Vanha telkkari

Löytyyköhän vanhaan telkkariin, missä ei ole scart-
liitäntää, halpaa toimivaa digiboksia? Telkkarissa ei ole myöskään mitään automaattista kanavahakua (jotkut boksit vaatii ilmeisesti sen). Gigantista kyselin mutta ei löytyny. Niin ja omalla antennilla olen katsellut ei siis kaapeliverkkoa. Kiitos jo etukäteen asiallisista vastauksista!
8483
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Tukkuliikkeeltä boksit loppu jo. Minä myin tänä kesänä ja vielä viime viikolla bokseja, jotka kävi vanhaan telkkariin, jopa mustavalkoiseen. Uusimmat ,tulee huomenna, tulee ilman modulaattoria, eli scart on pakollinen. Jos TV:ssä ei ole scartia, laita videonauhuri väliin. Lokakuussa tulee uusia bokseja, ja niissä ei todennäköisesti enää ole rf-modulaattoria. Sääliksi käy ensi kesän mökkeilijöitä, monella on vanha telkkari mökillä.

Äänestä
  • Ainakin anttilassa on ja uutuutena kaapelimallinen
    jossa on RF-modulaattori.

    Claes Ohlsonilta saa myös erillisen RF-muuntimen
    parilla kympillä.

    Kyllä onnnistuu.

    Äänestä

Luulisi juuri nyt tähän aikaan olevan aika helppoa saada jostain kierrätyskeskuksesta, tai kirpputorilta halvalla, tai joltain tuttavalta televisio,missä on tuo scart-liitin.

Äänestä
  • ostin makkariin tv:n kirpputorilta 4e:lla.
    rahamiähethän heittelee vanhat teeveensä pois
    ja hakee tilalle taulutv:n.

    Äänestä

  • kirpputoritv kirjoitti:

    ostin makkariin tv:n kirpputorilta 4e:lla.
    rahamiähethän heittelee vanhat teeveensä pois
    ja hakee tilalle taulutv:n.

    Hyviä, pari vuotta vanhoja laajakuvatelevisioita on kierrätyskeskuksissa/kaatopaikoilla ja kirppiksillä varmasti vielä muutama jäljellä. Taulutelevisioia tuskin, mutta kuvaputkimallillakin pärjää vielä mainiosti ellei nyt ihan HDTV- tai BlueRay-laitteita ole mennyt ostamaan.

    Äänestä

Salora-merkiltä löytyy rf-muuntimella varustettu malli. Mutta, mutta ohjekirjassa oli virheelliset ohjeet. Ankaralla pähkäilyllä ja päättelykyvyllä sain sen lopulta asennettua.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


juk kirjoitti:

Löytyyköhän vanhaan telkkariin, missä ei ole scart-
liitäntää, halpaa toimivaa digiboksia? Telkkarissa ei ole myöskään mitään automaattista kanavahakua (jotkut boksit vaatii ilmeisesti sen). Gigantista kyselin mutta ei löytyny. Niin ja omalla antennilla olen katsellut ei siis kaapeliverkkoa. Kiitos jo etukäteen asiallisista vastauksista!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu