puhdasta ruokaa

Turvatkaa omavaraisuutemme ruuan suhteen ja käykää allekirjoittamassa tämä
http://www.adressit.com./ei_gmo_soijaa
4518
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

jotka ovat muunneltua syöneet niin hävinneet vai mitä vikaa nyt moilotetaan.....

Äänestä

Eräs rehufirma on jo tuonut gmo-soijaa pari vuotta suomeen porsaille rehuksi. Sitten vielä sellainen pikkuseikka, että se halpa tanskalainen hyvä joulukinkku on syötetty gmo-soijalla. n. 10 vuotta.

Olen kyllä geenimuuntelua vastaan, mutta miksi vasta nyt nousee haloo, kun keskieuroopassa on samaa soijaa käytetty jo ainakin 10 vuotta ja sieltä tuotu lihaa suomeen suuria määriä. Kukaan ei ole sanonut yhtään mitään.

Ihmettelen vain...

No onneksi ainakaan kotimaisen naudan kasvatuksessa ei käytetä geenimuunneltuja tuotteita.

Äänestä

Vaikka housuissa on ollut jo kauan:
"    

Suomalaiset syöneet kymmeniä miljoonia kiloja geenirehulla ruokittua lihaa
Julkaistu 30.08.2007, klo 02.14 (päivitetty 30.08.2007, klo 03.23)
Suomalaiset ovat syöneet geenimuunnellulla rehulla kasvatettua tuontilihaa jo kymmeniä miljoonia kiloja. Ilkka-lehden mukaan tämä johtuu lihan maahantuonnista Keski-Euroopasta, Tanskasta ja Brasialiasta, missä geenimuunneltu rehu on ollut käytössä jo 2000-luvun alkupuolelta.

Sian- ja siipikarjanlihaa on tuotu Suomeen 60 miljoonaa kiloa vuodesta 2003. Keski-Eurooopan sianliha on lähes sataprosenttisesti geenimuunnellulla rehulla kasvanutta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ei geenitekniikalle kirjoitti:

Turvatkaa omavaraisuutemme ruuan suhteen ja käykää allekirjoittamassa tämä
http://www.adressit.com./ei_gmo_soijaa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu