uusi Qq

Odottelen tuollaista autoa; joko joku muu ajelee vastaavalla?
-onko hyvät audiot
-onko hyvät xeonit
-onko kolinaton alusta?
-onko lasikatosta mitään kommenttia?..huurtuuko..nitiseekö?
Koeajoin maaliskuussa Qq:n siinä ainakin kuskin istun narahteli..huomasin sen 8 km koeajolenkillä. Tällöin oli vielä talvikeliä ja testailin sitä nelikkoa..ei valittamista.
72481
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat
  • Tuntuu olevan poikkeuksellisen valmis auto. Hiljaisuus tällä palstalla kertoo siitä että ongelmia autossa ei tunnu olevan, vaikka onkin täysin uusi malli. Omistajat vaikuttavat hyvin tyytyväisiltä.
    Tämä kehu provosoi tähän perään viestejä joissa "kaverin kaverilla" "työkaverilla" "naapurilla" auto on ja ihan paska, tai "ajoin 5km" ja ihan paska tai mulla auto XXX ja se xxx verran parempi kuin QQ enkä vaihtais ;)

    Esim. AutoExpress ollut tuon auton edessä "ihan myyty".

    Äänestä

  • kun ei valittamista kirjoitti:

    Tuntuu olevan poikkeuksellisen valmis auto. Hiljaisuus tällä palstalla kertoo siitä että ongelmia autossa ei tunnu olevan, vaikka onkin täysin uusi malli. Omistajat vaikuttavat hyvin tyytyväisiltä.
    Tämä kehu provosoi tähän perään viestejä joissa "kaverin kaverilla" "työkaverilla" "naapurilla" auto on ja ihan paska, tai "ajoin 5km" ja ihan paska tai mulla auto XXX ja se xxx verran parempi kuin QQ enkä vaihtais ;)

    Esim. AutoExpress ollut tuon auton edessä "ihan myyty".

    Kesäkuun lopussa oli aika hyvä tarjous pöydällä siitä 1.6-litraisesta.

    Sitten alkoi tämä kiivas rummutus autoveronlaskusta, enkä viitsinyt lyödä kauppaa lukkoon.

    Qashqai siis oli ja meni kohdaltani, sillä näin myöhään syksyllä ei viitsi uutta ostaa. Hetihän se on "vanhaa mallia".
    Ja toisaalta vuoden vaihteessa kiinnostukseni kohde voi jo olla ihan toinen.

    Perusmallia lukuunottamatta Qashqain hinta vaan mielestäni ei ole ihan kohdallaan. Kun Tiidakin (joka sinänsä ei minua kiinnosta) on hinnoiteltu yläkanttiin, taitaa Nissan kuulua pian entisiin suuruuksiin markkinaosuustaistelussa.

    Äänestä

Ihan hienon näköinenhän se on mutta mitä oon tuolta Qq foorumiltakin katsellut kommentteja ja mitä itsekin tuota autoa vähän vilkuilin niin kyllä siinä on ruostesuojaus ja alustan suojaus muutenkin tyystin unohdettu. Saahan noita käsittelyjä erikseenkin hankittua joten kaipa tuosta massaamalla jokseenkin pitkäikäisen saisi.

Äänestä

Pitääkö paikkansa ett qasqaita juotuu odottamaan yli puoli vuotta?Kyselin J:päästä,jos nyt tilaat voit saada sen ehkä alku keväästä.

Äänestä
  • Tein QQ kaupat maaliskuun sohjokeleillä ja auto saapuu loka-marraskussa, eli 7-8 kk siinä menee.
    Kysessä se 4-vetomalli 2 ltr bensakonella.

    Äänestä

  • yli puoli vuotta kirjoitti:

    Tein QQ kaupat maaliskuun sohjokeleillä ja auto saapuu loka-marraskussa, eli 7-8 kk siinä menee.
    Kysessä se 4-vetomalli 2 ltr bensakonella.

    Oma kokemukseni Helsingistä: 1,6 lasikattoinen Qq tilattu maaliskuun alussa, toimitusaika venyi kesäkuusta syyskuun puoleen väliin. Sähköpostitse tekemiini toimitustiedusteluihin ei vastattu (k.o. myyjä oli kuulemma lopettanut, tämä kävi ilmi perjantain luovutuksessa...) ja viime perjantaina kun olin noutamassa autoa, kävi ilmi että oli ihan naarmuilla. No, auto oli kuulemma eilen meikattu kuntoon, mutta kummasti oli tänään edelleen naarmut näkyvissä. Tästä totaalisesta turhautumisesta ja viallisesta tuotteesta tarjottiin korvaukseksi 2 ensimmäistä huoltoa veloituksetta...
    Onko muilla kokemuksia, miten on tultu kaupan puolelta vastaan? Itse en oikein näe syytä maksaa täyttä hintaa naarmuisesta autosta?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tekna 4wd 2.0 bens kirjoitti:

Odottelen tuollaista autoa; joko joku muu ajelee vastaavalla?
-onko hyvät audiot
-onko hyvät xeonit
-onko kolinaton alusta?
-onko lasikatosta mitään kommenttia?..huurtuuko..nitiseekö?
Koeajoin maaliskuussa Qq:n siinä ainakin kuskin istun narahteli..huomasin sen 8 km koeajolenkillä. Tällöin oli vielä talvikeliä ja testailin sitä nelikkoa..ei valittamista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu