Kuinka monella numerolla kirjoitetaan niiden haavakoiden määrä, jotka kituvat maastossa jouduttuaan huvittelevien ja harrastavien metsästelijöiden maalitauluiksi?
Tuleeko tälle irvokkaalle ja täysin turhalle tappamiselle loppua, ennenkuin kärsivä luonto on kuollut?
Voivatko metsästäjät oppia häpeämään? Voivatko m metästäjät kavaa henkisesti ja mielessään pyytää anteeksi aiheuttamaansa pahaa?
Tuleeko tälle irvokkaalle ja täysin turhalle tappamiselle loppua, ennenkuin kärsivä luonto on kuollut?
Voivatko metsästäjät oppia häpeämään? Voivatko m metästäjät kavaa henkisesti ja mielessään pyytää anteeksi aiheuttamaansa pahaa?
Vastaukset 28
Vanhimmat
antamaan synninpäästöä, järjestä nyt sitten vielä oikein ehtoollinen jotta saadaan saman tien kaikki synnit anteeksi.
jatka vaan samalla tavalla, teitä tollojahan riittää.
Minun mökin lähettyvillä on koko kesän eleskelly kanahaukka. Se on tappanut teeriä, jäniksiä... Puoliksi syötyjä raatoja löytyi pitkin kesää. Syömisen se on aloittanut viellä henkitoreissaan olevalla eläimellä, siis se on ruvenut repimään elävää salistaan elävänä.
Minä kun olen tällainen ylitunteellinen höppänä niin itku on aina päässy kun olen löytänyt puoleksi syödyn jänisrukan. Kyllä luonto on julmaa, pääsis joskus paratiisiin elämään josko sellaista onkaan.
Voivatko vihreät lainsäätäjät oppia häpeämään? Suurin osa haavakoista syntyy lyijyhaulikiellon takia.
Meillä täällä ei esiinny irvokasta tappamista, mutta miten lienee siellä, jossa valvonta pelaa ja on pakko käyttää näitä vaihtoehtopanoksia?
tyhjän takia? Juuri näin metsästäjät eli luontoterroristit ajattelevat. Millään ei ole mitään väliä kunhan vain pääsee tappamaan.
peiliin niin näet miltä luontoterroristi näyttää vai pitääkö tässä taas kerran ruveta luettelemaan aktivistien tempauksia.
on se perkele kumma kun olette aina kaivamassa roskaa toisten silmästä ettekä poloiset ymmärrä sitä hirvittävää tukkia omassa silmässänne.
muun muassa kaikki tarhaiskut osoittavat hirvittävää piittaamattomuutta teon seurauksiin pienriistaa kohtaan,onneksi vapautetuista pedoista kuitenkin valtaosa kuolee kun eivät sopeudu enää luontoon.
joo kyllä luontoterroristejä ovat nämä himometsästäjät, jotka ampuvat kaikkea liikkuvaa. useimmiten siis ohi, tai eläimiä haavoittaen.
ampumakoe pakolliseksi kaikille ampuma-asein metsästävälle (samoin kuin psykologiset testit).
sama koskee korhosta (pari viestiä aiemmin): kyllä eläin kuolee, kun kohdalle osuu, oli kyseessä lyijy tai "vaihtoehtopanos".
kaikki luonnonsuojelijat eivät ole kettutyttöjä tai niin typeriä, että laskevat tarhattuja kettuja/minkkejä metsään. olen samaa mieltä, että se vasta typerää on (vaikka itse pidänkin itseäni luonnonystävänä/metsästyksen vastustajana).
Lyijy uppoaa parhaiten ja häviää nopeiten. Yksikään ihmeinsinööri ei ole vielä voinut toisin todistaa.
Ainut lyijyn korvaava metalli on wolframi, mutta mitäs kyseisen aineen saantiin kuuluukaan???
Vituttaa nämä luonnonsuojelijoiksi itseään kutsuvat kaupunkien hippaheikit joiden päähän ei edes lukiossa ole tarttunut pienet fysiikan perusasiat.
Saattehan te lukea vaikka minkä tohtorin kirjoituksia, mutta jos peruskoulun oppimäärällä väitteenne pystytään kumoamaan, niin mikä on kansanliikkeenne arvo?
Jumankauta vieläkään kukaan ei ole voinut esittää lyijyn kamalaa vaikutusta luontoon ja silti sen käyttöä rajoitetaan hurjasti. Miten niin se hajoo ja saastuttaa luontoa. Sehän saamari koteloituu oltuaan hapen kanssa kosketuksessa. Minkä ihmeen takia haulikon patruunoiden hauleiksi on valittu 400vuoden kehityksen tuloksena lyijy.. No koska se on paras ja tiheimmän ja tehokkaimman osuma kuvion muodostava aine. No se pas"#&%kaan kiinnostaa piiperöitä nehän haluaa vaan radat säppiin tekaistuilla syillä no sitte kun radat on säpissä niin ihmetellään miksi haavakoita syntyy. On se jumankauta kumma kun ei ymmärretä että ampumataito ja tehokkain soveltuva patruuna on sama kuin kivuton kuolema. Metsästystä he ei lopeta niin kauan kun meikäläisen verki kulkee keskuudessamme mutta eläinten kärsimystä he näyttävät lisäävän kyllä poistamalla metsästäjiltä keinot nopeaan tappoon.. Heidän mielestä on kai parempi antaa vaakun kitua viikon ennenkuin kettu syö sen. helvetti sentää..
häviää? Et vissiin oo oikein fysiikan tunnilla ymmärtäny mitä se ope on sulle sanonut. Haihtuuko se ilmaan vai muuttuuko joksikin toiseksi alkuaineeksi?
Raskasmetalli valuu alaspäin.
Kevytmetallit soveltuvat ainoastaan flesetteihin, mutta sitten mennäänkin jo ERVAn puolelle.
selitellä etteikö lyijystä olisi haittaa.
Nämä luontoterroristithan apmpuis vaikka uraanihaulilla jos vain olis mahdolllissuus.
kun osuu.. Ihan tarkoituksellinen haitta se on. Mutta ei se kyllä sellainen haitta ole mitä piiperöt väittää. Vai onko? Jos on niin esittäkääs sitte absoluuttista tutkimus tietoa eikä mitään arvailuja ja tyhjiö kokeiden tuloksia..
Vaikka täältä. Etsi tietoa eri tietolähteistä ja viisastu.
http://www.savetheswans.com/articles.html#200
http://www.trumpeterswansociety.org/washington/lead.htm
Koira etsii haavakon, jos sellainen on huolellisen laukauksen jälkeen jostakin syystä tullut.
Siipi poikki ja muut haulit huonoissa paikoissa, niin ei koirakaan kiinni saa. Onneksi on muita metsästäjiä, jotka korjaavat ehkä haavakon karkureissultaan.
Haavakko on kauhea häpeä.
haavakko on häpeä eikä niitä ei juuri tule, kun pitää ampumamatkat järjellisinä. eli 30m maksimi.
taikka sitten kiväärillä.
mikään pakko ei ole ampua, jos ei paikka tunnu hyvältä. se unohtuu jostain syystä monelta.
kun ammuin vismutilla. siipi katkesi mutta lintu ei kuollut. ui etäälle rannasta ja katosi etsinnöistä huolimatta. sitä ristiä saan kantaa loppuelämäni. arvannette mitä haulia käytän nykyään sakon uhallakin....
lyijyhaulikiellosta. sekun oli paras tuo lyijyhauli.
höpö höpö.
Suurin syy haavakoihin on ampujan asenne. Osasyytä ei tähän tarvita:
- Älä ammu liian kaukaa
- Älä ammu jos olet epävarma osumasta (etäisyys,pimeys,esteet,oma taito)
- Harjoittelu (käsi sydämellä, kuinka monta "aitoa tilannetta" jäljittelevää laukausta olet ampunut ennen jahtikautta --> ja vielä kiitettävällä tuloksella...)
- Kohdistus... niin, koska kohdistit aseesi viimeksi?
- Metsästystä voi harrastaa, vaikkei aina ampuisikaan.
jos kuvittelet että haulikossa on kohdistettavat tähtäimet sillä haulikkometsästyksestä tässä on ollut koko ajan kyse.
kerrottakoon nyt sitten sinulle mestarille että haulikossa on kiinteä tähtäyskisko joka on varustettu joko kaksoisjyvällä tai sitten pelkästään
yhdellä jyvällä, sitä ei todellakaan kohdisteta mitenkään...............
Minun haulikossani on Eotech holotähtäin jonka olen kohdistanut 25 metriin. Kohdistusta ei tarvitse tarkastaa;)
No eipä tuota tietotaitoa taida olla vaikka tuota metsästystä on tullut melkein 50-vuotta harrasteltua mutta ei tässä näköjään tasollesi ole päässyt....
ON TÄSSÄ NYT TULLUT AMMUTTUA PÄIVITTÄIN; ilmakiväärillä, pienoiskiväärillä, kiväärillä ja haulikolla. Itsellä ilmahirvirata ja savikiekkoheitin.
Eipä tuota taida osata sitten kun olet ammattimies sanomaan tuon asian...
