Mitä eroa on...

Taiteilija(ko)

Modernilla ja postmodernilla taiteella? Minun pitäisi tehdä esitelmä kyseisestä aiheesta, eikä netistä saa mitään järkevää tietoa, joten osaisiko joku selkeästi selittää, mitä eroa niillä on? Postmodernismin yhteydessä puhutaan usein myös eklektisyydestä. Mitä se tarkoittaa ja olisiko kenelläkään tietoa teoksesta, jossa tämä näkyisi hyvin? Kiitoksia niille, jotka viitsisivät vastata =)

2

504

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • il pittore

      noiden välillä taitaa horjua kuin porukka Kosmoksesta tullessaan ja kirjaviisaat tekevät aiheesta tiedettä. Mutta jos karkeasti yleistää niin aikarajana voinee pitää vaikka toista maailmansotaa.

      Modernismin katsotaan yleisesti alkaneen impressionisteista 1800-luvun viimeisinä vuosikymmeninä ja sen eri "alaismit" jatkuivat hyvinkin vielä 1930-luvun, suomessa vielä sodan jälkeenkin.

      Kuitenkin jo 1940-luvun lopulla erityisesti USAssa esitettiin aivan uudenlaista taidetta ja sodasta toipuvassa Euroopassa jo 40-50-lukujen taitteessa. Erojen selittäminen onkin jo vaikeampaa mutta tehdään taas karkea yleistys ja sanotaan, että abstrakti, ei-esittävä taide astui voimalla esiin. Toisaalta esimerkiksi saksalainen uusekspressionismi, joka on paljosta velkaa 1900-luvun alun ekspressionismille, oli vahvasti esittävää, samoin suuri osa amerikkalaista taidetta.

      Eklektimistisellä tarkoitetaan taiteessa toisten kehittämien ajatusten ja tyylielementtien valikointia ja yhdistelemistä. Taiteessa lainaaminen, usein tiedottomastikin, on hyvin yleistä. Tunnetuin lainaaja lienee ollut Picasso, joka käytti soveltaen toisten töitä omiensa lähtökihtana mutta teki niistä kuitenkin täysin omia ja omintakeisia taideteoksia.

      • Taiteilija(ko)

        Kiitos tästä oli paljon apua.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      135
      865
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      43
      629
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      21
      578
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      110
      543
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      532
    6. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      525
    7. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      49
      490
    8. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      33
      461
    9. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      452
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      22
      417
    Aihe