valtio on myöntänyt arvonimen?
kyllä on mukava seurata tätä palstaa näin parempiosaisen näkökulmasta. Tuntee oikein joka päivä kiitollisuutta siitä miten hyvin asiat on itsellä ja perheellä verrattuna esimerkiksi erääseen Ketopeltoon.
En viitsi paljastaa arvonimeäni, mutta luultavasti hämmästyisitte jos tietäisitte, että palstaa seuraa näinkin korkea-arvoinen henkilö.
kyllä on mukava seurata tätä palstaa näin parempiosaisen näkökulmasta. Tuntee oikein joka päivä kiitollisuutta siitä miten hyvin asiat on itsellä ja perheellä verrattuna esimerkiksi erääseen Ketopeltoon.
En viitsi paljastaa arvonimeäni, mutta luultavasti hämmästyisitte jos tietäisitte, että palstaa seuraa näinkin korkea-arvoinen henkilö.
Vastaukset 6
Vanhimmat
SOSIAALINEUVOS
Itselläkin on valtion myöntämä arvonimi, minkä lisäksi olen ollut linnan juhlissa jo useita kertoja ja minut luokitellaankin tätä nykyä kestovieraaksi.
Tilillä huomattava summa rahaa, alla hieno vuokra-asunto sekä komeaa auto. Eivät nämä yksin onnea tee, mutta kun on hieno perhe ja asiat mallillaan, niin ei voi kuin hymyillä.
Sain muuten reservin kapteenin natsat huippunopeassa ajassa..
täällä on muitakin elämässään kaikilla osa-alueilla erittäin menestyneitä henkilöitä.
vaikeaa uskoa, että olet ollut linnassa "juhlimassa" useita kertoja, ja että sinut luokitellaan linnassa jo kestovieraaksi.
"Tilillä huomattava summa rahaa, alla hieno vuokra-asunto sekä komeaa auto."
Veikkaan, että tällä on tekemistä linnareissujesi kanssa. Onnittelut saaliin kätkemisestä, olit sitten valkokaulusrikollinen tai pankkirosvo.
"Sain muuten reservin kapteenin natsat huippunopeassa ajassa.."
Tämä arvatenkin tapahtui varusmiesaikanasi. Toivottavasti et jäänyt kiinni natsoja irrotellessasi, sillä kapiaiset eivät varmastikaan pidä siitä, kun heidän palveluspukuunsa kajotaan.
Ehkä moni yllättyisi kuinka hyvin "Ernan" kanssa asiat ovat. Talous yms. Kirjoitan mahdollisimman kärjistäen ja ärsyttäen tämän päivän arjesta ja sen ilmiöistä.
Nyt on meneillään sellainen juppi "wanna be" aika. Kaikenmaailman yritystä. Aivan kuten nämä liikenteestä esille tuomani yksityiskohdat. Tavallinen toimeentuleva naapurisi voi olla "Ketopelto". Et ole heidän tilikirjojaan nähnyt. Katsoppas sitä naapuriasi. Voi hyvinkin olla se ns. Ketopelto, joka syvällä halveksii kaikenlaista bullshittiä.
Esim. en piittaa kerskakulutusmateriaalista tuon paskaakaan. Etsin kokemuksia. Toki esim. 2.auto on materiaalia, mutta silläkin on toiminnallinen tarkoitus arjessa. Ei ole edes Taulu-TV:tä tai kotiteatteria... Enpäs paljasta enempää ettei kohta profiloija tule antamaan palkintoa Masalan asunnon ulko-ovelle.
Mitäs tähän sanot UUUH_KetoPelto.
Siellä sanotaan mm.
...Itse kirkkonummella koko ikäni asuneena en ikinä muuttaisi Masalaan!! Entisestä slummista, gesterbystä on kaikki sosiaalitapaukset siirretty Masalaan,.....
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=100&conference=615&posting=22000000018099847&view_mode=flat