Täällä olisi eräs nuori pariskunta suunnittelemassa joulunviettoa Prahassa. Onko kellään kokemusta tällaisesta matkasta?
Olemme lähdössä ensi kertaa Prahaan, onko matkailu joulun aikaan ko. kaupungissa kannattavaa? Alustavasti olemme suunnitelleet viipyvämme 23.-27.12. Mitä tuona aikana voi tehdä, vai onko kaikki paikat kiinni?
Kaikki tieto otetaan ilomielin vastaan!
Joulu Prahassa
5
3167
Vastaukset
- Prahan joulusta
Omaa kokemusta ei joulun ajalta ole, mutta käsittääkseni "joulukaupunki" muiden keskieuroopan kaupunkien tapaan.
http://www.pragueexperience.com/events/christmas_markets.asp - ffflame
Kaupatym. on auki joulupäivää lukuunottamatta suht normaalisti. 25.12. on turistimestat, kapakat jne avoinna. Paikalliset viettää aattoillan kotona, oli jännä kokemus kulkea tyhjähköillä kaduilla jouluaattoyönä...
Tekemistä on saman verran kuin muulloinkin,
kans. teatteri&opppera pitää parin päivän loman mutta heti 26.12. alkaa taas esitykset.
Joulutorit on kivoja (Vaclavin aukio, vanhankaupungin aukio ja kaikki muutkin torit). Voi juoda svarakia, kuumaa punaviiniä, syödä tangossa kieputtaen paistettua kanelipullaa ja ihmetellä/ällötellä eläviä karppeja.
26.12. on muuten uintikisat siinä Zofin-saaren kupeessa. Mukava katsella kun toiset uiskentelee hyisessä Vltavassa... - Obecni Dum
Oltiin pari vuotta sitten joulu ja uusivuosi Prahassa, asuttiin huoneistohotellissa ja kokattiin ruoka itse. Siellä pätee sama sääntö kuin muuallakin Euroopassa joulun alla: osta ruokaa ajoissa koko pyhän ajalle ja kokkaa se itse. Aatto on vain Suomessa pyhä, muualla se on vasta joulupäivä, jolloin ihan kaikki on kiinni, usein myös tapaninpäivä on vielä puolikuollutta aikaa. Turistin kannalta joulupäivä on hieno, jollei suljetut ovet haittaa, silloin kaupunki on hiljaisimmillaan. Hyvin vähän autoja, hyvin vähän ihmisiä. Vain sinä ja parikymmentä muuta turistia.
- Timppa1307
Moi! Olin Prahassa 3 vuotta sitten syksyllä. Kaupunki on mahtava!!!!! Nyt olen menossa sinne samaan aikaan kuin sinäkin. Se mitä olen saanut selville siellä pitäisi kauppojen olla auki rajoitetusti joulun ainaka, mutta torielämän pitäisi olla OK säävarauksin.
Eiku Prahaan!
Timppa - Käynyt
Joulutorit ovat avoinna Prahassa tänä vuonna 28.11. - 1.1. Olimme käymässä tuolla pari vuotta sitten pitkän viikonlopun.
https://www.pragueexperience.com/events/christmas-markets.asp
Otimme auton vuokralle ja kävimme myös Brnon joulutoreilla, jotka ovat auki tänä vuonna näemmä 28.11. - 23.12.
http://www.czechtourism.com/e/brno-christmas/
Prahan torit eivät ole huonoja, mutta Brno oli jotenkin epäkaupallisempi ja paikallisempi. Brnon keskusta on niin pieni, että jos ottaa hotellin ihan keskustasta, niin ei tarvitse autoa vaan Prahasta voi hyvin pistäytyä Brnossa junalla tai bussilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856294
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303783törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283140Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691696- 331388
- 271320
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46949Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11870- 42849