suuri syli

Suuri karvainen syli avoinna,
kainalossa haavoja.
Sylissä ruusuja,
ihossa piikkien jälkiä.

Avoinna suuri sielu,
vanha kohtaa vanhaa,
roso rosoa.

Kirkas punainen syttyy,
valo vilkkuu varattua.
Väsynyt pää painautuu haavaan.
1215
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

voi miten liikuttavan runon olet osannut
kirjoittaa, ei yhtään turhaa sanaa,
olen tunnistavani siinä kaipuuta, ikävää,
intohimoa, pettymystä ja tuskaaaaaaa
"Väsynyt pää painautuu haavaan"
suorastaan liikuttaa,
osaisinpa jotenkin lohduttaa
kiitos ja hyvää jatkoa sinulle

Äänestä

Kommentoi aloitusta


avoinna tänään kirjoitti:

Suuri karvainen syli avoinna,
kainalossa haavoja.
Sylissä ruusuja,
ihossa piikkien jälkiä.

Avoinna suuri sielu,
vanha kohtaa vanhaa,
roso rosoa.

Kirkas punainen syttyy,
valo vilkkuu varattua.
Väsynyt pää painautuu haavaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu