Monilla naisilla univaikeudet alkaa vaihdevuosien myötä. Niin näyttää myös minulla tulevan valvottuja öitä yhä enemmän hormonikierron vaihteluiden tahdissa. Millä olette korjanneet ongelman? Auttaako hormonikorvaushoito myös siihen? Tosin sitä en haluaisi, koska muita oireita ei ole haitaksi asti, ainakaan vielä. Pakko kuitenkin harkita sitäkin, jos tämä vielä pahenee.
vaihdevuosien unihäiriöt
ensioireet
2850
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Minulla alkoi pahat hikoilu ja paleluvaiheet pari vuotta sitten. Oli pakko hakea lääkäriltä hormooniresepti. Olen syönyt niitä pari vuotta ja minulla ne ei ainakaan auttaneet unettomuuteen. Hieman auttoi hikoilu-palelu vaivaan. Hiki on vieläkin jatkuvasti vaivana. Olen nyt unilääkekoukussa. Imovanea vaan joka- ilta, että aamulla on työkunnossa. Ilman imovanea olisin sairaslomalla. Että tällaista naisen elämää.
kiinalaisella akupunktiohoitajalla: saisitte tasapainotettua hormoonituotannon, jolloin oireet lievenisivät, kunnes poistuisivat kokonaan. Minulla on tästä positiivisa kokemuksia! Mieli tasapainottuu jo heti alkajaisiksi.