Englanti on kielten pohjasakkaa

surkea

Englanti on niin ääntämyksen kuin sisällöntuottamisen näkökulmasta sillä tasolla että on ikävää että on saanu maailmankielen aseman. Saattaa olla niin, että sadan vuoden kuluttua muita kieliä ei ole. Eikö asialle voi tehdä mitään. Itse en nauramatta pysty kuuntelemaan esimerkiksi brittienglantioa puhuvaa päätä. Mitä mongerrusta se onkaan.

Vakavampi asiahan on se, että esiemrkiksi lapset ei meinaa millään oppia kirjoittamaan puhumaansa kieltä oikein. Englanninkielisissä maissahan järjestetään suuria tavauskilpailuja varttuneillekin, mikä tuntuu käsittämättömältä ja on perin ikävää oikeestaan

10

1396

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Huoh

      Tuskin tarvitsee enempää sanoa. Et perustele enempää, sen sijaan vetoat makuusi.
      Suomen kielessä on monia asioita, joita voi sanoa monilla eri tavoilla, englannissa taas omansa. Yllätys yllätys, kulttuurin eroavaisuudet näkyvät myös ilmaisussa ja millä poljennolla, sävyllä sanomme jotakin asiat.
      Tavauskilpailu lähti siitä, että puhumaan oppineita lapsia kannustettiin yrittämään selkeämpään ja tarkkaan ilmaisuun. Muistaako kukaan enää kuinka selitettiin että "Kuninkaan" ei kirjoiteta "Kuningkaan" vaikka siellä se g käväiseekin.

      Sorry for the language, lads.

      • idiootti

        Olisit jättänyt vastaamatta jos et pystynyt ottamaan kanttaa perusteltuihin väitteisiini. Vaikka koville ottaa niin englanti ei ole se kieli jolla asiat olisi helppo ilmaista täsmällisesti, esimerkiksi saksa ja ranska menee ohi


    • Poro Tallinnasta

      in your argument - it's bollocks!

      Saman asian voi tietysti ilmaista toisinkin:
      "It's clear that the Committee has agreed that your new policy is really an excellent plan. But in view of the doubts being expressed, may I propose that I recall that after careful consideration, the considered view of the Committee was that, while they considered that the proposal met with broad approval in principle, that some of the principles were sufficiently fundamental in principle, and some of the considerations so complex and finely balanced in practice that in principle it was proposed that the sensible and prudent practice would be to submit the proposal for more detailed consideration, laying stress on the essential continuity of the new proposal with existing principles, the principal of the principal arguments which the proposal proposes and propounds for their approval. In principle."

    • saodjaskodj3

      Englanti on helppo, mutta totta on, että kovin paska kieli on. Antoivat moiset brittipaskat normaanien valloittaa heidän maat ja paskantaa heidän kielelleen jollain saatanan ranskalla. Aivan vammautunut germaaninen kieli toi englanti, miten voi edes perkele sitä luokitella germaaniseksi enää? Ei muistuta yhtään melkein sukulaiskieliään, ainoastaan perussanasto ennallaan. Sanajärjestyskin kovin paljon muuttunut. Paska kieli todellakin.
      Svenska är ett av de bästa språken i hela världen, för det är enkelt och lätt att lära sig. Varför blir svenska inte det nya internationella språket?

      • nyt jo

        pelkästään ton liiallisen ä-kirjaimen viljelyn takia. liika on liikaa.

        miksei suamen kouluissa vois opettaa brittienglannin sijaan karibianenglantia, tai suorastaan patwaa (creolia), se on monilta ääntämyssäännöiltään paljon helpompi finnougrin lausua kuin queens english.


      • Rumuutta vastaan

        Kiitos päivän hekotuksesta! Ruotsi on todella epäkäytännöllinen ja ruma kieli. Kun puhutaan hänestä, ruotsalainen joutuu sanomaan hon eller han tai toisinpäin. Epätasa-arvoinen kieli, koska erottelee sukupuolet toisistaan jo perustasolla. Sitten puolet ruotsin sanoista on lainattu ranskasta, mutta ne ovat muuttuneet ääntämykseltään rumiksi. Lisäksi ruotsissa on paljon enemmän konsonantteja kuin vokaaleja. Vokaalit tekevät kielestä kaunista, melodista kuten suomi tai italia.


      • Nauraa
        Rumuutta vastaan kirjoitti:

        Kiitos päivän hekotuksesta! Ruotsi on todella epäkäytännöllinen ja ruma kieli. Kun puhutaan hänestä, ruotsalainen joutuu sanomaan hon eller han tai toisinpäin. Epätasa-arvoinen kieli, koska erottelee sukupuolet toisistaan jo perustasolla. Sitten puolet ruotsin sanoista on lainattu ranskasta, mutta ne ovat muuttuneet ääntämykseltään rumiksi. Lisäksi ruotsissa on paljon enemmän konsonantteja kuin vokaaleja. Vokaalit tekevät kielestä kaunista, melodista kuten suomi tai italia.

        Siis suomen kieli kaunis kuin italia haaa-haa-haa. Se oli palstan parasta:))))))))


    • minäkin olen surkea

      kieli on saksa. Siis aivan järkyttävää kuunneltavaa, enkelitkin itkevät.

    • siltä

      että olet hieman katkera. Eikö englanti suju? Kävitkö Englannissa lomalla ja sinua nolostuttaa ettet ymmärtänyt paikallisten puheesta sanaakaan?
      Englannin kieli on valikoitunut nykyajan Lingua Francaksi koska sitä puhutaan kolmella mantereella.

      Alunperin englanti on lähtöisin Englannista, jossa murteita on enemmän kuin esimerkiksi suomen kielessä. Englanti on kohtalaisen helppoa oppia kaikille, koska englanninkielinen kulttuuri on levinnyt laajalle. Vai kuinka montaa saksalaista tai ranskalaista leffaa sinä olet käynyt katsomassa elokuvissa viime aikoina? Kuunteletko aktiivisesti ranskan ja saksankielistä musiikkia?

      Totta kai tasapuolisuuden nimissä kaikki tulisi pakottaa opiskelemaan Esperantoa - jolloin kaikki maailman kansalaiset olisivat samalla viivalla. Nythän englanninkielen puhujat ovat aika vahvoilla esim. liikemaailmassa. Pelkästään saksalla tai ranskalla et pääse kovin pitkälle liike-elämässä, mutta englannilla homma hoituu ilman edellä mainittuja kieliä.

      Kaiken kaikkiaan englanti on helppo kieli ja vaikka tietyt ääntämyssäännöt eivät ole loogisia, ne ovat kuitenkin opittavissa. Kukaan ei oleta ulkomaalaisten tai englantilaistenkaan puhuvan täydellistä englantia. Queen's English with received pronunciation ei suju kovin monelta.

      Kokeilemalla ja kuuntelemalla oppii. Helponta tietysti jos joku korjaa virheesi. Monet suomalaiset eivät pääse ikinä eroon aksentistaan. Oikeastaan parhaiten opit kielen jos unohdat suomi-englanti sanakirjasi ja opettelet englantia Thesauruksen kanssa.

    • thisthatthat

      kauan kuten itsekkin (20v) tulet käymään täällä, suomenkieli on epäkohtelias kieli, ei luonteva. Ei osaa sanoa suomeksi kohteliaasti esim. please, ei tervehditä, viestejä tai tervehdystä ei osoiteta kenellekään.

      Suomenkieltä yritän ylläpitää, mutta mielusti puhun englantia (Suomessakin), jos vain mahdollista. (tai espanjaa ja pian venäjääkin, ruotsia, saksaa en)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      8
      2082
    2. Huulitäytteet ja tekotisssit

      Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä
      Suomussalmi
      113
      1502
    3. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      120
      1205
    4. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      86
      1094
    5. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      206
      1073
    6. Vauvat syntyvöät vihan lapsina?

      Kyllä on pimeä oppi, ja olen ollut täydessä pimeydessä opillisesti, että pienet lapset syntyisivät paholaisen lapsina. O
      Luterilaisuus
      66
      1035
    7. Unelma tilanne

      Miten haluaisit, että tilanteenne etenisi tai miten toivoisit hänen lähestyvän sinua? Vai toimitko mielummin itse, jos j
      Ikävä
      67
      805
    8. Itsensä pidättely

      Pidätteletkö tunteitasi tai itseäsi hänen aikanaan ja jos niin miksi?
      Ikävä
      77
      773
    9. Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.

      Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      727
    10. Iivarilla johtopäätösten aika

      Kun veteraanipolitikko ja pumppuvoimalavastustaja Pikkarainen aloittaa eilen nähdyn ulosmarssin on Iivarilla johtopäätös
      Kemijärvi
      37
      637
    Aihe