Suomenlahden tila

Miten olisi jos ottaisitte kartan käteen ja katsoisitte mihin laskee Suomessa suurin osa joista. Pohjanlahteen ja Perämerelle ja näiden jokien varsilla tuotetaan suurin osa Suomen maataloustuotteista. Kokemäen joen valuma-alue on kokonaan maatalousaluetta. Kymijoen valuma-alue pitkälti metsäalueita.

Joten lopetetaan se maatalouden turha parjaaminen Suomenlahden fosforikuormituksesta ja sinilevistä. Kyllä ne ongelmat tulevat itäisestä naapurista.

HUOM. kymmenisen vuotta sitten puhuttiin , että sinilevät johtuvat typestä ennenkuin huomattiin sen ottavan typpensä ilmasta.
101465
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Näimhän se asia on, Pietarin alueella on vasta nyt saatu osa jätevesistä puhdistamojen piiriin, nekin Suomalaisvaroin ja vain Pietarin kaunpungin tuottamat jätevedet.

Muu Nevan kautta tuleva kuormitus laskee yhäkin täysin puhdistamattomana Suomenlahteen, sekä muiden jokien ja kaupunkien kuormistus.

Äänestä

kerran on päätetty, että maatalous on pahin saastuttaja, niin sitten se on. Onhan tästä Hjallis Harkimon kaltaisen asiantuntijankin lausunto. Aika hauskaa, että viime talvena lannoitefosforista tehtyä väitöskirjatutkimusta ei noteeraa kukaan.

Äänestä
  • Se on sitä, kun valheita tarpeeksi kauan toistetaan, ne muuttuvat todeksi.

    Tämänhän totesi Alpo Rusinkin asianajaja.
    Tosin, hänellä ei ole paljonkaan tämän asian kanssa tekemistä.

    Äänestä

"HUOM. kymmenisen vuotta sitten puhuttiin , että sinilevät johtuvat typestä ennenkuin huomattiin sen ottavan typpensä ilmasta."

Ja Helsingin veden mukaan jätevesistä typpi haihtuu ilmaan kompostointi vaiheessa. Sipoossa aumoissa ne hesalaisten jöötit sitten kompostoidaan ja lyhyt matka typen ilman mukana siirtyä mereen.

Asutuskeskuksissa olisi syytä katsoa peiliin.

Äänestä

Mitä tämä yhteiskuntamme olisikaan ilman kaiken tietäviä ja hallitsevia tuottajia? Koulutettu kansanosa ei tiedä eikä hallitse mitään!
"Mitä vähemmän tietää sitä enemmän luulee tietävänsä. Mitä enemmän tietää sitä vähemmän tietää tietävänsä."

Äänestä
  • No kuule asia on niin että tuottajalla toimii omat aivot ja kokemusta luonnonkiertokulusta ja luonnonehdoilla elämisestä ja tapahtumista riittää vaikka kirjaviisaallekin jakaa vaikka meitä halveksitkin.

    ns. kolutetuilla on aivot kirjankansien välissä ellei minkäänlaista arkista kouriintuntuvaa kokemusta ja osaamista oikeista asioista ole.

    Mitä kirjaviisas osaa enemmän kuin valtavan elämänkokemuksen hankkinut luonnon ja pikkuhilereitten kanssa taistellut tuottaja, oma vastaus puhua paskaa päivän sanomatta yhtään mitään.

    Äänestä

  • tuskin olisi kovin paljon yhteiskuntaakaan. No, poropaimenia, metsästäjiä ja kalastajia olisi. Sen tiedän tietäväni.

    Äänestä

  • maajussilla ole taskussaan kuin 3 amk tutkintoa, 1 yliopistotutkinto ja pari väitöskirjaa..... Sekä tietty muutama kouluasteen tutkinto. Noista yksikään ei ole mitenkään maa- tai metsätalouteen liittyviä. Kaltaisiani "hyvin koulutettuja" henkilöitä on viljelijöissä ainakin tällä alueella melkoisen paljon. Tuskin missään muussa ammatissa on yhtä koulutettua väkeä kuin mitä tämänpäivän viljelijät...... Että se siitä. Itse taidat olla peruskoulun keskenjättänyt kaljankittaaja.... Kapakassahan sitä paljon oppiikin...

    Äänestä

  • Toihan oli hyvä kommentti.Viljelijä ei osaa lukea.Noin sitä pitää nostaa omaa häntäänsä.Tähän perustuu koko koulutus,tutkimus ja politiikka.Vain kaupunkilaiset osaavat ja tietävät.
    Nyt valitettavasti tässä Itämeriasiassa taas kerran kaupunkilaiset ovat näyttäneet typeryytensä ja ylimielisyytensä politrukkien kanssa. Te itse olette paskantaneet lammikkoonne,pitäkää hyvänänne.Täällä maalla paikat on puhtaat,vaikka politrukit ja teikäläiset ovat kovasti yrittäneet niitä tuhota ja liata.Varuillaan saa olla koko ajan,jotta suurta vahinkoa ei tapahdu.Nytkin politrukkimafia on yrittämässä maatalouden pilaamista geenikoijauksella ja metsien pilaamista kkaivostoiminnalla. Jos ne voittavat,niin on meidänkin lähdettävä taas evakkoon,minne lie.

    Äänestä

NUOTA LINTUJA JOTKA PASKAA JOKA SEKUNTTI, ON KAIKKI SAARET JA VESIEN RANNAT TÄYNNÄ,EI MIKÄÄN KARJATILA TUOTA NIIN PALJON SONTAA KUIN NUO LINNUT,EN VAI TIIÄ MIKSI NIISTÄ EI PUHUTA KUN TÄMÄ ON TOSI.LINTUJEN PASKAA EI KUKAAN KÄSITTELE EIKÄ PEITÄ NE MENEE SUORAAN VETEEN.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


sika13 kirjoitti:

Miten olisi jos ottaisitte kartan käteen ja katsoisitte mihin laskee Suomessa suurin osa joista. Pohjanlahteen ja Perämerelle ja näiden jokien varsilla tuotetaan suurin osa Suomen maataloustuotteista. Kokemäen joen valuma-alue on kokonaan maatalousaluetta. Kymijoen valuma-alue pitkälti metsäalueita.

Joten lopetetaan se maatalouden turha parjaaminen Suomenlahden fosforikuormituksesta ja sinilevistä. Kyllä ne ongelmat tulevat itäisestä naapurista.

HUOM. kymmenisen vuotta sitten puhuttiin , että sinilevät johtuvat typestä ennenkuin huomattiin sen ottavan typpensä ilmasta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu