Jäin joku aika sitten osatyökyvyttömyys eläkkeelle. Olen siis eläkeläinen. Jatkan kumminkin vielä töissä. Voinko liittyä johonkin eläkeläis toimintajärjestöön ja käyttää niiden etuja ollenkaan vai pitääkö olla täys eläkeläinen. Luin netistä eläkkeen saajien kesksuliitosta eli EKL.Olisi mukava kuulua johonkin porukkaan nyt kun työkavereita ei näe paljonkaan. Kuka tietää?
olenko eläkeläinen?
hölömöläinen
161179
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
eläkeläinen on vasta sitten, kun ei ole enää ollenkaan työelämässä!
Ne porukat on niin sisään lämpiävää porukkaa.
Uusia tulijoita katsellaan kovin kieroon,
pelätään vievän heiltä jotain.
eläkeläisyhdistyksen jäsen jo osa-aikaeläkeläisenä. Lämpimästi otettiin vastaan ja pantiin puheenjohtajaksi vuosikokouksessa. Olen itse keskimääräistä aktiivisempi ja uusi jäsen on aina rikkaus yhdistykselle. Miten paljon itse katselet muiden tekemisiä ja olemisia? Kyllä suurin osa meistä miettii omia asioitaan eikä kiinnitä niin paljon huomiota muihin kieroon katsomalla.Mukaan vaan, ellei porukka miellytä, pääsee sieltä pois.
keksivän niitä "toisten asenteita" peiliin katsoessaan. ;)
Aktiivisia toimijoita uskoisin peräänkuulutettavan melkein kaikissa järjestöissä. Rutisijoita, kaikkeen vastahakoisesti suhtautuvia epäilijöitä ja valmiin odottelijoita on varmaan kaikissa jo ihan tarpeeksi.
Tosiasia on, että ellet ole valmis itse antamaan jotain, odottelet yksipuolisesti saavasi jotain niiltä toisilta. Kannattaisiko miettiä, mitä siitä sitten tulee, jos kaikki vaan odottaisivat saavansa jotain valmiina ja tietysti ilmaiseksi?
Kun yleistin.Tuntemani eläkeläis kerhot on naisistuneet.
Miehiä ei ole mukana oikein nimeksikään.
Voisi joskus osallistua rientoihin jos ja jos .:-)
miehiäkin on, ovat ahkeria mölkyn ja bingon pelaajia.
Siinäpä se elämän sisältö sitten varmaan onkin?
Mölkyttää, itkettää !
Mitä kaikkea niissä kerhoissa oikein tehdään.
Rajoittuuko vain Bingoon ja Mölkkyyn?
lankoni auttaa poikaansa maatalon töissä. Hän raivaa metsää ja juuri nyt on viljan korjuu ajankohtainen. Välillä käyvät hoitamassa tyttärentytärtä pääkaupunkiseudulla kälyni kanssa. Yleensä eläkeläisyhdistys tekee kesäretken kotimaassa ja pidemmän risteilyn tai bussimatkan. Täällä tämä riittää jäsenille, mutta aktiiviset jäsenet saavat aikaan mitä vaan, jäsenistähän se riippuu.
Peloton kun olet. Tämä on tietenkin kaikille, jotka harkitsevat liittymistä eläkejärjestöön.
Etsi paikkakuntasi kaikki eläkejärjestöt ja käy tutustumassa. Jokaisessa on varmasti jotakin kivaa myös sinulle. Ei sitä jäsenmaksua tarvitse ainakaan meillä heti ekakerralla maksaa. Katso järjestön esite ja etsi se, joka antaa sinulle eniten vastinetta jäsenmaksullesi. Se kannattaa kyllä. Kaikki eivät vain ole innokkaita sellaiseen toimintaan, mutta he voivat olla niin halutessaan pois järjestöstä. Menevät johonkin muualle.
Eläkejärjestöön toivotamme tervetulleeksi, vaikka olet vielä työelämässä. Oletpa sitten eläkkeelle jäätyäsi jo sisällä asioista ja ehkä sinusta tulee aktiivisesti toimiva jäsen.
Hyvässä eläkejärjestössä on kaikkea mahdollista. On Jumppaa, ohjelmaryhmää, laulukuoroa, ruoka-asioita, käsitöitä, miehillekin jotain ja sinä voit tullessasi tuoda uutta ideaa. Siis Tervetuloa!
En nyt ihan kirjaimellisesti tarkoittanut tuota, mitä kirjoitin. Se aisia oli siellä rivien välissä, tai tässä tapauksessa takana.
Olenhan ollut jo 7 vuotta eläkkeellä ja sitä ennen 2 vuotta osa-aikaisella. Koskaan en ole kaivannut mihinkään 'vartavasten eläkeläisille' järjestöön, silti allakkani on niin täynnä tekemistä, ettei läheskään kaikkea ehdi. Eivätkä työaikaiset ystävät ole mihinkään kadonneet; mitä nyt muutama kuollut.
Tämän taisin jossain jo aiemminkin sanoa.
En ymmärrä miksi tarvittaisiin erikseen juuri eläkeläisiä varten keksittyä toimintaa. Onhan kaikki yleinen toiminta avointa eläkeläisillekin.
En tuossa kyllä kaivannut mitään "tekemisohjeita". minulla puuhaa riittää ihan omiksi tarpeiksi. Toisten puolesta vain "mölkytti ja itketti". Eli, että mihin se sisältö elämästä häviää eläkkeelle jäädessä?
Yritin aikaisemminkin vastata Sulle vähän perusteellisemmin, mutta "harakoile" näkyi viesti menneen.
...se päivällä laittamani vastaus, tuo 16.47, tämän jälkimäisen lähetyksen yhteydessä. Missä lie luurannut? Ihmeellinen on tämäpalsta!
on aikaa silloinkin, kun muut ovat töissä. Monet yhdistykset ovat aktiivisia, kun jäsenkunta koostuu monen alan asiantuntijoista. Ellei yhdistys pysy pystyssä, se lakkautettakoon, mutta aktiiviset jatkakoon.
ja ainakin kysyä mahdollisuudesta. Olin osa-aikaeläkkeellä ja liityin ko. yhdistykseen.Puheenjohtaja sanoi, ettei eläkkeellä oleminen ole välttämätöntä, kunhan maksaa jäsenmaksunsa. Samahan on monessa muussakin yhdistyksessä, ei ole pakko olla esim. diabeetikko, mutta voi olla yhdistyksen jäsen.Mene rohkeasti tilaisuuksiin mukaan,tutustut uusiin ihmisiin ja pääset "porukoihin".
Eiköhän ole korkea aika toteuttaa mielitekojaan.
Tuskin kuitenkaan kannattaa hakea keinotekoisia ratkaisuja mutta kaikkea kiinnostavaa voi kokeilla.
Itse tein viiden vuoden aikana pätkätöiden kautta joustavan vetäytymisen työttömyyseläkkeelle joten en huomannut mitään saumakohtaa.
Kokeilin noita eläkeläisten porukoita mutta en tuntenut oloani kodikkaaksi.
Olen jatkanut normaalia elämääni.
Työkaverit joiden kanssa oli siviiliseurustelua kuuluvat edelleenkin kanssakäymisen piiriin.
Muutkin ovat tavatessamme keskustelukumppaneita.
Eläkeläisten vähistä eduista olen hyödyntänyt ainoastaan VR:n alennukset ja Espanjan maksuttomat reseptilääkkeet.
Lisäksi Espanjan ja Portugalin muita eläkeläisetuja.