Joten lopetin lyijyhaulikiellon syksynä ampumalla kerran niillä sinkkihauleilla sitä vesilintua...
HAULIKKORIHLAN HAULIPIIPULLA JA 6X SUURENTAVALLA AMERIKKALAISELLA KIIKARILLA TÄHDÄTEN, HYVIN ISTUI JYVÄLLÄ KOSKA OLIN AMPUNUT KESÄN KILPAA METSÄSTÄJÄLIITON LUODIKKOA, KILPAILUSSA MENI 90 PISTETTÄ KEVYESTI, HIRVESSÄ 95 MUUTAMIA KERTOJA JA HAuLIKOSSAKIN JOTAIN. matkaa OLI SUUREN SUURET 25 METRIÄ. sIIHEN VESILINTUUN.JA VARMAN PÄÄLLE TUELTA; TUELTA SANON MINÄ. Ilmeisesti se väisti ja ui heinikkoon ja koira ui sinne perässä ja se lintu lähti lentoon.Koiran edestä. Ja ihmettelin sitä että mitenhän kuolleet voivat lentää, mutta näköjään,ne voivat lentää.
Lopettaa piti vesilinnustus vaikka kyllä tuo maalintu lyijyä kumartaa ja kuolee, kuolee niinkuin aina ennekin.TAI ENNENVANHAAN.
No on hyvä että tiedät, taidat ja ruutisi on kuivaa, olet urheilumetsästäjä, parhaasta päästä,
parhaasta päästä, sanon minä. Mutten minun haulikossa piiput käy ja perä on tähtäin... että ampuu perällä. Eikun tähtää sillä perällä ja ampuu sillä haulikolla.
kun tuollaisia latelet. Itse olen kovanluokan haulikkoampuja jonka ei tervinnut ennen lyijyhauli kieltoa haavakoita hakea. Kun kielto tuli ja ekana jahtipäivänä sai soudella kolmen haavakon perässä(neljä sain silloin ja yks mikä tippu suoraan oli 10m päässä ja sekin paikko kaverin pölläyttämään)niin joutui ampumataito kyseenalaistetuksi. Seuraavana päivänä radalle ja kas kummaa Trap meni täyteen kuin myös mettälettu kertaalleen toinen kiekka jäi kahta vajaaks.(Mistä tarkat muistikuvat tuloksista no tietty harjoitus päiväkirjasta) No siitä johtopäätös vika oli hauleissa ja siitä lähtien olen kokeillut vaikka mitä veruketta mutta ei ole lyijyn voittanutta esiin tullut. Kahdesti mukamas kuollut lintu on lähtenyt lentoon kurkottaessani sitä veneeseen ja kerran tälläinen ylösnousemus tapaus päättyi paikkoon kaverin piipuista millin isommilla vismutti hauleilla sekin kyllä jouduttiin käsin lopettamaan mutta arvokas info oli se että kaikki minun piipuista lähteneet sinkki haulit olivat nahassa eikä yhtään sen lävistänyttä. Että se niistä korvikkeista...
vaan kun omassa puoliautomaatissani on punapiste....
täyteisellä 100m tarkennettu, peuran aattelin sillä kaataa täs syksyllä. Omasta mielestäni metsästäjänä, haavakko on häpeä ja siksi pitäis jokaisella itseään kunnioittavalla jahtimiehellä tai naisella olla KOIRA käytössään.
Lyijyhaulikiellon tullessa voimaan 1996 lisääntyi sorsajahdissa haavakoiden määrä yli puolella ottaen huomioon että lyijy on se mikä tappaa. Jos sinkki on korvaavista edullisinta sitä ostetaan ja samalla se on keveintä ja tehottominta.
Esim vismutti on hieman keveämpää kuin lyijy on se silti liian tehoton sorsa paukku. Jos vaan siivet menee poikki on se kärsimys liikaa ja järki on otettava käyttöön. Eläintä ei saa kiduttaa ja jokainen sorsastaja tietää millä PITÄÄ ampua.
Jos sama tanskan malli rantautuu tietenkin eka ruotsin kautta suomeen että myös muun riistan kohdalla ammutaan korvaavilla hauleilla lisääntyy haavakoiden määrä myös mettälintu, jänis yms jahdeissa.
Järki käteen päättäjät! Silti se lamppu ei taida siellä nupissa palaa suurimmassakaan osassa päätöksissä.
Aivan samanlainen kitinä olisi vallalla, jos haulit olisi ennen tehty köyhdytetystä uraanista ja sitten olisi ympäristösyistä siirrytty lyijyhauleihin. Kaikki kun on suhteellista.
ja hyötykäytän myös otuksen