Iltalehden ja Uusimaan mukaan Porvoon ja Vantaan kaupunginjohtajilla on yhtä suuret palkat. Ilmeisesti myös tehtävät ja vastuut ovat yksi yhteen?
Porvoon ja Vantaan kj:t
Mediaani
9859
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Melkoinen ero taitaa myös olla ko. kaupunkien koossa, joten aika hyvä liksa tällä Mustasaaren miehellä ja nyt ollaan vielä ap.johtajaakin palkkaamassa, joten veroäyriin ei liene alennusta tulossa ainakaan 7 vuoteen.
pienempi kuin Porvoo.
Ai jaa, siis toisessa em. kunnassa kj on palkattu hoitamaan kunnan asioita ensisijaisesti asukkaiden kannalta ja toisessa maa-alueiden? Vantaallahan onkin jo lentokenttä...
No jos muka kunnan pinta-ala on tärkeämpi peruste palkan suuruudelle kuin asukasluku niin ok, mutta miten se liittyy kaupunginjohtajan tehtävien hoitamiseen? Kaavoitusta, maankäyttöä yms. asioita varten kunnissa on ihan muut henkilöt.
Kaupungien kokoeroista kirjoittaessani, tarkoitin asukaslukua, joka Vantaalla on 184039 ja Porvoossa n. 47000, joten tässä mielessä puhutaan ihan eri k o k oluokkaa olevista kaupungeista. Ainakin minun käsityskykyni mukaan luulisi olevan haastavampaa ja vaikeampaa hoitaa 4 kertaa asukasluvultaan suuremman kaupungin asioita.
Kyllä kaupunginjohtajan peruspalkan tulee olla sidoksissa kaupungin asukaslukuun. Asia erikseen on sitten se, palkitaanko johtajaa alaisten hyvistä työsuorituksista.
Porvoon kaupunginjohtaja Henricsonin huippukorkea palkka on porvariryhmien heikkouden tulosta. 8 500 euroa/kk olisi ollut kohtuullinen lähtöpalkka.
olis tyrkyllä teille apulaiskaupunginjohtajaksi,kuulemma Henriksonin bestis.Ottakaa,ottakaa saatte halvalla panee panee porvoonki asiat kuntoon niikuin on vaasanki laittanut.
joskus myydä asuntosi, niin kuvaatko sen koko neliömäärän vai siellä asuvien lukumäärän perusteella. Tai onko maatilasta olennaista kertoa pinta-ala vai siellä asuvien perheejäsenten lukumäärä?
Ei mennyt läpi. Porvoota metropolialueen vaikuttajana on jatkossa kehittämässä kahdesta "merkittävästä" Suomen kunnasta kokemuksensa hankkineet kj (Mustasaari) ja apulaiskj (Huittinen).