Tässä olisi muutama ehdokas tulevaksi boxiksi. diVision VDT8080S, Humax PVR-9200T, Handan DVB-T 6000 ja Topfield PVR-5100hdmi. Topparihan on ainoa missä on hdmi ja näistä kallein, mutta antaako se kovimmalle hinnalleen todellista vastinetta. Tuntuu joskus siltä että laitetta yliarvostetaan, en tiedä sitten. Mutta, entäs nuo muut? Olisiko niistä mihinkään? Tietysti laitteen kuvanlaatu, tekstitysten toimivuus, luotettavuus ja helppokäyttöisyys, sekä mahdollisuudet tallenteiden editointiin ja siirtoon tietokoneelle tai dvd:lle ennen levylle polttoa ovat plussajuttuja. Vaikka netissä kuinka lueskelee laitteiden käyttöoppaita, niistä ei oikein saa kuvaa kuinka sujuvaa laitteiden käyttö todellisuudessa on.
Vaikea valinta
pulma
61505
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
heti pois tuosta porukasta, vain yhden kanavan tallennus kerralla ja hidas USB1.1 tiedostojen siirtoon. Tuolta DVDPlazalta löytyy runsaasti asiallisia käyttökokemuksia noista jäljelle jääneistä vaihtoehdoista, kannattaa lukaista niitäkin.
http://www.dvdplaza.fi/forums/forumdisplay.php?f=102
Pahasti taas tämä palsta.
Elikkä Handanin pudottaisin heti pois, tallentaa vain yhtä kanavaa kerralla ja hidas USB 1.1 PC:lle siirtoa varten.
Muutamia miinuksia:
Topfield: äänet napsuu ja aika monella kadottaa kaikki tallenteet kovalevyltä, noita vikoja ei kuitenkaan kaikilla esiinny.
Humax: Ylen ohjelmat ei aina tallennu EPG:n kautta ajastettaessa, toimii jos ajastaa manuaalisesti.
Division: Ylen tekstitys ei aina tallennu kovalevylle.
Noiden boxien asiallisia käyttökokemuksia voi lueskella vaikka DVDPlazalta http://www.dvdplaza.fi/forums/forumdisplay.php?f=102
mutta ei noiden lukeminen ainakaan helpota boxin valintaa :)
Ilmesty se vanhempikin vastaus :(
Jos minulta kysytään, niin Division ja Handan putoavat ensimmäisenä pois hankintalistalta, ovat hiukan kömpelönoloisia laitteita. Humaxista on kuulunut positiivisia kommentteja, mutta itse en ole juurikaan siihen perehtynyt.
Tästä vaihtoehtojen joukosta valinta osuu Topfieldiin. Hintaa on, mutta myös ominaisuuksia. Netistä ladattavat TAP-lisäohjelmat parantavat boksia olennaisesti, mielestäni tällaisesta ominaisuudesta kannattaa maksaa vähän extraa.
Arvio topfieldistä kriteeriesi mukaan:
>kuvanlaatu
Kaiketi OK, en ole huomannut mitään erityisiä puutteita.
>tekstitysten toimivuus
toimii niin hyvin kuin YLE vaan saa tekstiä lähetettyä. Joskus kestää ohjelman alussa hetken ennenkuin tekstit alkavat näkymään ja pari-kolme ensimmäistä tekstiruutua saattavat jäädä välistä, mutta käsittääkseni tämä viive on lähetyspäästä johtuvaa ja tilanne on sama muillakin bokseilla. (ja jopa YLE Areena -verkkopalvelussa...?)
>luotettavuus
eipä ole hutitallennuksia tullut, eli luotettavuus on kunnossa.
>helppokäyttöisyys,
siedettävällä tasolla jo paketista nostettaessa, mutta pienellä lisävirittelyllä (esim. PlasmaEPG-lisäpalikalla) käyttömukavuus paranee aivan omaan luokkaansa. Kaukosäädin on makuasia, kaikki eivät varauksetta pidä sen muotoilusta ja nappien sijoittelusta, mutta kapulan tekninen toimivuus on ok.
>sekä mahdollisuudet tallenteiden editointiin ja siirtoon tietokoneelle tai dvd:lle ennen levylle polttoa
Kaksisuuntainen USB-liitäntä löytyy, tarvittavat ohjelmistot tallenteiden editointiin ja polttoon löytyvät netistä, homma siis hallinnassa.
Humax PVR-9200 löytyy itseltä ja olen siihen tyytyväinen.
Humax PVR-9200 on helppokäyttöinen ja toimiva tallentava digiboksi. Ylen tekstitys toimii ja muutenkin on toiminut moitteettomasti useamman kuukauden.
Ei ole tarvetta seikkailla valikoissa, vaan voi keskittyä katseluun. Kuvanlaatuunkaan ei ole valittamista. Helppokäyttöinen perustallentava. Voin suositella sitä.
-mallin,ilman HDMI:tä,niin saat ainakin TOIMIVAN digiboxin!.