Vm. 2001 fiestani oli huollossa. Vaihdettiin molemmat etujouset, alatukivarren etu- ja takahelat sekä vas. etupyörän laakerit. Nyt huollon jälkeen kuuluu metallista kilinää/sirinää (kuin heinäsirkan ääni) etupäästä. Korjaaja laittoi rasvaa lisää johonkin väliin. Kitinä kuitenkin jatkuu. Se loppuu usein, kun kääntyy vasemmalle, muttei aina.
Siis mikä vikana? Muu, kuin että ostin Ford Fiestan jne... Voiko johtua siitä, että laakerit ovat vääränlaiset? Varaosakaupassa sanottiin, että vm. 2001 Fiestojen pyörän laakereitten malli on muuttunut kesken vuoden 2001 ja että varmuudella ei voi tietää, kumpaa sorttia pitäisi autooni laittaa. Sain loppuvuoden (uudemman) mallin, koska autoni ensirek. oli 12/2001.
Kiitos.
Mikä kitisee
1
1004
Vastaukset 1
- vikoja vikoja...
itselläni vm 96 fiesta ja välillä kuului aina vikisevä ääni. Nyt tuo vikisevä ääni on muuttunut jatkuvaksi kitinäksi eli jotain on hajoamassa. Kuulostaa vähän samalta kuin hihnan vinkuminen mutta hihnasta ei ole kyse.ääni on kuitenkin nyt jatkuvaa ujellusta.
Tänään isäni teki sitten diagnoosin ja vesipumppu on ilmeisesti hajoamassa.
Tuo ääni muuten muuttuu tai loppuu hetkeksi kokonaan kun kääntyy vasemmalle. Voi toki olla että kyse ei edes ole vesipumpusta mutta eiköhän se selviä kun vie auton huoltoon, mikäli se nyt kestää sinne asti...
Otan mielelläni diagnooseja vastaan jos jollain muullakin on ollut samanlaisia "oireita" kun meillä...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 851335
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä351061Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?
Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk19865Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..
Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita154695Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13680- 46659
Kuka oli kuskina
Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?13637Nythän todellisuus on kuitenkin se
että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja185631- 33550
Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.39538