Muistinpalautus compactflash

Niin eli missä suomessa voisi yrittää kohtuuhinnalla palauttaa kuvia compactflash 128bm kortille takaisin?
4465
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

CFää ei voi palauttaa tyhjennyksen jälkeen. Tyhjennyshän tapahtuu sähköisesti, enkä tässä pienen pohtimisen jälkeen keksi ainuttakaan keinoa datan palauttamiseksi.

Paremmin asian tuntevat vastatkoon, oma mielipiteeni on se, ettei palautus ole mahdollista. Ota yhteyttä muistivalmistajaan (tai kameran myyjään), sieltä saanet faktan.

Äänestä
  • Jossain viestissä jo mainittiin palautusohjelmia, jotka kyllä hoitavat homman. Teknisesti tiedostoja ei muistikortin tyhjentämisellä tai formatoinnilla sieltä poisteta, vain tiedostojen hakemisto hävitetään. Suoraan muistipaikkoja lukevat ohjelmat löytävät tiedostot, jotka kortilla ovat. Mainitun ohjelman demoversio hakee yhden kuvan, maksamalla saa tunnuksen, jolla ohjelma toimii kokonaan. Kannattaa kokeilla ennen ostoa.

    Saksalainen File Recovery (www.convar.de) on ilmainen ja toimi kerran tarvitessani hyvin.

    Jos et onnistu, lähetä kortti minulle - koneeni kyllä lukee sen ;)

    Äänestä

Maailmalta löytyy tietokoneohjelmia joilla voi yrittää palauttaa muistikortin sisällön. Ainakin yksi, joskaan ei ilmainen, löytyy osoitteesta http://www.datarescue.com/photorescue/

Äänestä

Kommentoi aloitusta


delete all kirjoitti:

Niin eli missä suomessa voisi yrittää kohtuuhinnalla palauttaa kuvia compactflash 128bm kortille takaisin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu