Kattotuolit

Aloitteleva rakentaja

Meille tuotiin kattotuolit viime viikolla, paketti pitäisi saapua ensi viikon alussa. Mieleen tuli että olisiko kattotuolitkin kuuluneet jotenkin peittää? Talopaketin tavarat kyllä ohjeen mukaisesti peitetään kun ne saapuvat. Asia alkoi askarruttaa, vettäkin kun on sadellut.

6

5247

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huoleti !

      kattotuolit eivät tuumaa vedestä mitään, ellet yli talven niitä aio seisottaa. Ne ehtivät helposti kuivaa asennuksen aikana. Toisekseen ne tulevat höyrynsulkumuovin ulkopuolelle, tuuletettuun tilaan jossa ne viimeistään kuivavat. Avotaivaan alla tuulettuvassa tilassa puu kyllä säilyy, ei tiiviissä nipussa pressun alla.

      • duunari2

        jos säilytetään pitkä aika ulkona. Ei siksi, että ettei ne kuivuisi asennuksen jälkeen vaan siksi, että puu imee itseensä kosteutta ja tuorpoaa hieman työntäen liitosten naulalevyjä auki ja sitten kun puu taas kuivuu se kutistuu jolloin naulalevyn ja puun väliin jää rako.

        Tämä jos toistuu riittävän usein saattaa naulalevy olla liikaa irti puusta ja sen leikkauskestävyys huononee eli kattoristikon kantavuus heikentyy.

        http://www.sepa.fi/FI/kattoristikot/nr-ja-varastointiohjeet/ohje-ristikoiden-vastaanotosta-ja-varastoinnista.html

        Oheista linkistä löytyy seuraava lause:

        Heti toimituksen jälkeen on huolehdittava,
        että ristikot suojataan sateelta. Niput tuetaan
        pystyyn siten, että ne eivät kaadu. Ristikoiden
        alle on kuitenkin jäätävä riittävä tuuletusväli.


    • tietysti

      asentaa ne jo ennen talopaketin saapumista niin ei tarvitse peitellä.

      • Ennen talopakettia!!

        Eipä uskoisi miten ammattimiehiä olet!


      • tuollaista
        Ennen talopakettia!! kirjoitti:

        Eipä uskoisi miten ammattimiehiä olet!

        tehdään kaiken aikaa, tosin paikalle asennusta ei voi tehdä ennenkuin seinät ovat pystyssä, mutta ei ne seinät katon tekoa hidasta millään tavalla. Jää telineiden ja tarvittavien kaiteiden tekokin pois. Loppupeleissä halvin ratkaisu toteuttaakkin varsinkin isommissa ja korkeammissa katoissa.


    • rakestaja

      Naapurin isäntä sanoi hauskasti kun kattotuolit odottivat asentamista vesisateessa. Vois kai nuo peittääkin. Ei sillä että sillä mitään merkitystä olisi mutta kylänmiehet taivastelevat että siellä sitä hometaloa tehdään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      233
      4159
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      112
      2624
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2355
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1426
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      115
      1406
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1169
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1087
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      953
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      936
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      921
    Aihe