Elikkäs olen ainoa rinta perillinen äitini kuolipesässä ja hoidan perunkirjoituksen itse.
Ongelmaksi on muodostunut asunto josta ei ole näyttää muuta kuin verolippu ja muiden äidin sisarusten luovutustodistukset.
Kysymys kuuluukin tarvitsenko verottajaa varten vielä: lainhuudatustodistuksen ja kauppakirjat sun muut?
Kauppa asunnosta tontista on tehty jo 50v sitten ja siitä ei ole kummempia paereita käsittääkseni tehty
Mistäs siis saisin tarvitsemani paperit ja saanko mistään? ja miten menetellä jos niitä ei mistään saa? tontti ei sinällään kiinnosta mutta olisi kiva asua omassa talossaan jota on itsekkin rakentanu
Perunkirjoitus itse +asunto ongelmana
2
660
Vastaukset
- nekku
Tilaa käräjäoikeudesta lainhuutotodistus, siitä näet kenelle on kuulunut viimeinen lainhuuto. Jos se on joku muu kuin äitisi, sinulla sitten pitää löytyä kauppakirjaa tai testamenttia tai muuta pareria millä voit todistaa, että kiinteistö on sinun äitisi. Tämä selvitys on tärkeä viimeistään sitten kun haet omiin nimiisi lainhuutoa. Muista tehdä se!
lainhuudatusta varten ihan kaikki äitisi virkatodistukset, papinkirjat jne, että pystyt osoittamaan olevasi ainoa perillinen. Kohdusta hautaan. Jos äitisi on asunut vain Suomessa, niin tuo lienee helppoa. Itse olen hakenut virkani puolesta papereita Australiasta asti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1782638Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482397Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1031100- 64911
- 65869
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait229771Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20770Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies88749Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka276747Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22698