olipa aika surkuteltavaa katsoa jämsän luuserinuorison uhmaa poliisia kohtaan ysitiellä. voi voi pikku pikku mussukoita kun ilkeä poliisisetä vie kaljat ja takavarikoi mopot. millonkahan nämäkin tyhjän pantit tajuaa että yhteiskunnassa on sääntöjä jotka pätee ihan jokaiseen.
jämsän nuoriso
uhmaa poliisia
414017
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 41
Vanhimmat
ne täyttää 40.
eikä muista mitään;(
palailee pätkittäin.
Ku ne ei vielä tiijä menneekö kaipolan vai jämsänkosken UPM tehtaalle niinkuin vanhempansakkin.
on nykyään kuulemma pirun kovat kriteerit päästä duuniin, tiedä häntä, mutta tuskimpa nuo meriitit ainakaan edesauttaa asiaa. Aamun aviisissa oli jutta, että taas oli Korpilahdella sotkettu seiniä, niin sitä pitää poijaat! Olisi mukava olla katsomassa, kun pojat pesee töhryjään pois.
...ne säännöt pätisivät myös poliisiin, jonka toiminta on monesti vähintäinkin arveluttavaa.
Tämä ei tietysti oikeuta kansalaisia tekemään laittomuuksia, mutta heikentää se kyllä lain kunnioitusta, jos poliisikaan ei sitä noudata.
Tuommoisia ilmaan huitaistuja heittoja ei kannata esittää. Ei niitä kukaan usko. Ainakaan minä en suostu noilla perusteluilla uskomaan, että poliisi jotain laittomuuksia harrastaisi.
Missä asiassa sinun mielestässi poliisin toiminta on ollut arveluttavaa?
siinä vaiheessa kun kuusi luotiliiveillä ja rynnäkköpampuilla (tuliaeilla myös) varustettua poliisia raahaa aseistamattoman miehen pesutuvan pukuhuoneeseen titokoneen äärestä ja alkaa piestä ja hajoittaa paikkoja! raporttiin kirjoitetaan että mies törmäsi kaapin kulmaan ja kaatui! sairaalaan pääsee vasta kahden päivän päästä, kun hereillä kuitenkin käynyt pidätyksen jälkeen joskus yöllä..ainakin yövartian mukaan..
on muuten vasta yksi kärjistetty tapaus, omasta lähipiiristä..
Ja mies oli tietysti aivan tavallinen kansalainen, jolla ei ikinä ole ollut mitään rikkeitä tilillään :-D Poliisit vaan päättivät huvikseen tuota onnetonta syytöntä pamputtaa???
Hyvässä ammatissa oleva lainkuuliainen mies haetaan poliisivoimin kesken työpäivän työpaikaltaan, heitetään "maijaan" ja pistetään putkaan. Oli siinä ihmettelemistä paitsi asianomaisella itsellään, myös työkavereilla ja kaikilla muilla paikalla olleilla.
Kuitenkaan asialla ei ollut mitään kiirettä ja kutsuminen puhelimitse poliisilaitokselle vaikka seuraavalle päivälle tai ensi viikolle olisi ollut täysin riittävä menettely.
Että ei taida ihan kirjan mukaan aina mennä tämä touhu. Olisi näitä lisääkin, mutta ehkä kirjoitan eduskunnan oikeusasiamiehelle.
että poliisit hakisivat ihan noin vaan heille tuiki tuntemattoman "lainkuuliaisen" miehen ilman perusteita työpaikaltaan ja veisivät putkaan jollei hänellä ole jotain arveluttavaa tunnollaan...Hmmm...
Ei se mikään uskon asia ole, vaan fakta. Joudun seuraamaan työni takia mm. poliisin toimintaa joskus aika läheltä ja näin se vaan menee. Monta kertaa olen joutunut hämmästymään.
Ei se ole uskon asia, vaan ihan fakta. Tiedän tapauksen tarkalleen. Joudun työni takia tällaisten asioiden kanssa tekemisiin.
Olihan poliisilla oikeaa asiaakin, mutta maijalla putkaan vieminen oli törkeästi ylimitoitettu toimenpide, olisi asian voinut hoitaa muutenkin.
Mikäs se semmoinen työ on, jossa poliisin toimia niin läheltä seurataan? Vähän vaikea on semmoista keksiä.
Onko tullut mieleesi, että joku muukin voi valehdella kuin poliisi. Tuntuu sen verran uskomattomalta jutulta tässä maassam, itänaapurissa, science fiction-elokuvissa tai jonkun mielikuvituksessa tuollaista voisi tapahtuakin.
Se on sitten sinun mielikuvituksesi puutetta, jos et pysty keksimään ammattia, joka on poliisin kanssa tekemisissä. Eiköhän noita ole vaikka minkä verran, sosiaaliviranomaisista lähtien.
