Olen pitkään haaveillut tilkkupeitosta. Minulla on kankaat pestynä, silitettynä ja lajiteltuna. Pitäisi ottaa leikkuri esille ja aloittaa kankaiden "suikaloiminen" ja sitten eiku ompelemaan, mutta aloitus on vaikeaa. Olen tehnyt paljon patalappuja, joista on tullut kauniita, mutta peitto on hieman eri asia kuin yksi patalappu.
Näen silmissäni ne kuvien kauniit tilkkupeitot, mutta minun kankaistani ei sellaista saa aikaiseksi, koska meinasin käyttää kotoa löytyviä kankaita. Ja kankaita löytyy iso laatikollinen ja ne pitäisi "tuhota" jotenkin, jotta pääsis niistä eroon.
Onko joku tehnyt tilkkupeittoa kankaanjämistä? Onko niistä hankala saada aikaiseksi jotain symmetristä kuviota? Pitäiskö ostaa joku perusväri, johon sekoittaa nuo jämäkankaat? Vai pitäisikö tyytyä tekemään jotain pienempää, mutta kuitenkin patalappua isompaa. Vauvanpeitoilla, - alustoilla ei ole käyttöä, tyynynpäällisiäkään en kamalan montaa tarvitse.
Nimin. innokas ompelija, mutta epävarma lopputuloksesta
Näen silmissäni ne kuvien kauniit tilkkupeitot, mutta minun kankaistani ei sellaista saa aikaiseksi, koska meinasin käyttää kotoa löytyviä kankaita. Ja kankaita löytyy iso laatikollinen ja ne pitäisi "tuhota" jotenkin, jotta pääsis niistä eroon.
Onko joku tehnyt tilkkupeittoa kankaanjämistä? Onko niistä hankala saada aikaiseksi jotain symmetristä kuviota? Pitäiskö ostaa joku perusväri, johon sekoittaa nuo jämäkankaat? Vai pitäisikö tyytyä tekemään jotain pienempää, mutta kuitenkin patalappua isompaa. Vauvanpeitoilla, - alustoilla ei ole käyttöä, tyynynpäällisiäkään en kamalan montaa tarvitse.
Nimin. innokas ompelija, mutta epävarma lopputuloksesta
Vastaukset 6
Vanhimmat
Miten olisi seinävaate? Itse ole ajatellut tehdä jonkinlaisen mummonmäkkimaiseman jämätilkuistani. Monissa tilkkutyökirjoissa (kirjastosta) on ohjeita mm. erilaisiin kuvioihin ja niiden asetteluun. Tietysti se vaatii vähän enemmän ompelijalta, kun työhön tulee monia erilaisia kuvioita, mutta sillä tavalla ei ole pakko lähteä kangaskauppaan.
Olen jonkinverran harrastanut tilkkuilua ja tässä muutaman vinkki Susalle ja muillekkin asiasta kiinnostuneille. Tuossa jo yksi vastaaja mainitsi kirjaston, josta todellakin löytyy hyviä tilkkukirjoja ja jopa ihan suomenkielisiäkin. Kannattaa käydä vilkaisemassa. Netistäkin löytyy tietoa, kunhan osaa etsiä.
Olen tehnyt itse ison parisängynpeiton ja siihen meni kangasta useita metrejä, siis uusista kankaista.
Minusta hirsimökki-tekniikka olisi aivan viehättävä, siihen voi sekoittaa erivärisiä ja -kuvioisia kankaita, voisit ostaa tai valita jonkun kankaan joka aina toistuisi keskusneliössä joka blokissa.Ideana tässä on se että blokin toinen puolisko koostuu vaaleammista kankaista ja toinen tummemmista kankaista ja jokainen blokki voi olla vaikka ihan erinäköinen tai sitten käytetään vain muutamaa kangasta.
Toinen mahtava juttu on nämä ns. pikakolmiot.(niistä kirjoista löytyy sitten ne kunnon ohjeet)
Tähän voisi ajatella ostettavaksi uuden kankaan, joka olisi aina kolmioparin toinen puolisko ja toisella puolella vaihdellen "oma kangas". Näistä neliöistä voi sitten taas muodostaa vaikka minkälaista kuviopintaa....
Niin ja onhan myös näitä tilkkulehtiä, niitäkin löytyy varmaan kirjastossa, itse olen huomannut että lehtien ohjeet ovat jo vähän vaikeampia.
Kaunista kesää kaikille tilkkuilun merkeissä
Kiitoksia vihjeistä. Teen nyt aluksi tyynynpäälliset ja kokeilen niihin eri systeemejä. Ja sitten aloitan sen peiton, johon ostan jonkun ns. päävärin ja väliin ujutan nuo kotikankaat.
Käyn aina ihailemassa Tallinnassa ihania tilkkupeittoja ja -töitä. Tiedättekö paikan? Muurilta, jossa mummot myyvät villapaitoja, lähtee kuja ja sieltä löytyy tilkkutyöpaja. Naiset leikkaavat ja ompelevat koko ajan ja myyvät tekeleitään. Eivät ole kamalan kalliita, ajatellen mikä työ niissä on.
http://www.pikkupunatulkku.fi/fi/products.php?g1=ca6afd&g2=ed78c1
on eräs tuttuni tehnyt tosi viehättävän päiväpeiton juuri jämäkankaista. Parhaiten käyvät pienikuvioiset sekä ruudulliset että raidalliset. Taustaksi sopii mieluiten joku tumma yksivärinen kangas (joudut kuitenkin mahdollisesti hankkimaan jotain uuttakin, mutta niinhän se aina menee...) josta "sateenvarjot" (6 kolmiota) nousevat hyvin esiin. Blokkien ompeleminen vaatii aikamoista tarkkuutta, mutta kun olet tilkkutöitä ennenkin tehnyt, niin varmasti osaat.
Tämä oli vaan idea... :)
löytyykö kirjastosta Gerd Gellein Merkesdalin "Ota tilkut uuteen käyttöön". Kolahti meikäläiselle aika hyvin...
:)