Ennustakaa!

Norna

Kristinusko hiipuu ja kuolee pois, mutta mikä tulee tilalle. Wicca tai satanismi se ei ole koska kumpaakaan ei ole takoitettu massoille. Mutta mikä..? Ennustakaa!!!

7

366

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JJH

      Jos ja kun kristinusko hiipuu (mitä tuskin kannattaa odottaa henkeä pidätellen), on vaikea uskoa, että mitään vastaavaa massiivista uskontoa pääsee läpi näinkin tieteellismielisiin ihmisiin kuin tällä pallolla on. Saattaapi olla ettei tulevaisuudessa ole mitään yhtenäistä uskomusta maailman henkisen puolen rakenteesta, vaan vallalla on valtava määrä eri vaihtoehtoja.

    • viver

      Kristinuskoko kuolisi pois.... No Ei Takuulla!

      Kristinusko ei kuole, mutta ihmiset jotka elävät synnissä kääntyvät pois Jumalasta entisestään ja alkavat etsimään erilaisia korvikkeita elävälle Jumalalle!

      Jeesus kuoli puolestamme. Meillä on ainoastaan elämä Hänen kauttaan.

      Kehoitankin sinua kääntymään elävän Jumalan puoleen ja etsimään Jumalaa, silloin kuin vielä voit Hänet löytää.

      Jeesus on sama eilen ja tänään ja iankaikkisesti.

      Me voimme muuttua, mutta Hän ei muutu!

      • Hellari

        Aamen

        jumalan siunausta!


      • Hellari

        Aamen


        Jumalan siunausta kaikille!


      • Jaaggae

        Usko pois, uskontosi on vain yksi tuhansien muiden seassa.


    • Jaaggae

      Varmaan pienet uskonnot yleistyvät. Tuskin mitään suurta kristinuskon kaltaista valtauskonota enää syntyy. Satanismi ja wicca sun muut varmaankin yleistyvät.

    • polgara

      että ateismi valtaa uskonnon... niin on jo käynyt... monet muodollisesti johonkin uskontoon kuuluvat eivät usko mihinkään ja ateistien määrä kasvaa koko ajan... Tieteiden ja talouden kehittyminen vahvistaa ateismia ja sen vuoiksi uskontojen on yhä vaikempaa saada otetta ihmiseen...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 96
      1649
    2. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1444
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      50
      1377
    4. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      56
      1280
    5. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      1258
    6. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      9
      965
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      36
      827
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      60
      771
    9. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      754
    10. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      735
    Aihe