Mikä kitisee

etupäässä

Vm. 2001 fiestani oli huollossa. Vaihdettiin molemmat etujouset, alatukivarren etu- ja takahelat sekä vas. etupyörän laakerit. Nyt huollon jälkeen kuuluu metallista kilinää/sirinää (kuin heinäsirkan ääni) etupäästä. Korjaaja laittoi rasvaa lisää johonkin väliin. Kitinä kuitenkin jatkuu. Se loppuu usein, kun kääntyy vasemmalle, muttei aina.

Siis mikä vikana? Muu, kuin että ostin Ford Fiestan jne... Voiko johtua siitä, että laakerit ovat vääränlaiset? Varaosakaupassa sanottiin, että vm. 2001 Fiestojen pyörän laakereitten malli on muuttunut kesken vuoden 2001 ja että varmuudella ei voi tietää, kumpaa sorttia pitäisi autooni laittaa. Sain loppuvuoden (uudemman) mallin, koska autoni ensirek. oli 12/2001.

Kiitos.

1

962

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vikoja vikoja...

      itselläni vm 96 fiesta ja välillä kuului aina vikisevä ääni. Nyt tuo vikisevä ääni on muuttunut jatkuvaksi kitinäksi eli jotain on hajoamassa. Kuulostaa vähän samalta kuin hihnan vinkuminen mutta hihnasta ei ole kyse.ääni on kuitenkin nyt jatkuvaa ujellusta.
      Tänään isäni teki sitten diagnoosin ja vesipumppu on ilmeisesti hajoamassa.

      Tuo ääni muuten muuttuu tai loppuu hetkeksi kokonaan kun kääntyy vasemmalle. Voi toki olla että kyse ei edes ole vesipumpusta mutta eiköhän se selviä kun vie auton huoltoon, mikäli se nyt kestää sinne asti...

      Otan mielelläni diagnooseja vastaan jos jollain muullakin on ollut samanlaisia "oireita" kun meillä...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      275
      3514
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      140
      1926
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      304
      1671
    4. 86
      1548
    5. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      89
      1533
    6. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      53
      1202
    7. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1160
    8. Uudessa testamentissa on kaksi ristiriidassa olevaa kastekäskyä

      Uusi testamentti käskee kastamaan kahdella eri tavalla. Näinhän ei voi olla. Ilmiselvään ristiriitaan on löytynyt selity
      Kaste
      267
      1146
    9. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      73
      1113
    10. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      1041
    Aihe