Heippa,
Tarkoituksena on lähteä joulun tienoilla Ecuadoriin ja Galapagokselle.
Onko lukijoissa siellä käyneitä?
Pahaksi onnekseni kärsin merisairaudesta, joten ilmeisen suositut saariristeilyt eivät tule meidän tapauksessa kyseeseen. Onko saaria ja luonnonnähtävyyksiä mahdollista kierrellä omin päin vaikka pyöräillen ja siirtyen vain lyhyitä matkoja saarelta toiselle veneillä (esim Santa Cruz-Isabela)? Mahtaako kukaan tietää.
Kiittäen: Angervo
Galapagos
4
2379
Vastaukset
- käynyt
Hei käy lainaamassa tai osta Lonely Planet Galapagos kirja, siitä löydät matkustusmahdollisuuksia saarien välillä tai googlaa galapagos niin saat tietoa. itse oli 6 päivää merellä ja upea matka oli. Aluksen nimi oli Sulidae ja ainakaan huhtikuussa ei ollut merenkäyntiä.
- tutina
Hei,
minäkin suunnittelen matkaa saarille marraskuussa. Minkä firman paatilla menit? Plajonko maksoi? Olen yrittänyt Mosaikoecuador.com sekä metropolitan touring mutta jälkimmäinen ei vastaa spostiin ja edellisen nettisivut ovat vähän hämärät... itsekin kärsin merisairaudesta jos on kova merenkäynti- ajattelin kuitenkin uskaltaa jos sopiva risteily löytyy! Kiitos vastauksista jo etukäteen! - Done that
tutina kirjoitti:
Hei,
minäkin suunnittelen matkaa saarille marraskuussa. Minkä firman paatilla menit? Plajonko maksoi? Olen yrittänyt Mosaikoecuador.com sekä metropolitan touring mutta jälkimmäinen ei vastaa spostiin ja edellisen nettisivut ovat vähän hämärät... itsekin kärsin merisairaudesta jos on kova merenkäynti- ajattelin kuitenkin uskaltaa jos sopiva risteily löytyy! Kiitos vastauksista jo etukäteen!Juu, olen minäkin siellä käynyt omalta osaltani pilaamassa erästä maailman luonnonihmettä enkä ole siitä tippaakaan ylpeä. Jonossa siellä kuljetaan kilpikonnia vahtaamassa - teoriassa Ecuador on asettanut kiintiöt massaturismille ainutlaatuisen luonnon suojelemiseksi, mutta käytännössä rahakkaan turistin dollarit ovat aina tervetulleita virkamiesten pohjattomiin taskuihin.
Ei tarvitse kuin mennä Quiton keskustassa tiettyyn keskustan kortteliin ja napata paras tarjous. Ei siihen mitään kuukausien suunnittelua tarvita.
Voisitte tehdä poikkeuksen sääntöön ja olla menemättä Galapagos-saarille, ei teitä siellä tarvita. Tekisitte samalla hyvän ympäristöteon. - buenvenida
Done that kirjoitti:
Juu, olen minäkin siellä käynyt omalta osaltani pilaamassa erästä maailman luonnonihmettä enkä ole siitä tippaakaan ylpeä. Jonossa siellä kuljetaan kilpikonnia vahtaamassa - teoriassa Ecuador on asettanut kiintiöt massaturismille ainutlaatuisen luonnon suojelemiseksi, mutta käytännössä rahakkaan turistin dollarit ovat aina tervetulleita virkamiesten pohjattomiin taskuihin.
Ei tarvitse kuin mennä Quiton keskustassa tiettyyn keskustan kortteliin ja napata paras tarjous. Ei siihen mitään kuukausien suunnittelua tarvita.
Voisitte tehdä poikkeuksen sääntöön ja olla menemättä Galapagos-saarille, ei teitä siellä tarvita. Tekisitte samalla hyvän ympäristöteon.Hei tämä oli mahtava tieto! Olen hirveässä Ecuador-matkakuumeessa, sinne on ihan pakko päästä. Galapagos-matkat lentoineen maksaa Guayagilista lennettynä, 5 päivän risteily jokseenkin kunnollisessa pikkupaatissa n. 920€ mun etsintöjen jälkeen.
Millähän hinnalla sieltä Quiton kadulta lähtisi vastaavanlainen matka?
Sinne Amazonin alueellekin pitää vielä pistää nenänsä kun kerran on niin kauaksi lähdetty. Ja ne retket on ihan yhtä kalliita vaikka kestävät vain 4-5 päivää. Kaipa taas Quitolainen kadunkulma auttaisi??
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1681428
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä411019Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad38725- 14650
- 37637
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä28632Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver20622Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46607Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30577Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .17573