Mitä eroa on...

Taiteilija(ko)

Modernilla ja postmodernilla taiteella? Minun pitäisi tehdä esitelmä kyseisestä aiheesta, eikä netistä saa mitään järkevää tietoa, joten osaisiko joku selkeästi selittää, mitä eroa niillä on? Postmodernismin yhteydessä puhutaan usein myös eklektisyydestä. Mitä se tarkoittaa ja olisiko kenelläkään tietoa teoksesta, jossa tämä näkyisi hyvin? Kiitoksia niille, jotka viitsisivät vastata =)

2

475

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • il pittore

      noiden välillä taitaa horjua kuin porukka Kosmoksesta tullessaan ja kirjaviisaat tekevät aiheesta tiedettä. Mutta jos karkeasti yleistää niin aikarajana voinee pitää vaikka toista maailmansotaa.

      Modernismin katsotaan yleisesti alkaneen impressionisteista 1800-luvun viimeisinä vuosikymmeninä ja sen eri "alaismit" jatkuivat hyvinkin vielä 1930-luvun, suomessa vielä sodan jälkeenkin.

      Kuitenkin jo 1940-luvun lopulla erityisesti USAssa esitettiin aivan uudenlaista taidetta ja sodasta toipuvassa Euroopassa jo 40-50-lukujen taitteessa. Erojen selittäminen onkin jo vaikeampaa mutta tehdään taas karkea yleistys ja sanotaan, että abstrakti, ei-esittävä taide astui voimalla esiin. Toisaalta esimerkiksi saksalainen uusekspressionismi, joka on paljosta velkaa 1900-luvun alun ekspressionismille, oli vahvasti esittävää, samoin suuri osa amerikkalaista taidetta.

      Eklektimistisellä tarkoitetaan taiteessa toisten kehittämien ajatusten ja tyylielementtien valikointia ja yhdistelemistä. Taiteessa lainaaminen, usein tiedottomastikin, on hyvin yleistä. Tunnetuin lainaaja lienee ollut Picasso, joka käytti soveltaen toisten töitä omiensa lähtökihtana mutta teki niistä kuitenkin täysin omia ja omintakeisia taideteoksia.

      • Taiteilija(ko)

        Kiitos tästä oli paljon apua.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen väsynyt tähän

      En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy
      Ikävä
      46
      5430
    2. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      237
      5424
    3. Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?

      Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas
      Maailman menoa
      225
      2932
    4. Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD

      Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 17
      Maailman menoa
      144
      2454
    5. Olenko mies sinun mielestä outo?

      Saat vastata rehellisesti.
      Ikävä
      67
      2077
    6. Millasia unelmia sulla on?

      onko unelmia...?
      Ikävä
      70
      1850
    7. Miten usein toivot

      Tai olet toivonut että olisimme lähekkäin vai toivotko ollenkaan?
      Ikävä
      209
      1730
    8. Miksi et voi tutustua minuun irl?

      Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.
      Ikävä
      187
      1369
    9. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      43
      1366
    10. Martina tienaa itse rahansa

      Ei tarvitse anella elättäjältään rahaa, ruokaa ja laukkuja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      338
      1266
    Aihe