Meille syntyi kaunis punatukkainen poikavauva ja kohta pitäisi pikkuherran ihan virallinen nimi saada. Aapoksi on kutsuttu ihan raskauden loppuajoista lähtien, ajateltiin se nimi laittaa ensimmäiseksi, vaikka onkin vähän trendinimen maineessa nykyään (?). Tuntuisi oudolta alkaa sitä tässä vaiheessa enää muuttamaan.
Toinen nimi onkin sitten harvinaisempi ja tuntuu jakavan mielipiteet lähipiirin kesken. Appiukon toinen nimi on Emilian ja se puoli suvusta tietysti nimen puolesta, mutta oman äitini mielestä nimi on liian "hieno" pojalla, eli ilmeisesti vihjailee sitä tytön nimeksi?? On sitä mieltä, että pistäkää nimeksi "joku normaali".
Onko Emilian niin outo, ettei sitä voi suomalaislapselle antaa? Kuulostaako tytön nimeltä? Itse en ainakaan tiedä yhtään Emilian- nimistä tyttöä.
Toinen nimi onkin sitten harvinaisempi ja tuntuu jakavan mielipiteet lähipiirin kesken. Appiukon toinen nimi on Emilian ja se puoli suvusta tietysti nimen puolesta, mutta oman äitini mielestä nimi on liian "hieno" pojalla, eli ilmeisesti vihjailee sitä tytön nimeksi?? On sitä mieltä, että pistäkää nimeksi "joku normaali".
Onko Emilian niin outo, ettei sitä voi suomalaislapselle antaa? Kuulostaako tytön nimeltä? Itse en ainakaan tiedä yhtään Emilian- nimistä tyttöä.
Vastaukset 20
Vanhimmat
"poikamaisempaa" ;) muotoa Elian, mutta jos nimi kerran lähisuvusta löytyy ja siitä tykkäätte (minäkin tykkään), antakaa se vaan ehdottomasti! Taitaa äitisi vaan vähän olla kateellinen, kun yksi isovanhemmista näin erityisesti huomioidaan. ;) Aapo Emilian on minusta komea, mutta myös herttainen nimi, sopii sekä pikkupojalle että miehelle. Onnea pikkumiehestä! :)
vaikka itse suosinkin kahta nimeä niin oliskos sitten teidän suvussanna kolmatta nimeä lisäksi jos meinaa ihan ongelmaksi tulla?
laittakaa vaan jos tykkäätte! Hieno ja harvinainen nimi. Toisena nimenä varsinkin menee oikein hyvin.
nimeä. Muistuttaa liikaan Emiliaa, lasta kiusataan ja nimelle nauretaan.
Poikamme toinen nimi on Marius ja hänentä haukutaan nimen takia tytöksi, joka on pahinta pojalle.
En ole koskaan ennen kuullut Emilian-nimeä, mutta heti tuli mieleen tytön nimi. Mielessä pyörii vain Emilia, enkä osaa valitettavasti mieltää nimeä pojan nimeksi. :(
Pikkulapset voivat olla välillä ilkeitä, joten erikoisempi nimikin voi joskus olla riittävä syy pilkata. Sääli sinänsä. Suvussa kulkevat nimet ovat mielestäni hieno perinne. Eikö suvusta löydy mitään muuta hienoa nimeä, joka olisi ollut jollakin isovanhemmalla tai teidän jomman kumman vanhemmista?
nimestä Emilianos. Nimen muut suomalaiset muodot ovat Emil ja Eemeli. Emilian on meillä harvinainen, mutta ihan hyvä nimi. Pankaa vain lapsellenne tämä suvussa esiintyvä nimi. Kolmatta nimeä ei minusta tarvita.
on miehekäs nimi. En yhdistäisi siihen mitään tyttömäsitä Emialiania, josta tulee Emilia mieleen. Aapo E(e)mil sen sijaan on reipas miehen nimi.
Mä taas oon sitä mieltä, että Aapo ja Emilian on niin eri planeetalta, että en oikein tiedä, että mitkä voisivat enää erimmältä olla...
Aapo on niin perussuomalainen (Ei viittausta puolueeseen, huom., Aaron kunnia siis säilyköön) nimi kun vaan voi olla, onhan se Seitsemästä veljeksestä ja kaikkea. Väkisinkin mieleen tulee vaaleatukkainen ja karkeatekoinen suomalaismies heinäpellon reunalla. Niin sitten Emilian????! Emilian tuo mieleen italialaisen metroseksuaalin valkoisissa farkuissa, vaaleanpunaisessa paidassa ja sipaus puuteria poskella juomassa drinkkiä pillillä.
Ei ei ei, on minun mielipiteeni tuosta yhdistelmästä...
;)
Nimet eivät sovi tyylillisesti yhteen. Minulle Emilian on liian "neitimäinen" nimi muutenkin, Emilia tulee liiaksi mieleen.
Molemmat nimet ovat hienoja, mutta kuin eri planeetalta!
Aapo on Marsilta ja Emilian Venukselta!
Itsellekin tulee mieleen tuollainen välimeren hinttari tuosta Emilianista. Täysin erityyliset nimet, eivätkä sovi mielestäni mitenkään yhteen. Sitten taas esimerkiksi Mico Emilian ja Aapo Johannes olisivat mielestäni hyviä yhdistelmiä.
Tuossa päivemmällä kun kävin tässä nopeasti selaamassa nimiä ja näin otsikon "Aapo Emilian", niin kuvittelin, että joku on antanut Emilian pikkuveljelle nimeksi Aapon ja, että otsikosta näkyi siis vai osa.
"Emilian" nimi ei kuulosta kovin suomalaiselta tai tunnetulta. Kuulin ekaa kertaa ja ehkä siksi saattaa tulla mieleen Emilia.
