kaverini olisi kiinnostunut

Madama Dragonfly

taideteollisessa opiskelusta.. ilmeisesti sinne on omat pääsykokeensa, mutta hänen puolestaan tiedustelen, että nyt kun hän on vielä lukiovaiheessa, millaisten aineiden opiskelusta olisi hyötyä/pakollista/muuten suositeltavaa, noin niinkuin pohjaksi?

6

1981

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • BARE

      Kuvaamataito. Ellei sitten elokuva käsikirjoutusta lähde opiskelemaan.

      Aika pitkälti piirtämistä/maalaamista, ja jonain vuonna jonkun verran kolmiulotteisten juttujen väsäämistä, eli jotain vessapaperirulla hylsyjen ja tulitikkujen liimailemista.

      Jos ystäväsi on kiinostunut ko. paikkaan hakemisesta niin kannattaa tilata jostain valmennuskurssi jutusta sellanen paketti, jossa tulee vanhojen vuosien pääsykoetehtävät, niistä näkee aika hyvin mitä sielä kysellään.

    • l-kjölkjö

      Tietenkin se kuvis on tärkeetä, mutta ei noi lukion kuviskurssit riitä kehittämään riittäviä teknisiä taitoja, saati vahvaa persoonallista tyyliä, joka on erittäin tärkeä. Eli omatoimista harjottelua vaatii paljon. Suoraan lukiosta on vaikea päästä sisälle, sillä elämänkokemusta ei ole yleensä tarpeeksi. Eli jostain filosofian ja psykologian kursseista voi varmasti olla paljon hyötyä, sillä niiden pääsykoetöiden sisältö on the Juttu. Kuitenkaan se hakeminen ei voi olla pelkästään suorittamista, vaan kyllä koko homman pitää lähteä omasta halusta ja tarpeesta tehdä taidetta. Siellä kokeissakin pitää yrittää antaa mahdollisimman paljon itsestään niiden töiden välityksellä. Sitten on ehkä tsänssejä päästä sisään.

      • BARE

        Sinne haetaan sellasta näsäviisaita poliittisia heittoja ja pikku hauskoja ajatusleikkejä esittävää "nykynuorta". Taidolla ei ole kyllä mitään sijaa pääsykokeissa niinkuin koulussakaan.


      • hohoh
        BARE kirjoitti:

        Sinne haetaan sellasta näsäviisaita poliittisia heittoja ja pikku hauskoja ajatusleikkejä esittävää "nykynuorta". Taidolla ei ole kyllä mitään sijaa pääsykokeissa niinkuin koulussakaan.

        No voi katkeruus sentään.


      • BARE
        hohoh kirjoitti:

        No voi katkeruus sentään.

        Mistäs päättelet että olen katkera?


    • ei kiirettä

      Ei kannata kiirehtiä Taideteollisen kanssa, harva pääsee suoraan lukionpenkiltä sisään.

      Elokuvapuolella ei ainkaan alle 25 vuotiaita hirveästi ole... yrittää toki sopii, eihän se ikä mitään haittaa ja kokemusta kertyy, mutta kyllä kannattaa muistaa että tämä on tekemisen korkeakoulu, taidetekemisen, ei tänne oikein lukea voi..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4378
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      149
      3165
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      48
      2482
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      50
      2407
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      98
      2065
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1883
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1616
    8. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      23
      1612
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      154
      1451
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      34
      1253
    Aihe