Millä vinttarilla on pienin säkäkorkeus? Onko se whippet? Silkkivinttikoirathan ovat myös aika lyhyitä? Minua vain kiinnostaisi pienisäkäinen vinttari (mies asettanut ehdon, ei tykkää isoista koirista). Mitä muita mahdollisimman lyhyitä vinttareita on?
Pienimmät vinttarit?
8
1247
Vastaukset
- kysymysys
Vinttikoiramaiset koirat myös kiinnostavat. Eli vaikka basenjin tapaiset.
- tässä jotain
Whippet, italiaano ja silkkivinttikoira taitavat olla pienimmät.
- terristi
tässä jotain kirjoitti:
Whippet, italiaano ja silkkivinttikoira taitavat olla pienimmät.
on pieninpiä. Silkkeni ei tosiaankaan ole pienimmästä päästä. Portugalinpodengoista on kolmea eri kokovariaatiota, pienin on luokkaa mäyrikset.
- .....
bedligtoninterrieri (josta ei lähde karvaa) on myös "vinttikoiramainen"... ei palele niin paljon kuin vinttarit. aivan ihana luonne :)
- en tiennytkään
..... kirjoitti:
bedligtoninterrieri (josta ei lähde karvaa) on myös "vinttikoiramainen"... ei palele niin paljon kuin vinttarit. aivan ihana luonne :)
En olekkaan ennen kuullut että bedlingtonit olisivat vinttikoiramaisia. Kyllä minusta silkkenit näyttävät melko pieniltä (onko niiden säkä jotain 60cm?).
- terristi
en tiennytkään kirjoitti:
En olekkaan ennen kuullut että bedlingtonit olisivat vinttikoiramaisia. Kyllä minusta silkkenit näyttävät melko pieniltä (onko niiden säkä jotain 60cm?).
pitää 48-60 senttistä koiraa pienenä niin mikäs siinä! Silkenissähän on alkuperäisesti mm. borzoita, joten ei se ihan pienimmästä päästä voi olla. Olemus on myös hyvin venakkomainen.
- ........
en tiennytkään kirjoitti:
En olekkaan ennen kuullut että bedlingtonit olisivat vinttikoiramaisia. Kyllä minusta silkkenit näyttävät melko pieniltä (onko niiden säkä jotain 60cm?).
bedlingtonissa on alunperin sekoituksena mm. whippettiä... onhan se kippuraselkäinen ja varsinkin märkänä kuin whippet ruumiiltaan. Säkä n. 40 cm. moni harrastaa vinttikoiralajeja niiden kanssa... niitä juoksuhommia.
- rrrista
Meillä on pieni afgaaninarttu, ihan rotumääritelmän alarajoilla (63cm on alaraja) ;) Siis jos kerta 60cm on pieni. Painaa noin 20kg. Ja onhan toi pieni, verrattuna muihin rotunsa edustajiin ja isoihin vinttareihin. Sylikoirakokoa omasta mielestään, eikä vie sängystäkään tilaa kuin kolmanneksen, riippuen tosin vähän siitä, miten leveästi haluaa nukkua ;)
Onko miehelläsi jotkut erityiset syyt olla tykkäämättä isoista koirista? Pelkääkö, kuvittelee että ne kuolaa tms? Monissa asioissa isot koirat ovat mukavampia kuin pienet (tiedän kokemuksesta, minulla on molempia), ehkä miehesi vain täytyisi tutustua vinttikoiriin, voisi mieli muuttua :) Näin kävi meillä :D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271924
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001670Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy561276Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?631192Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M31998Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51893Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47886Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44862Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37820Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56798