Ompelukone

Miten säädetään langankireys, kun kone vetää ylälankaa näkyviin nurjalle puolelle?
3332
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

löysällä. Eli numeroa suuremmaksi.

Äänestä
  • siis voi olla että oot kiristänyt jo ylälankaa liikaa ja alkaa "vetämään alalangan puolelta" myöskin... Tosin vaikea näin näkemättä tietää

    Äänestä

kehottaisin eka tarkistamaan ettei puolassa ole lanka löysällä. Jos niin pikku ruuvarilla himpsun verran kiristät (ja kato että puola oikein päin, saattaa aiheuttaa joskus ongelmia myös; "lanka ja vako eri suuntiin"). Koneessa on yleensä 2nappulaa isompaan säätöön; toisesta piston pituus ja toisesta langankireys. Jos manuaali löytyy siellä varmaan kerrotaan. Nappuloiden paikat riippunee mallista. Yleensä niitä ei kyllä isoilla liikkeillä säädetä. Inan verran ;)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


nyppii kirjoitti:

Miten säädetään langankireys, kun kone vetää ylälankaa näkyviin nurjalle puolelle?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu