohan noin niinku suunnilleen maksais matka alanyaan kuukaudeksi?ensi kesänä ois suunnitelmissa viettää siellä pidempi aika... joten kaikki kokemukset pitkistä lomista tervetulleita!
kiitos:)
kiitos:)
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Riippuu paljolti siitä otatko pelkät lennot ja hotellin sieltä, vai lähdetkö niin että otat hotellin ja matkat jostakin samasta paikasta.
Takeoff näytti nyt myyvän 21pv matkoja Alanyaan jotain 850€/2henk...
Minä vietin Alanyassa 4 vk niin, että varasin ruotsalaiselta firmalta (ving) meno-paluulennot hintaan 220e, hintaan ei siis kuulunut hotellia. Enkä tietenkään käyttänyt kuin toiseen suuntaan menevän lennon. Menin ruotsiin laivalla ja satamasta arlandan kentälle taksilla, reilut 10 h jouduin odottamaan kentällä lennon lähtemistä. Poikakaverini hankki Alanyasta kämpän, jonka vuokra oli 400 euron paikkeilla. Todella hieno, uima-altaineineen ja ilmastoineen. Kallis oli, mutta oli sen arvoinen. Paluulennon tilasin netistä area.fi kautta, maksoi 300 euron päälle. Eli ruotsin kautta meno alanyaan oli siis halvempi. Niin ja Antalyasta otin bussin alanyaan. Kallista lystiä, halvemmalla varmasti pääsee mutta en itse löytänyt tämän halvempia lentoja. Olin Alanyassa siis heinäkuun. :)
Voi kun kuulostaa mukavalta...:) Turkissa oon nyt käynyt 7 kertaa...itselläni pisin aika alanyassa kaksi viikkoa ja aika tuntuu aina liian lyhyeltä... mulla olis mahdollisuus asua ystävän luona toi kuukausi, mutta en taida haluta kuukautta pyöriä nurkissa... En tarvitsisi mitään 5 tähden hotellia vaan hotellin jossa hyvä uima-allas ja sänky jossa nukkua:)
Takeoff myi tänä kesänä tosi edullisia 4 viikon matkoja Alanyaan, kannattaa sieltä kysäistä joko heillä on ensi kesän matkoista tietoa
Itse olin viime vuonna yhteensä 7vk ja tänä vuonna 6vk, pisin aika on tuo kuukausi jonka olen putkeen ollut ja sekin tuntui liian lyhyeltä. :( Kannattaa ihan kysellä hotelleista, vaikka soitella että paljonkos maksaa kuukausi hotellissa, ei ne tietääkseni kovin kalliita ole. Tai onhan niitä kalliitakin mutta kyllä halpoja löytyy varmasti, voit vaikka aluksi mennä tälle ystävällesi ja sitten rauhassa käydä kyselemässä eri hotelleista onko heillä vapaatahuonetta niin pitkäksi aikaa ja vertailla hintoja. :)
Heips,
Olen aikoinaan asunut Alanyassa :)
Tänä kesänä vietin siellä 4 vkoa. Otin Take off:n matkan joka oli todella edullinen= 496€
Ei paha kun suora lento Antalyaan ja bussikuljetus Alanyaan sekä majoitus.
Kunhan varaat ajoissa jos myyvät myös ensi kesälle?!
Aikoinaan olen myös lentänyt Istanbulin ja Saksan kautta.. Tosin noihin reissuihin menee aikaa joten kannattaa miettiä maksaako hieman enemmän ja pääsee helpommalla..
(esim. hengailu yksin Istanbulin lentokentällä läpi yön ei ole kovin mukavaa)