Heippa,
Tarkoituksena on lähteä joulun tienoilla Ecuadoriin ja Galapagokselle.
Onko lukijoissa siellä käyneitä?
Pahaksi onnekseni kärsin merisairaudesta, joten ilmeisen suositut saariristeilyt eivät tule meidän tapauksessa kyseeseen. Onko saaria ja luonnonnähtävyyksiä mahdollista kierrellä omin päin vaikka pyöräillen ja siirtyen vain lyhyitä matkoja saarelta toiselle veneillä (esim Santa Cruz-Isabela)? Mahtaako kukaan tietää.
Kiittäen: Angervo
Galapagos
4
2299
Vastaukset
- käynyt
Hei käy lainaamassa tai osta Lonely Planet Galapagos kirja, siitä löydät matkustusmahdollisuuksia saarien välillä tai googlaa galapagos niin saat tietoa. itse oli 6 päivää merellä ja upea matka oli. Aluksen nimi oli Sulidae ja ainakaan huhtikuussa ei ollut merenkäyntiä.
- tutina
Hei,
minäkin suunnittelen matkaa saarille marraskuussa. Minkä firman paatilla menit? Plajonko maksoi? Olen yrittänyt Mosaikoecuador.com sekä metropolitan touring mutta jälkimmäinen ei vastaa spostiin ja edellisen nettisivut ovat vähän hämärät... itsekin kärsin merisairaudesta jos on kova merenkäynti- ajattelin kuitenkin uskaltaa jos sopiva risteily löytyy! Kiitos vastauksista jo etukäteen! - Done that
tutina kirjoitti:
Hei,
minäkin suunnittelen matkaa saarille marraskuussa. Minkä firman paatilla menit? Plajonko maksoi? Olen yrittänyt Mosaikoecuador.com sekä metropolitan touring mutta jälkimmäinen ei vastaa spostiin ja edellisen nettisivut ovat vähän hämärät... itsekin kärsin merisairaudesta jos on kova merenkäynti- ajattelin kuitenkin uskaltaa jos sopiva risteily löytyy! Kiitos vastauksista jo etukäteen!Juu, olen minäkin siellä käynyt omalta osaltani pilaamassa erästä maailman luonnonihmettä enkä ole siitä tippaakaan ylpeä. Jonossa siellä kuljetaan kilpikonnia vahtaamassa - teoriassa Ecuador on asettanut kiintiöt massaturismille ainutlaatuisen luonnon suojelemiseksi, mutta käytännössä rahakkaan turistin dollarit ovat aina tervetulleita virkamiesten pohjattomiin taskuihin.
Ei tarvitse kuin mennä Quiton keskustassa tiettyyn keskustan kortteliin ja napata paras tarjous. Ei siihen mitään kuukausien suunnittelua tarvita.
Voisitte tehdä poikkeuksen sääntöön ja olla menemättä Galapagos-saarille, ei teitä siellä tarvita. Tekisitte samalla hyvän ympäristöteon. - buenvenida
Done that kirjoitti:
Juu, olen minäkin siellä käynyt omalta osaltani pilaamassa erästä maailman luonnonihmettä enkä ole siitä tippaakaan ylpeä. Jonossa siellä kuljetaan kilpikonnia vahtaamassa - teoriassa Ecuador on asettanut kiintiöt massaturismille ainutlaatuisen luonnon suojelemiseksi, mutta käytännössä rahakkaan turistin dollarit ovat aina tervetulleita virkamiesten pohjattomiin taskuihin.
Ei tarvitse kuin mennä Quiton keskustassa tiettyyn keskustan kortteliin ja napata paras tarjous. Ei siihen mitään kuukausien suunnittelua tarvita.
Voisitte tehdä poikkeuksen sääntöön ja olla menemättä Galapagos-saarille, ei teitä siellä tarvita. Tekisitte samalla hyvän ympäristöteon.Hei tämä oli mahtava tieto! Olen hirveässä Ecuador-matkakuumeessa, sinne on ihan pakko päästä. Galapagos-matkat lentoineen maksaa Guayagilista lennettynä, 5 päivän risteily jokseenkin kunnollisessa pikkupaatissa n. 920€ mun etsintöjen jälkeen.
Millähän hinnalla sieltä Quiton kadulta lähtisi vastaavanlainen matka?
Sinne Amazonin alueellekin pitää vielä pistää nenänsä kun kerran on niin kauaksi lähdetty. Ja ne retket on ihan yhtä kalliita vaikka kestävät vain 4-5 päivää. Kaipa taas Quitolainen kadunkulma auttaisi??
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k1084261- 1483667
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah883435Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia392829- 1291730
Nyt meni lopulliset lämmöt.
Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta361556Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta
Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk141201Sulla on avaimet ja keinot
Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi191184Meitä ei tule
Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌221144Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla
Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?421140