Sen sijaan esim. supisuomalaisen Päiviö on selkeästi miehen nimi, koska se on yleisesti tunnetumpi. Aapo on myös luokkaa supisuomalainen, joten Emilian ei ulkomaalaisen kuuloisena oikein matsaa sen kanssa :)
Tulipas täälläkin ristiriitainen vastaanotto. Osa sanoi, etteivät nimet sovi yhteen, mutta minun "korvaani" nimiyhdistelmä kuulostaa hyvältä. Ehkä vastaparit täydentävät toisiaan? Kumpikin nimi tuntuu jo "omalta" eli on aika vaikea mennä niitä enää muuttamaan, vaikka täällä mielipiteitä kyselenkin.
Tietysti nimen valinnassa pitää ottaa lapsen etu ensisijalle. En tietenkään halua hänestä koulukiusattua, mutta minusta tuntuu, että koulukiusaajat keksivät kyllä aina jonkun syyn kiusata, jos toisen naama alkaa ärsyttää. Eli onko se nimi kuitenkaan se kiusaamisen syy varsinaisesti... Ihan niin kuin joitakin ylipainoisia lapsiakin saatetaan koulussa kiusata, eihän se "oikea" syy ole niissä kiloissa, vaan siinä että kiusaaja haluaa mollata jotakuta tunteakseen itsensä paremmaksi. Jokaisesta lapsesta varmaan löytyy "kiusaamisen aineksia", joihin joku voi tarttua?
Itse en pidä Emilian-nimeä edes kovin erikoisena, ja tuleehan se vasta toiseksi nimeksi (kuinka paljon toinen nimi tulee koulussa edes esille?). Pitää kyllä vakavasti harkita tätä nimeä, jos ollaan sitä mieltä että poika joutuisi tästä mahdollisesti kärsimään. Mutta lisää mielipiteitä saa laittaa, vaikka tuntuu että ennen neuvojen kysymistä olin jo suht selvillä nimestä ja nyt jo suht sekaisin :)...
erikoinen nimi kannattaa säilyttää suvussa. Nimi tulee roomalaisen ylhäisöperheen Aemilius-nimestä. Siis Emilius ja sen sisarnimi Emilia.
Tällä palstalla puhutaan hätkähdyttävän paljon kiusaamisesta. Onko kiusaamisesta tullut jo niin yleistä ja hyväksyttyä, että jopa lapsen nimi annetaan kiusaajien ehdoilla? Voin vakuuttaa, että sillä tavalla kiusaaminen ei vähenny vaan lisääntyy.
Kuinka paljon valtaa aiotaan antaa rääväsuille?
Teillä on omat syynne antaa lapsellenne nimeksi Aapo Emilian. Antakaa se jos haluatte. Teillä on tietenkin myös oikeus muuttaa mieltänne. Pässinpäitten takia mieltään ei kuitenkaan kannata muuttaa.
Kiusaamisen löytyy syitä, muttei niitä tällä palstalla saada kitketyksi maailmasta.
Ylipainolle yms. ei aina voi mitään, mutta nimelle voi. Olen sitä mieltä, että on helpompaa, jos lapsella on nimi, joka ei herätä toisissa lapsissa suuria tunteita.
Emilian sopii välimerelle, muttei tänne, tai ei ainakaan Aapon pariksi.
Minustakin Emilian on jotenkin naisellinen nimi.
Tosin se on samanlainen kuin esim. Julian,
(joka on kai johdettu Julianuksesta!?)
mutta sen olen kuullut,
ja tiedän sen olevan miehen nimi.
Aapo ja Emilian ovat siis aivan erilaisia nimiä,
eikä ne minustakaan yhteen sovi.
Sinulle ja miehellesi Emilian on tuttu,
koska se on appesi toinen nimi.
Jos olisin itse nimeämässä omaa lastani, ja olisin jo melko varma tulevista nimistä,
en antaisi muiden vaikuttaa mielipiteeseeni.
Nimeen tottuu, ja toista nimeä tarvii tosi harvoin missään, varsinkaan ääneen sanoa.
Löytyisikö joku toinen etunimi,
joka rimmaisi paremmin Emilianin kanssa?
Emilio. kuullostaa enemmän pojan/miehen nimeltä.
mutta siinä ei kaiketi ole mitään ideaa, kun suvussa kulkeva nimi on Emilian. Se on joko Emilian tai sitten jotain muuta.
...koko nimeä tarvitsee harvoin. Kaikkein tärkein on kai kuitenkin se etunimi? Onhan tärkeämpää, että etunimi on hieno ja mieluisa ja kiva, kuin että se on yhteensopiva toisen nimen kanssa.
Usein halutaan käyttää suvussa kulkevia nimiä, joko vain perinteen vuoksi tai koska nimeä on kantanut joku rakastettu tai ihailtu sukulainen. Minusta suvun nimien käyttäminen on hieno tapa.
Niin että minä voisin teidän sijassanne jopa antaa sen Aapo Emilianin. Iloitsisin siitä, että löytyi niin hyvä etunimi (minustakin Aapo on aivan ihana!) ja siitä, että nimiperinnettä tuli jatkettua. Eiväthän nimet kummoisesti yhteen sovi, mutta onko tuo niin vakavaa.
Miehen kanssa keskuteltuamme ja tätä keskustelua lukeneena taidamme päätyä alkuperäisiin nimiin. Kuten joku jo hyvin sanoikin, emme voi muunnella perinnenimeä helpompaan/yleisempään tms. muotoon, sillä silloin se ei enää olisi perinnenimi. Mutta kiitos kaikille osallistujille vinkeistä, myös ne negatiiviset otimme huomioon, mutta meidän tilanteessamme päädymme silti ap. nimiin :). Hyvää syksyä kaikille!