Ei ainakaan minua ole ikinä poliisit tulleet hakkaamaan eikä putkaan kuskaamaan. Enkä tiedä kenenkään tuttavanikaan tämmöisen kohtelun alaiseksi joutuneen. Kyllä se on sillä tavalla, että syyttömiä ja kunniallisia kansalaisia eivät poliisit retuuta. On niillä muutakin tekemistä.
kyllä sen "lainkuuliaisuuden"kanssa taitaa olla niin ja näin jos tuollaista tapahtuu.Ja niinhän kirjoittajakin totesi että "olihan niillä poliiseilla oikeaa asiaakin"...lainkuuliaisille poliiseilla ei ole tuollaista asiaa.Nähtävästi uhrilla kuitenkin oli jotain tuontapaista historiaa niin ajattelivat varautua kunnolla.
Sinä se taidat varsinainen tietäjä olla, kun pystyt varmoja tietoja latelemaan, asiasta mitään tietämättä. Poliisit toimivat väärin, ja röyhkeästi, se täysin varma. Mitään historiaa ei ollut, eikä poliisilla mitään aihetta hakea työpaikalta maijalla kesken päivän.
"Juu ei meillä tällaista satu, kyllä me tiedetään!" Sattuupa vaan. Ja näitä voisin luetella enemmänkin, mutta en haaskaa ruutia variksille, onnistuit provosoimaan minut kirjoittamaan eduskunnan oikeusasiamiehelle. Oikeastan ihan hyvä juttu.
Hyvä, että kirjoitit oikeusasiamiehelle. Nyt saa taas iltapäivälehdet reviteltävää. "Jämsän poliisi hakkaa kunniallisia kansalaisia"! Silloin aletaan jo muuallakin Suomessa ymmärtää, miksi poliisien nimiä kirjoitellaan ysitiehen ja kauppojen seinään. Sehän on vain lainkuuliaisten kansalaisten tapa pyrkiä poistamaan vääryys (lue =poliisit) maailmasta. Näinkö toimii nykydemokratia?
Eiköhän tässä ajattelussa nyt joku onnu? Eiköhän totuus ole vähän toisenlainen. Mutta hyvä, että kissa on pöydällä, sillä tavalla tällaiset hurjat huhut pystytään hautaamaan.
Se on tuttavuus.
Kuka on puhunut hakkaamisesta? En minä ainakaan. Eikä kannata puhua mistään "hurjien huhujen hautaamisesta, koska väitteeni jokainen sana on totta. Demokratialla ei tässä asiassa ole mitään tekemistä.
...kuuluu lakimies?
Jos kerran jokainen sanasi on totta ja sinä (tai joku muu tälle palstalle kirjoittanut) on jo ottanut yhteyttä eduskunnan oikeusasiamieheen, missä viipyy asian selvittäminen?
Vielä ei ole näkynyt asiaa iltapäivälehtien otsikoissa, vaikka aihetta varmasti olisi, jos kyse ei ole "vain huhusta".
Kyllä me molemmat tiedämme, että Suomessa on suurempiakin herroja kuin Jämsän poliisi, JOS nuo väitteet huonosta kohtelusta pitävät paikkaansa.
Okei, hakkaamisesta ei ole kukaan puhunut, mutta esim. nimimerkki "Nimetön" käytti tällä palstalla termiä piekseminen, joka minun kielenkäytössäni on kutakuinkin sama asia.
Korpilahden porukkaa ne penskat olivat, ei Jämsän.
Korpilahdella riehuneet. Nyt tilanne olikin jo vakava, kun oli tulipalon vaara, ja aletaan jo kohdistamaan älytön ilkivalta rakennuksiin, joissa on asukkaita.
Ei niitä paloautoja naapurikunnista hälytetä, turhan takia.
Nyt pitäisi ihmisten olla silmät ja korvat auki ja ilmoittaa tietonsa poliisille, että saadaan pääjehut vastuuseen. Sillä useinhan juoksupojat tekevät likaiset työt.
Tai jos kysymyksessä olisi jokin jengikaste, niin jatkossa odotettavissa vaikka mitä.
Tiiviimpi yöpartiointi poliisin puolelta ja kansalaisilta aktiivisuutta, turha paapominen pois, vaikka olisi tuttu tai sukulainen kyseessä.
Voi jopa myöhemmin kiittääkin asiasta, kun on saanut järkensä takaisin ja käsittää, mitä on ollut tekemässä.
Eihän nämä tähän lopu, jos vain ihmetellään ja levitellään käsiä!
Jotka tätä tekee, eivät tällä hetkellä varmaan käy täysillä, kyllä kuvassa on mukana päihteet, tabut, jopa huumeet ja joukossa tyhmyys tiivistyy.
Kyllä läheisten ja viisaampien nuorten, jotka tunnistavat toisten ongelman, pitäisi ajoissa puuttua vakavasti asioihin, sillä joukossa on aina niitä nuoria, jotka ovat olosuhteiden takia ajautuneet jengeihin ja tihutyö-porukoihin, ja haluaisivat lopettaa tyhmyydet, ennenkuin joutuvat syytetyksi osallisuudesta vakaviin rikoksiin, kuten kuoleman tuottamuksiin.
Koska vihjeet rikoksista voi ilmoittaa anonyymisti ja pienetkin vinkit ovat tärkeitä.
Välitetään toisistamme!!!
Silmät auki ja ilmoitus poliisille.
Mikä on se numero johon soitetaan?
eroa ku reilut 24km.
anonyymisti saa tosiaan mahdolliset tietonsa ilmoittaakin ettei joudu sitten käräjille myöhemmin.Saa vielä pelätä nahkojaan syyllisten osalta myöhemmin ja mahdollisesti myös vastaamaan sanoistaan pikkukultien vanhemmille kun eivät tunnetusti ole koskaan syyllisiä mihinkään.Niin että nämä asiat monesti jo hiljentävät asiasta jotain tietävät...ja nuoret taas ovat lojaaleja toisilleen,oli kyse sitten mistä tahansa.
Kyllä kaikissa asioissa, joissa jonkun turvallisuus, omaisuus tai henki on vaarassa, pitää soittaa numeroon 112.
Harmi vaan, että poliisi on niin kaukana Korpilahdelta, että puskaradion avulla rikolliset ja rattijuopot kerkeävät sängyn alle piiloon ennen kuin poliisit ovat paikalla.
...nimittäin tämä huumehomma mikä on valloillaan Korpilahdella!Suuren maailman tyyliin pelotellaan nuoria jotka ovat "avanneet suunsa",leikataan heiltä hiuksia,revitään vaatteita ym.,käytetään hyväksi jo koukussa olevien aineiden tarvetta ja ylläpitämällä sitä järjestämällä lisää.Mihin tässä ollaan menossa?Korpilahti ei ole enää kovinkaan kotoinen kun kuulostelee mitä siellä tapahtuu ja lukemalla lehtiä...tuntuu olevan tapetilla sen kylän tapahtumat nykyään.Herätkää!!
Tosi on, että oletpa missä suomen kylässä hyvänsä,aina on sama näky edessä. Elikkä 20kg ylipainoinen, housuihinsa kompastuva, maailmankansalainen kaljapullo kourassa ja lippalakki vinossa vittua hokemassa jossain osulanbaarin kulmilla,se on nuoriso ja suomen tulevaisuus! Aamen.
Nasevasti kuvattu, mutta vain puoliksi totta. Sitä fiksumpaa nuorisoa et koskaan näe siinä osulan kulmalla notkumassa. Se lipittää vettä ja naukkailee tabuja tasokkaiden ravintoloiden Vip-Roomeissa.
Meillä ei ole täällä niitä tasokkaita vip-huoneita,mutta tiedän mitä tarkoitat,tilat löytyy aina.Pääasiahan on että rulettaa ja on hyvä meininki ,vaikka järki ei riittäisikään ja äiti maksaa pikaluotot.
Lopettakaa yleistäminen ja miettikää omaa nuoruuttanne ! Jos kerran osaatte tabuista ja muista puhua taitaa teillä itsellänne olla kokemusta. Se on niin pieni osa Suomen nuorisosta, mikä on tuollaisiin asioihin sotkeutunut. Me nuoret istumme vielä joskus päättäjien korkeilla palleilla. Ei se koko Suomen nuorison vika ole, jos joku idioottiporukka maalailee graffiteja ja notkuu kännissä yleisillä paikoilla. HOHHOIJAaa teidän kanssanne !
Tuohon aikaan kun sinäkin viestejäsi laittelet,pitäisi nuorten tyttöjen olla nukkumassa että jaksavat käydä koulua jotta pääsevät päättäjiksi,ei sinne kouluttamattomat tumpelot pääse!!
Mikäs sinä olet moittimaan, kun et tiedä edellisen viestin kirjoittajasta mitään? Et tiedä onko hän koulussa, töissä, vapaalla, lomalla tai missä tahansa.
Ja mitä nukkumiseen tulee - kaikki eivät tarvitse kymmentä tuntia yöunta. Itse valmistuin lukiosta monen ällän papereilla ja lukioaikana keskimääräinen yöuni oli kuuden tunnin paikkeilla, joskus jopa viisi tuntia. Ja edelleen menee paremmin kuin hyvin. Eikä väsyttänyt.
Yleistämisellä osoittaa vain oman typeryytensä ja ahdaskatseisuutensa.
Meillä Lieksassa viritellään mopoja kaikessa rauhassa, kun poliisit eivät puutu mopojen virittelyihin Lieksassa.
Vittu on muuallakin suomes ja ulkomail nuorisoo jotka ei diggaile kytist. ja monet aikuisetkaan ei pidä poliisipaskoista.
Kun itse joudut pulaan ja ainut joka sinut pelastaa on poliisi. Ja siisti suus se on niin rumaa kun kusronttosta joka käänteessä suussa pyörität tai jos on suolan puute kaupasta löytyy erikokoisia suolapaketteja, tai jos haluat nestemäisenä juo sitten kusta
et kytät ei oo auttanu mua niinku yhtää vittu pahentanu vaa mun tilannetta. ja en oo velvollinen suutani "puhistaa".