Integroitava pesukone

keittiöön?

4

1734

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • silurus

      Englantia puhuvissa maissa tuo tapa on kenties yleisin. Suomessa, jossa asuntoneliöt ovat niin halpoja, okt:hin suunnitellaan jostain kumman syystä kodinhoitohuoneita.

      Suomessa olen nähnyt vain yhdessä asunnossa pyykkikoneen keittiössä. Kyseessä oli sen verran vanha asunto, ettei kylpyhuoneessa ollut lainkaan pesukoneliitintä, vaikka tilaa ehkä hädin tuskin olisi ollut koneelle.

      Jos ja kun kotirouva/isäntä pesee pyykit yksin kotona ollessaan, pesukoneen sijainnilla ei todellakaan ole samanlaista merkitystä, kuin jos samassa tilassa pitäisi koko perheen kotona ollessa tiskata, silittää, pestä pyykit, tehdä ruokaa ja ruokailla ja mahdollisesti kestittää vieraita. Väitän, että kyse on enimmäkseen päivärytmistä ja joistakin tabuista, joita liittyy aivan normaaleihin elintoimintoihin ja kotiaskareisiin.

    • kkkkkkkkkkkkkk

      Keittiössä EI OLE LATTIAKAIVOA,
      eli taloyhtiöltä on saatava lupa.
      Yleensä se ei heltiä.
      Luvattakin voit asentaa, mutta silloin otat vastuun mahdollisesta (ja kalliista)vesivahingosta jos kone päättää päästää vedet lattialle.

      Pyykkikoneet pitää myös lingotessaan jonkinmoista mekkalaa, kestäisitkäö sen keittiössä.

      En suosittele!

      • onhan

        siellä keittiössä tiskikonekin... eikä ole lattiakaivoa. Lupaa en tarvitse, kun on oma talo, vähän vanhempi sellainen, joten kylppärin tilat on aika rajalliset.

        Linkousmeteli vaihtelee koneittain (olen ymmärtänyt, että tuo Cylinda on suht hiljainen), aivan kuin tiskikoneiden meteli ja muiden koneiden (yleiskone, tehosekoitin, ym.) meteli, eikä se linkous hirveän kauan kestä.


      • kkkkkkkkkkkkkk
        onhan kirjoitti:

        siellä keittiössä tiskikonekin... eikä ole lattiakaivoa. Lupaa en tarvitse, kun on oma talo, vähän vanhempi sellainen, joten kylppärin tilat on aika rajalliset.

        Linkousmeteli vaihtelee koneittain (olen ymmärtänyt, että tuo Cylinda on suht hiljainen), aivan kuin tiskikoneiden meteli ja muiden koneiden (yleiskone, tehosekoitin, ym.) meteli, eikä se linkous hirveän kauan kestä.

        toki omaan taloon voi asntaa lähes mitä virityksiä tahansa. Onhan keittiössä astianpesunonekin! - no on, mutta pyykkikoneelle sattuyuvesivahinkoja paljon emennän ja ne on huomattavasti suurempia kuin tiskarin aiheuttmat.

        Rakentamismääräykset myös vaativat, että pyykinpesukone on asennettava lattiakaivolliseen tilaan.

        Voit siis asennella vaikka makkariin, mutta MUISTA vahingon sattuessa VAKUUTUS ei korvaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kotihoito suomussalmella

      Mitämieltä ootte suomussalmen kotihoidosta?
      Suomussalmi
      49
      6031
    2. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      263
      5947
    3. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      91
      5750
    4. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      37
      4918
    5. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      49
      4729
    6. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      217
      4077
    7. Sählyhallitus 2023-2025, mailat heiluvat, mutta pallo karkaa kulmaan

      Salibandy on organisoitua. Sähly on taas sitä, kun joku tuo mailat ja palloja on ehkä yksi. Sitä tämä hallituskin on: pe
      Maailman menoa
      4
      3751
    8. Mitä juuri sinulle kuuluu?

      Tänään? Rehellisesti.
      Ikävä
      150
      3604
    9. Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes

      Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!
      Maailman menoa
      34
      3192
    10. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      25
      3137
    Aihe