Hyvä digikamera

Voisiko joku suositella paljon kuvaavalle harrastajalle edullista, hyvällä zuumilla varustettua digikameraa?? Hintaluokka miel. alle 300euroa. Tai edullista järjestälmäkameraa.
61333
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat
  • Eihän tuo voi olla totta. Ovatko nuo jotain kopioita vai mitä.
    Jospa tuo on huijausta siten että maksa ensin ja tavaraa et saa koskaan.

    Äänestä

  • puuttuuko ykkönen edestä? kirjoitti:

    Eihän tuo voi olla totta. Ovatko nuo jotain kopioita vai mitä.
    Jospa tuo on huijausta siten että maksa ensin ja tavaraa et saa koskaan.

    Kaikki järjestelmäkameraa muistuttavat kamerat eivät välttämättä ole sisältä järjestelmäkameroita. Vaikka nuo Fujit ovatkin "komeita", ovat ne silti pelkkiä superzoomeja ja siksi halpoja.

    Äänestä

  • konkelokoipi kirjoitti:

    Kaikki järjestelmäkameraa muistuttavat kamerat eivät välttämättä ole sisältä järjestelmäkameroita. Vaikka nuo Fujit ovatkin "komeita", ovat ne silti pelkkiä superzoomeja ja siksi halpoja.

    onko täällä joku väittänyt että esim. tuo Fujin fd6500 olisi järjestelmäkamera ?

    Äänestä

Jos oikein tarkkoja ollaan, niin tuollaiseen kysymykseen vastaaminen olisi jo jonkinlainen itsemurha. Ja mikä kauheinta tuollaisia kysymyksiä täällä vilistää jopa jokaikinen päivä.

Meidän siis pitäisi tietää juuri sinun tarpeisiisi sopiva kamera. Entä jos ehdotammekin sellaisia kameroita, jotka eivät olekaan sinun tyyliisi sopivia? Tulet tänne uudestaan ja vaadit päitä vadille?

Eli aloitetaan alusta. Olet siis paljon kuvaava harrastaja? Tiedät siis valokuvauksesta ehkä sen verran, että osaat varmaan itsekin hiukan tehdä itsellesi taustatutkimusta eri merkeistä ja malleista. Nettisivuilta löytyy tietoa, on Google, on myös lukuisia kameralehtiä.

Sano edes, mitä aiot kuvata ja millaisissa tilanteissa. Muuten et saa kuin tusinan tällaisia vastauksia: "Mun ####-kamera on paras, osta se!"

Äänestä
  • fuji n niinkuin suosittelit, katsotaan miten käy.

    Mun ####-kamera on paras, osta se!"

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


MER1 kirjoitti:

Voisiko joku suositella paljon kuvaavalle harrastajalle edullista, hyvällä zuumilla varustettua digikameraa?? Hintaluokka miel. alle 300euroa. Tai edullista järjestälmäkameraa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu