Jos joku menee ase povitaskussa vaikkapa sosiaalitoimistoon, onko se rikos ? Entä jos menee ase mukanaan, edelleen taskussa piilossa, mutta on aikomus tappaa toimiston väkeä, muttei mitään tee, onko se lain mukaan rangaistavaa.
Aseen kanssa
kunnantaloon
7753
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
mennä:)
On esim. vaikkapa ampua sossunvirkailija? Eivät he ne lakeja laadi vaan päätökset tehdään ylempänä.
Virkailijat noudattavat vain heille annettuja ohjeita. Tuskin ampumalla tulee muutoksia aikaan.
Ainakin ampujalle on sen jälkeen turvattu toimeentulo. On asunto ja ruoka valtion puolesta.
Jos on ensikertalainen ja jos vielä henki lähtee ammutulta, toimeentulosi on turvattu ainakin 3-4 vuodeksi. Siinä samalla kyllä menetät myös vapautesi.
Muita keinoja pitää harkita. Suomalaiset ovat lammasmaista kansaa jos vertaa esim. Ranskalaisiin.
Siellä mennään kadulle suurella joukolla ja vaaditaan muutosta. Suomessa ei ole tapahtunut vastaavaa. Jokainen on vain hiljaa omissa oloissaan ja miettii kenties tuollaisia kuten sinä.
Jos aseeseen on hallussapitolupa, niin sen pitäminen povitaskussa ei ole kiellettyä.
Suomessa taitaa olla tuhansia, jotka miettivät tai jopa suunnittelevat jonkun tappamista. Rangaistavaa suunnittelu taitaa olla vain maanpetoksen, ydintuhon jne. törkeitten rikosten suhteen.
Yleensä rikoksen rangaistavuus alkaa yritys-, tai uhkailuvaiheessa, ei ennen sitä.
Jos kaikki "suunnittelijat ja meinaajat" tuomittaisiin, hullujenhuoneita rakennettaisiin lisää 24 tuntia vuorokaudessa, ja siltikin kahjoja olisi vapaana, jolloin voisi alkaa suunnittelemaan, olisiko syytä aidata koko suomi. Kunnon aidat rajalle, kyllähän täällä pysyttäisiin.
"Ampuma-aselaki 9.1.1998/1 106 §
Ampuma-asetta saa yleisellä paikalla sekä tiloissa, joihin yleisöllä on pääsy, kuljettaa vain lataamattomana suojuksessa sekä kantaa ja kuljettaa vain silloin, kun siihen on hyväksyttävä syy."
Siitä vaan keksimään hyväksyttävää syytä, siis sellaista että se kelpaa muillekin kuin nettiviisastelijoille.
tappaa. Onko se hyväksyttävä syy ?
paikalla ilman hyväksyttävää syytä.
Esimerkiksi ampuma-aseelle hyväksyttävänä syynä voidaan pitää vaikkapa matkaa ampumaradalle/pois sieltä. Voihan toki tuolloin matkalla poiketa sossussa, mutta näissä tilanteissa aseen pitää olla "ei nopeasti käyttöönotettavissa" eli käytännössä repussa tai vastaavassa lataamattomana ja lipastamattomana.
Puukkoa tms. aseeksi soveltuvaa työkalua saa kantaa työtehtäviä varten (esim. sähkärit) mutta jos olet vapaalla sossussa käymässä niin perustele siinä sitten...