talon mitat 10x15 metriä ja kyse rinnetalon kellarin perustuksesta.
kauanko kaksi miestä tekevät (väliseinätkin tulevat leveys suunnassa harkoista)hommaa jos tekevät 8 tunnin päivää viitenä päivänä viikossa? ( ammattimies)
kauanko kaksi miestä tekevät (väliseinätkin tulevat leveys suunnassa harkoista)hommaa jos tekevät 8 tunnin päivää viitenä päivänä viikossa? ( ammattimies)
Vastaukset 4
Vanhimmat
Noin 200 harkkoa/työpäivä. Kun huomioidaan telineet, laastin teko ja harkkojen siirto. Kun tiedät harkkomäärän, niin jakamalla sen 200 saat aika-arvion. Jos teetät urakalla, niin tekevät sen 30-40% nopeammin.
Meillä meni sokkelin tekoon 3vkoa siten että teimme iltaisin ja viikonloppuisin, minä, mies ja appiukko. Tuhannen harkkoa eli ei kovin iso (14x14m ja yksi kantava seinä läpi rakennuksen). Tunteja tuosta tullee alle 100, ammattilaiset tekee varmaan nopeammin. Tuntiliksan ollessa 35€ yhdelle maksettavaa tulee 3500€.
Siis yhteensä 100 tuntia, vai 3 x 100 = 300 tuntia.
300 tuntia (tai no, appiukko vähän vähemmän, ehkä yht. 250h)