Miksi tamponi valuu

alaspäin??

Olen kokeillut kaikkia tamponimerkkejä ja mulla aina käy jossain vaiheessa niin että se tamponi valuu alaspäin ihan emättimen suulle ja joutuu menemään vessaan ja työntämään sen takas syvemmälle...onko se yleistäkin, onko muilla noin?

Kun gyne sanoi mulle että mulla on ihan älyttömän ahtaat ja liiankin kireät paikat ja jo tamponin asettaminen tuottaa minulle vaikeuksia, lisäksi e-pillereiden johdosta kuukautiseni ovat erittäin niukat ja vuotoa tulee tosi vähän niin ei johdu siitäkään että tamponi olisi täysi..

Käytän asetintamponeja ja laitan sen aina todellakin niin syvälle kuin mahdollista.
Onko muilla samaa ongelmaa että tuntee kun tamponi valuu ja on luisumassa ulos??
Ahdistava ongelma...

3

3372

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ja malleista

      Merkkiä suurempi kysymys on, miten päin tamponi laajenee. Tampaxin laajenemistapa on sellainen, että se aukeaa levyksi, Ob, siis se asettimeton perusmalli, aukeaa pyöreäksi. Ob pysyy siksi paremmin. Sama logiikka toimii muissakin merkeissä.

      Mutta kyllä tamponi aina valuu. Itse taisin vaihtaa sitä niukasta vuodosta huolimatta 3-4 tunnin välein.

    • ///

      Jos vuotosi on tosi niukkaa, niin oikeastaan sinun ei pitäisi edes käyttää tamponia. Oletko harkinnut kuukuppia? Tai jos välttämättä haluat käyttää tamponia, niin oletko kokeillut OB:n tamponeja, joissa ei ole asetinta?

    • lihakset...

      vaikka gyne sanoi paikkojesi olevan ahtaat ja tiukat, hän saattoi tarkoittaa vain emättimen suulla olevaa kudosta (immenkalvo). Tamponin valumista edistää huono lihaskunto lantionpohjan lihaksissa. Sillä taas ei ole mitään tekemistä immenkalvon kanssa. Toki tamponi täyttyessää helpommin lähtee valumaan, mutta ei se kaikilla niin tee ja siihen kyllä vaikuttaa lantionpohjan lihasten kunto, ihan niin kuin kuukupinkin kanssa. Nim. kokemusta on. Ja kuten sanoit, tamponisi ei edes ole täynnä verta. Joten koitapa treenata lihaksiasi ja katso parin kuukauden päästä uusiksi, vieläkö valuu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      84
      3852
    2. Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin

      Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss
      Ihastuminen
      107
      1822
    3. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      109
      1136
    4. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      100
      1101
    5. Mitä sä haluat?

      Kerro nyt. Sano suoraan.
      Ikävä
      64
      946
    6. Priden osallistujamäärä suuri pettymys!

      Ei lähellekään sataatuhatta, vaikka mukaan on värvätty kaikki aktivistit jopa homot katolta heittelevä islamistinen aate
      Luterilaisuus
      165
      875
    7. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      42
      846
    8. IS Viikonloppu 28.-29.6.2025

      3- merkitty Kovis Erkki Vuokilalta. Oikean reunan (kuvituksellinen) pääkuva on hauska, mutta siitä johdetun sanan merkit
      Sanaristikot
      57
      811
    9. Joku kysyy

      Missä on syy? Jossainhan se syy täytyy olla persujen kannatuksen alenemiseen. Kannatuksen alneminen ei näy pelkästään g
      Perussuomalaiset
      61
      780
    10. Huono grilli kokemus

      Menimme grillille ostamaan ruokaa. Myyjät nauroivat meille, ja saimme todella asiatonta palvelua. Odotimme ruokaa innoll
      Puolanka
      22
      751
    Aihe