Elikkäs olen ainoa rinta perillinen äitini kuolipesässä ja hoidan perunkirjoituksen itse.
Ongelmaksi on muodostunut asunto josta ei ole näyttää muuta kuin verolippu ja muiden äidin sisarusten luovutustodistukset.
Kysymys kuuluukin tarvitsenko verottajaa varten vielä: lainhuudatustodistuksen ja kauppakirjat sun muut?
Kauppa asunnosta tontista on tehty jo 50v sitten ja siitä ei ole kummempia paereita käsittääkseni tehty
Mistäs siis saisin tarvitsemani paperit ja saanko mistään? ja miten menetellä jos niitä ei mistään saa? tontti ei sinällään kiinnosta mutta olisi kiva asua omassa talossaan jota on itsekkin rakentanu
Perunkirjoitus itse +asunto ongelmana
2
663
Vastaukset
- nekku
Tilaa käräjäoikeudesta lainhuutotodistus, siitä näet kenelle on kuulunut viimeinen lainhuuto. Jos se on joku muu kuin äitisi, sinulla sitten pitää löytyä kauppakirjaa tai testamenttia tai muuta pareria millä voit todistaa, että kiinteistö on sinun äitisi. Tämä selvitys on tärkeä viimeistään sitten kun haet omiin nimiisi lainhuutoa. Muista tehdä se!
lainhuudatusta varten ihan kaikki äitisi virkatodistukset, papinkirjat jne, että pystyt osoittamaan olevasi ainoa perillinen. Kohdusta hautaan. Jos äitisi on asunut vain Suomessa, niin tuo lienee helppoa. Itse olen hakenut virkani puolesta papereita Australiasta asti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791766
- 108987
- 94874
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa19693- 52674
ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann42578Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m166531Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45518Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä25497Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;193466